5 sposobów na zatkany nosek u niemowlęcia

Zatkany nos u niemowlęciaKatar to dolegliwość szczególnie uciążliwa dla dzieci. Zatkany nos nie tylko utrudnia oddychanie, ale ogólnie wpływa niekorzystnie na samopoczucie. Dlatego rodzice robią wszystko, aby jak najszybciej pozbyć się kataru. Sprawdź, co pomoże na zatkany nosek u niemowlaka.

Nos zatkany wydzieliną utrudnia oddychanie, w efekcie czego maluch może być niespokojny lub niechętnie ssać pierś. Skutki tego odczuwają rodzice - niemowlę często budzi się w nocy, jest rozdrażnione i nie może ponownie zasnąć. Dlatego w ruch musi iść aspirator do nosa lub inne metody, dzięki którym dochodzi do odetkania nosa.

1. Aspirator do nosa

Niemowlę nie posiada jeszcze umiejętności samodzielnego opróżniania nosa, dlatego niezastąpionym gadżetem jest aspirator do nosa. Dzięki niemu można szybko i wygodnie pozbyć się zalegającej wydzieliny. To bardzo ważne, ponieważ nieleczony katar może być przyczyną wielu kłopotów zdrowotnych: począwszy od zapalenia zatok i ucha, a na zapaleniu oskrzeli skończywszy.

Aspirator niejedno ma imię - w sprzedaży dostępnych jest wiele modeli. Świetnie sprawdza się tzw. aspirator na wdech, który jest niezwykle skuteczny i dużo bezpieczniejszy w porównaniu np. z klasyczną gruszką.

2. Inhalacje solą fizjologiczną

Chcąc odetkać niemowlęciu nos, warto postawić na inhalacje solą fizjologiczną. W przypadku małych dzieci konieczne będzie zaopatrzenie się w inhalator - nebulizator. Przy jego pomocy możliwe jest podawanie soli fizjologicznej w postaci mgiełki, która nawilża błony śluzowe nosa.

3. "Gałganek Aliny"

"Gałganek Aliny" to domowy sposób na zatkany nos, który bazuje na allinie - substancji występującej m.in. w czosnku. Do przygotowania takiego zawiniątka będziesz potrzebować ok. 3-6 ząbków czosnku, 2 gazików o wymiarach 10x10 cm oraz sznurka.

Zmiażdż czosnek, a następnie umieść go w dwóch gazikach. Zawiń w gałganek - tak, aby ząbek czosnku nie wypadł. Zawiąż sznurkiem lub gumką recepturką. Umieść gałganek w odległości ok. 2-3 m od głowy dziecka.

4. Maść majerankowa

Maść majerankowa to wyrób apteczny, który wykazuje działanie antybakteryjne. Pomaga nie tylko udrożnić zatkany nos, ale jednocześnie przyczynia się do redukcji kataru. Wystarczy niewielką ilość maści nanieść na skórę pod nosem i pozostawić.

5. Odpowiednie ułożenie niemowlęcia

Zadbaj o to, aby maluch - jeśli nie śpi - leżał jak najwięcej na brzuchu. Dzięki takiej pozycji wydzielina będzie sama wypływać z noska.

Jeżeli natomiast układasz niemowlę do spania, niech jego głowa będzie nieco wyżej niż klatka piersiowa. Takie ułożenie sprawi, że katar będzie spływał, a nie zalegnie w nosie.

Zadbaj o odpowiednie nawilżenie

Katar bardzo utrudnia oddychanie, a zbyt suche powietrze tylko potęguje dyskomfort. Dlatego - niezależnie od wyżej zastosowanych metod - pamiętać o nawilżaniu powietrza w pokoju.

Możesz zaopatrzyć się w specjalne urządzenie - nawilżacz, który będzie samoczynnie dostosowywał poziom nawilżenia do wartości panujących w pokoju. Możesz także położyć na kaloryferze zmoczony ręcznik.

Pamiętaj, aby nie lekceważyć kataru - nieleczony, może skutkować poważnymi dolegliwościami.

Komentarze

Lola
Naszym sposobem w domu jest po prostu podanie Oxalinu Baby. bardzo dobrze pomaga mojemu Stasiowi, bo zostaje w nosku i nie spływa do gardła jak zwykłe krople. Oxalin jest żelem, zostaje w nosie i tam pomaga.