Hipokryta - kim jest, cechy, jak się zachowuje? Czy jestem hipokrytką? Test

HipokrytaJesteś takim hipokrytą! Ale z Ciebie hipokrytka! Z pewnością te słowa nie raz słyszała każda osoba, jeśli nie w odniesieniu do siebie, to do innej osoby. Kim jest hipokryta, jak się zachowuje? Jak walczyć z hipokryzją?

Termin hipokryzji pochodzi z języka greckiego i dosłownie oznacza udawanie. Czy hipokryta udaje? Owszem, na tym właśnie polega istota tej cechy. U hipokryty mamy do czynienia z duża rozbieżnością pomiędzy tym, co mówi, a tym, co naprawdę robi, np. uważa, że palenie jest szkodliwe, a sam jest palaczem. W związku z tym niełatwo jest hipokrytę poznać naprawdę, ponieważ głosi o sobie inne informacje, odmiennie się też zachowuje.

Hipokryzja

Hipokryzja - graficznie

Cechy hipokryty

Mimo tego, że hipokryta dobrze się maskuje, można go rozpoznać po tym, jak się zachowuje. Kim więc jest hipokryta?

  1. Hipokryta to osoba, która informuje nas o swoich przekonaniach ale zachowuje się zupełnie inaczej, łamie zasady, które głosi i zdaje się tego nie zauważać, np. głośno potępia antykoncepcję, a sam używa wszelkich środków, aby zapobiec ciąży.
  2. Ponadto, hipokryta poucza innych w kwestiach, które uznaje za ważne dla siebie. Nie powstrzyma się przed doradzaniem, podczas gdy sam zdaje się swoich rad nie słuchać i postępuje zupełnie inaczej, np. uważa, że ktoś powinien schudnąć, podczas gdy sam boryka się z nadwagą ale zdaje się tego nie zauważać.
  3. Gdy jednak kłamstwa hipokryty wyjdą na jaw, nie przyznaje się on do tego, zaciekle broni tego, co mówił lub wypiera się tego, w zależności od tego, co jest mu bardziej na rękę.
  4. Osoba, będąca hipokrytą uwielbia plotkować, powtarzać i ubarwiać zasłyszane historie. Z chęcią wsłuchuje się w to, co mówią jej znajomi, dodaje własne szczegóły, nie obawia się przytaczania plotek dla potwierdzenia swoich tez, np.: "Ona wtedy zrobiła zupełnie tak samo, jak mówię. To było wtedy, gdy…".
  5. Hipokryta lubi nie tylko pouczać innych ale również czuje nad nimi wyższość. Gdy rozmawiamy z taką osobą, czujemy się gorsi, mniej oczytani i niedoinformowani. Hipokryta wyraża pewność swoich poglądów, a nasze zdanie traktuje jako coś zabawnego, niepotwierdzonego i niegodnego zainteresowania.

    Hipokryta - dlaczego tak się zachowuje?

    Skoro wiemy już, jak obłudnie zachowuje się hipokryta, z pewnością wielu z nas ma ochotę go natychmiast skrytykować ale spokojnie odpowiedzmy sobie na pytanie: czy i nam nie zdarzyło się choć raz tak zachować? Dlaczego to zrobiliśmy? Dlaczego hipokryzja dziś może się opłacać? Warto poznać odpowiedź na to pytania.

    Hipokryta zachowuje się w ten sposób dla:

    • Poklasku, sukcesu i bycia lubianym: głoszenie wyższych idei oraz udawanie ich przestrzegania może pomóc nam zjednać sobie znajomych. Na krótko? To już hipokryty nie interesuje.
    • Wygody: mówimy i robimy to, co jest dla nas wygodne, co da nam korzyść. A co z tego, że wcześniej mówiliśmy co innego? Kto to pamięta? To tok rozumowanie hipokryty.
    • Zaspokojenia swojej próżności: hipokryta jest elastyczny, dopasowuje się do sytuacji, a jeśli przyniesie mu to sławę i zapewni bycie autorytetem… skorzysta na tym tylko jego próżność.
    • Możliwości krytykowania innych: jego zdaniem jest upoważniony do krytykowania innych, do nakłaniania ich do zmiany poglądów i zachowania. Daje mu to złudę posiadania nad innymi władzy.

    Gdzie można spotkać hipokrytę?

