Moda współczesna (XX i XXI wiek)

Moda współczesnaWspółczesna moda jest po części mieszaniną wszystkich swoich poprzedniczek XX wieku. Wiek XX i XXI to moda ciągle zmienna, jednak najczęściej sprowadzająca się do bycia jak najszczuplejszą. Ideałem jest sylwetka modelki: wysoki wzrost i szczupłe kształty. Projektanci mody prześcigają się w co nowych i lepszych kolekcjach łącząc klasykę, barwne lata oraz wszystkie długości. Wielokrotnie czynnikiem wpływającym na to, co nosi się w danym sezonie jest kultura. Często poprzez ubiór człowiek wyraża samego siebie.

Świat mody od lat niezmiennie kręci się wokół stylizacji zaproponowanych niegdyś przez Coco Chanel. Główne trendy "chłopczyca" i "skromna panienka" są nadal aktualne. To właśnie Chanel podarowała kobietom swobodną elegancję uwalniając je od gorsetów i ciężkich kapeluszy. Koniec lat 20 ubiegłego stulecia okazał się wielkim przełomem. Damskie kostiumy ze spodniami, mała czarna, ołówkowa spódnica i kultowa już torebka na łańcuszku, czyli pikowana chanelka, a także nie zobowiązujące perły są absolutnym must have każdej kobiety do dnia dzisiejszego.

Historię mody można w zasadzie podzielić na dwa główne nurty przed powstaniem Domu Mody Chanel, kiedy to każda szanująca się dama nosiła niewygodny gorset, duży ciężki i mocno zdobiony kapelusz, oraz rozkloszowane, wielowarstwowe suknie. Drugi okres to czas debiutu wspomnianej już ikony mody, której dwa główne trendy nadal są aktualne. Damskie suknie, nawet te najbardziej wykwintne są ukłonem w kierunku "skromnej panienki", podobnie jak wszystkie spodnie projektowane z myślą o kobietach.

Nieśmiałe początki współczesnych stylizacji

W świecie mody mniej więcej co 10 lat projektanci odrzucają wszystko, co było trendy w ostatnim czasie. Każda modowa dekada diametralnie różni się od poprzedniej, a jedynym wspólnym elementem jest dalsze rozwijanie „skromnej panienki” i „chłopczycy” . Prawdopodobnie nikt już się nie odważy zaproponować kobietom ciasnego gorsetu, czy kilkukilogramowego kapelusza.

Czym różnią się modowe trendy na przełomie wieków?

Lata 30 to niewątpliwy zachwyt swobodną elegancją i oddechem pełną piersią. Kolejna dekada, to czas bezkształtnych sukienek z obniżonym stanem, nijakich i bardzo nietwarzowych mini kapeluszy. Jest to ten etap w dziejach mody, który jeśli powraca to tylko w detalach. Lata 50-te to czas kiedy projektanci eksponują ponownie kobiecość, tym razem niewygodny gorset zastępuje bardotka, czyli biustonosz typu push-up, który od 1948 roku jest jednym z najpopularniejszych fasonów stanika. Piękne sukienki na sztywnej halce z dużym dekoltem pokazującym wdzięki, grochy, kratka i kokardy, to znak rozpoznawczy tego trendu. Podobnie jak w przypadku poprzedniej dekady moda lat 50-tych nigdy nie powraca w postaci całych stylizacji. Dopiero kolejne dziesięciolecie zapoczątkowało tendencję do wielkich powrotów w modzie.

Stare - nowe trendy modowe

Kolorowe sukienki etno, jeansowe dzwony i flanelowe koszule oraz buty na koturnach, kowbojki i skórzane ramoneski to gorące trendy la 60 tych i wielu kolejnych dekad. Spotkamy je już 30 lat później pod koniec lat 90-tych i na początku obecnego stulecia. Spodnie z rozszerzanymi nogawkami były obecne aż do 2010 roku w różnych odsłonach, by po kolejnych 7 latach powrócić w wielkim stylu. Dzwony modne w tym sezonie są połączeniem dwóch epok, haftowanych kwiecistych ozdób zaczerpniętych właśnie z lat 60-tych, oraz cekinów i ćwieków z lat 80-tych.

Lata 70 - to nadal hipisowska moda, jednak wśród propozycji domów mody pojawiły się również bardzo krótkie, plisowane spódniczki w pastelowych kolorach, oraz uzupełniające stylizację obcisłe bluzki typu t-shirt. Te ostatnie, tak bardzo przypadły kobietom do gustu, że pozostały z nami do chwili obecnej i są podstawą garderoby każdej kobiety. Proponowana wówczas długość spódnicy mini to również ponadczasowy trend. Od ubiegłego roku obserwujemy śmiały powrót do lat 80-tych. Przypomnijmy, że wówczas królowały kiczowate ozdoby z cekinów, brokatu i ćwieków. To właśnie w latach 80-tych gorącym trendem były leginsy noszone do obszernych t-shirtów oraz plastikowa, tandetnie wyglądająca biżuteria. Kolorowy jeans to kolejna wizytówka tej epoki. Jakie trendy zaczerpnęli projektanci z tamtej kolorowanej dekady? W zasadzie wszystko, leginsom nadano jedynie nowy bardziej elegancki look, zyskały gustowną koronkę, guziki i ozdobne zamki błyskawiczne, pojawiły się również w denimowej odsłonie jako jegginsy.

A co pozostało nam z lat 80-tych i wpisało się do codziennej garderoby na wiele kolejnych dekad? Wygodne leginsy i t-shirty, które przez kolejne 30 lat są z upodobanie noszone przez kobiety na całym świecie.

Lata 90-te to popkulturowa moda i w trendy, które pozostały w naszych szafach a do dziś. A zaliczamy do nich topy od sportowych, po te na specjalne okazje, spodnie z prostą nogawką, bojówki, trapery i jeansowe katany.

Wielkie powroty

Jak widać wszystkie modowe trendy są kontynuacją tego, co zapoczątkowała wielka ikona mody Coco Chanel. Projektanci natomiast czerpią całymi garściami z minionych epok, fundując nam wielkie powroty znanych już trendów. Z jednymi nie możemy się rozstać, a domy mody wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kobiet proponują coraz to nowe odsłony ukochanych topów, bojówek czy popularnych t-shirtów. Inne natomiast żegnamy z ulgą, by po kolejnych kilkudziesięciu sezonach obserwować jak powracają na wybiegi.

Czym różnią się zapożyczone z przeszłości trendy? Głównie detalami i tkaninami. Współczesne kobiety żyją aktywnie, nie mają czasu na prasowanie, ręczne pranie, czy bieganie do pralni. Żadna z nowoczesnych kobiet nie przywdziałaby tkaniny, która nie oddycha, grzeje latem i chłodzi zimą. Obecne konsumentki stawiają nie tylko na fason - cenią przede wszystkim jakość i funkcjonalność. Dlatego też współczesne wersje dawnych trendów, to w głównej mierze wysoka jakość tkanin i kreacje dopracowane w najmniejszym szczególe. Czasem będące bardziej, czasem mniej spójnym połączeniem kilku modowych epok.

Komentarze