4 kroki w pielęgnacji cery według kosmetologów i dermatologów

Pielęgnacja cery10 kroków azjatyckiej pielęgnacji Cię przeraża? Nas też, ale nie martw się. Zdaniem dermatologów wystarczy regularnie zadbać o te 4 rzeczy i efekt powinien być podobny - jeśli nie lepszy.

Oczyszczanie

Piękna skóra to czysta skóra - bez tego nie możemy mówić o pielęgnacji w ogóle.

Jak i czym myć twarz? Mamy do wyboru 3 produkty:

  • żel do mycia twarzy - idealny dla cer normalnych i mieszanych lub tłustych i kobiet, które nie wyobrażają sobie czystej twarzy bez użycia wody
  • płyn micelarny - idealne rozwiązanie dla każdej cery gdy chcemy usunąć makijaż. Pamiętajmy jedynie, by nie pocierać mocno twarzy.
  • mleczko - ten kosmetyk polubią właścicielki skór suchych. Warto tu wspomnieć, że mleczko możemy zaaplikować rękami, delikatnie masując skórę, a następnie zmyć wodą.

Dodatkowo, co kilkanaście dni, warto wykonać peeling twarzy. W przypadku cery suchej wystarczy raz na dwa tygodnie,cera tłusta wymaga peelingowania raz na około siedem dni.

Tonizowanie

Czy tonik jest potrzebny? Większość dermatologów stoi na stanowisku, że tak - domyka pory skórne i przywraca właściwe ph skórze. Dlatego warto po niego sięgnąć zwłaszcza jeśli używamy mocnych kosmetyków oczyszczających. Możemy go zaaplikować na skórę na dwa sposoby: albo bezpośrednio wylewając na rękę i oklepując twarz jak mężczyźni płynem po goleniu, albo aplikując na wacik kosmetyczny. Jednak uwaga: wacikiem nie przecieramy buzi, tylko delikatnie, miejsce przy miejscu przykładamy go do twarzy. Nigdy również nie pozostawiamy do samoistnego wyschnięcia, ale lekko osuszamy skórę.

Obalmy też popularną metodę "7 skin metod", polegającą na siedmiokrotnej aplikacji toniku. Otóż taki zabieg nie nawilża, a tylko niepotrzebnie rozpulchnia skórę, dlatego dermatolodzy go odradzają - jedna aplikacja toniku w zupełności wystarczy.

Nawilżanie

Musimy rozprawić się z pewnym mitem: głównym celem kremów nawilżających nie jest wcale nawilżanie, ale ochrona przed utratą wilgoci ze skóry. W praktyce oznacza to, że powinniśmy aplikować krem do 3 minut po umyciu twarzy, by zapobiec odwodnieniu skóry. Krem powinien zawierać, poza substancją nawilżającą jak np. gliceryna, dodatkowo 1-2 substancje aktywne lub naturalne wyciągi. Szczególnie cenne są witaminy C, D lub E. Jeśli nasza cera jest w dobrym stanie, nie ma potrzeby używania esencji serum i innych tego typu kosmetyków, chyba, że z tej samej linii. Dlaczego? Otóż wiele składników nie współgra ze sobą, a mieszanie ich w pielęgnacji może doprowadzić do podrażnień skóry.

Ochrona przeciwsłoneczna

Każdy kosmetolog i dermatolog wskaże słońce jako jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry. Dlatego ochrona przeciw promieniowaniu słonecznemu jest niezbędna, by nasza skóra cieszyła się młodością jak najdłużej. Codziennie, niezależnie od pory roku, powinniśmy stosować filtry minimum 20 SPF, a latem 30. Na ten aspekt pielęgnacji zwracają również Azjatki i, zdaniem kosmetologów, jest to najcenniejsza rzecz, jaką możemy wynieść z azjatyckiej pielęgnacji twarzy. Warte zainteresowania są również ich kremy BB o wysokich i stabilnych filtrach przeciwsłonecznych.

Autor: www.senseofbeautymag.com.

Komentarze