    Nie oszukujmy się, hipokrytę można spotkać praktycznie wszędzie, w tym w swoim domu rodzinnym, u swojego boku, w pracy czy wśród znajomych. Hipokryta w domu… nie jest to sytuacja do pozazdroszczenia. Brak szczerości w relacjach z najbliższymi jest sytuacją trudną, a krewny, będący osoba obłudną i fałszywą z pewnością nie okaże się dla nas wsparciem. Nie bój się zdemaskowania takiego hipokryty, nawet na forum rodziny. Taka osoba panicznie się tego obawia. Niestety, hipokrytą może okazać się też nasz życiowy partner…

    Hipokrytka

    Kobieta hipokrytka

    Nieco odmiennym przypadkiem jest spotkanie hipokryty w pracy. Może być nim nasz szef, co jest sytuacją wyjątkowo nieprzyjemną. Przełożony hipokryta doskonale czuje się w swoim położeniu: na szczycie hierarchii, ma władzę i szereg osób, którymi zarządza. To przyciąga osoby o cechach hipokryty, mogą wręcz bezkarnie manipulować innymi oraz przekonywać ich do swoich poglądów, których sami nie respektują. Hipokryta na kierowniczym stanowisku będzie obłudny: dla kolegów z jego rangą oraz nowych pracowników będzie miły, uprzejmy i czarujący, zaś dla podwładnych, którzy z nim pracują przez pewien okres czasu pokaże swoje prawdziwe oblicze…

    Przyjaciółka hipokrytka

    Przyjaciółka, koleżanka hipokrytka

    Co, jeśli hipokrytą jest kolega z działu lub koleżanką z sąsiedniego biurka? Taka osoba zwykle działa w ukryciu ale możesz ja rozpoznać po tym, że ma zdanie na każdy temat ale cały czas podporządkowuje się szefowi. Nie skarży, nie pyskuje, niby skupia się na pracy… Jej celem jest jednak awans. Gdy tylko uda się jej wspiąć po szczeblu kariery, jej zachowanie diametralnie się zmienia i zaczyna przypominać szefa - hipokrytę.

    Czy jestem hipokrytką? Test

    Wydaje Ci się, że cechy hipokryty opisują Ciebie? Odpowiedz na poniższe pytania, a dowiesz się, czy możesz nazywać siebie hipokrytką.

    • Uważam, że w większości przypadków mam rację.
    • Nie zawsze postępuję w zgodzie z tym, co mówię ale nie wydaję się z tym.
    • Zdarza mi się kłamać, aby usprawiedliwić swoje zachowanie.
    • Nie zawsze wiem, jak się w danej sytuacji zachować ale staram się nie dać tego po sobie poznać.
    • Gdy nie mówię prawdy, obawiam się, że ktoś mnie zdemaskuje.
    • Bywa, że nie jestem szczera i lojalna.
    • Lubię otaczać się ludźmi, którzy są do mnie podobni i podobnie myślą: łatwiej ich przekonać do swojego zdania.
    • Zdarza mi się mówić nieprawdę lub głosić poglądy, aby zyskać przychylność innych, z którymi się w głębi duszy nie zgadzam.

    Gdy na przynajmniej 4 pytania odpowiedziałaś twierdząco, masz w sobie pewne cechy hipokryty ale spokojnie, wszystko jest pod kontrolą. Jeśli masz świadomość tych cech i przyznajesz się do nich: pół sukcesu za Tobą.

    Teraz należy podjąć pracę nad eliminowaniem cech hipokryty w Twoim charakterze. Jak to zrobić?

    Jak walczyć z hipokryzją?

    Walką z hipokrytą nie jest łatwa, często okazuje się wręcz niemożliwa, gdyż ucieka się on do kłamstwa, fałszu, bywa obłudny i nieszczery. Najprościej w świecie: hipokrytę niełatwo rozszyfrować. Na pierwszy rzut oka wydaje się nam czarujący i uprzejmy, jego prawdziwa natura daje o sobie znać dopiero po pewnym czasie. Aby walczyć z hipokrytą, należy najpierw do zdemaskować. Zdemaskowany hipokryta nie jest już tak silny i pewny swoich racji.

    A co jeśli zauważasz cechy hipokryzji u siebie? Jak z nimi walczyć? Przede wszystkim zastanów się, dlaczego się tak zachowujesz? Czujesz się niepewnie w towarzystwie, nie masz zdania na wiele tematów? Uważasz, że jesteś gorsza od innych? Obawiasz się, że inni Cię skrytykują? Popracuj nas swoją pewnością siebie oraz relacjami z innymi. Wypisz swoje zalety i wady, ciesz się z tym pierwszych i pracuj nad drugimi. Zacieśniaj więzy ze znajomymi, poznawaj nowych, np. zapisz się na kurs tańca czy basen, otwórz się na innych. Po pewnym czasie zobaczysz, że hipokryzja jest Ci obca. Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, wybierz się na konsultację do psychologa.

    Komentarze