6 prac w ogrodzie, które trzeba wykonać w marcu i kwietniu!

Prace w ogrodziePrzełom zimy i wiosny to newralgiczny moment z punktu widzenia prac ogrodowych. Podjęte wówczas działania bardzo mocno wpływają na późniejszy wygląd zieleni i ogólny stan roślin. Dlatego też warto wiedzieć, jakie zadania koniecznie należy wykonać w marcu i kwietniu. Zapraszamy do lektury!Wiosenne prace w ogrodzie - dlaczego są takie ważne?

Czy jednak faktycznie tak ważne jest, by już w marcu i kwietniu ostro ruszyć z pracami w ogrodzie? W końcu przecież i tak w tych miesiącach z reguły mamy do czynienia z przymrozkami, więc może bezpieczniej poczekać do początku maja? Niestety podejście takie, choć teoretycznie słuszne, w praktyce będzie przyczyną wielu problemów. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wiele prac ogrodowych można w zasadzie wykonać tylko na przełomie zimy i wiosny. Druga ważna sprawa to fakt, że opóźnienie rozpoczęcia wiosennych porządków w ogrodzie będzie też prowadzić do spiętrzenia się zadań "na teraz". W efekcie więc konieczne będzie wygospodarowanie dużo większej ilości czasu każdego dnia - co często może okazać się niemożliwe. Na koniec warto też dodać, że ogród po zimie po prostu potrzebuje oczyszczenia i pielęgnacji, by później wyglądać zdrowo i pięknie!

Prace porządkowe w ogrodzie na wiosnę - kiedy zacząć?

Mówiąc o wiosennych pracach w ogrodzie, koniecznie trzeba też odpowiedzieć na pytanie, kiedy je rozpocząć. Niestety w praktyce nie da się wyznaczyć tu jednej daty, gdyż wszystko zależy od pogody. Pierwszym sygnałem do wyjścia w teren powinno być zniknięcie śniegu i całodziennych mrozów. Wówczas można zacząć wykonywać działania przygotowawcze oraz po prostu sprzątać teren. Kolejne prace można wykonywać, gdy prognozy pogody wskazują na już poważne ocieplenie - bez większych przymrozków. W tym miejscu trzeba jednak podkreślić, że jeśli mróz i śnieg ustąpiły bardzo szybko, to warto jednak zachować czujność i nie pozbywać się wszystkich zimowych zabezpieczeń.

Prace w ogrodzie na wiosnę - nasza lista!

Oczywiście szczegółowy "wykaz" zadań do wykonania w ogrodzie wczesną wiosną zawsze zależy od charakteru terenu zielonego, rosnących na nim roślin itp. Poniżej prezentujemy jednak te prace, które będą niezbędne w praktycznie każdej sytuacji.

  1. Porządkowanie przestrzeni - polegające na wygrabieniu i usunięciu śmieci, gałęzi czy liści.
  2. Cięcia pielęgnacyjne - należy je wykonać z reguły w połowie marca, do usunięcia są wszystkie chore i uschnięte gałęzie drzew i krzewów.
  3. Nawożenie - musi być oczywiście dostosowane do potrzeb konkretnych roślin. Pamiętać przy okazji też trzeba o obfitym podlaniu roślin po ustąpieniu mrozów.
  4. Zadbanie o trawnik - jest kluczowe dla jego wyglądu. Kolejno należy wykonać jego grabienie, wałowanie, a następnie wertykulację i aerację.
  5. Renowacja elementów małej architektury - wymagają jej szczególnie elementy wykonane z drewna. Można przy tym pomyśleć też o zakupie nowych czy też bardziej wytrzymałych rozwiązań, jak np. obrzeża trawnikowe czy też kratki Geosystem od Geoproduct.pl.
  6. Sadzenie roślin - sadzonki jednoroczne można przygotować jeszcze w lutym. Nasadzenia na zewnątrz wykonać należy dopiero po unormowaniu się pogody.

Piękny ogród wymaga poświęceń - to fakt! Jednak efekt z pewnością jest wart swojej ceny. Dlatego też opłaca się poświecić każdą wolną chwilę przedwiośnia, by w kolejnych miesiącach mieć więcej czasu na podziwianie bujnej i kolorowej roślinności. Warto też skorzystać z nowoczesnych produktów do ogrodów oferowanych przez firmę Geoproduct.pl.

Zdjęcie: stock.adobe.com.

 

Komentarze