6 ważnych błędów przy wyborze oczyszczacza powietrza dla alergika

Oczyszczacz powietrzaWybierając oczyszczacz powietrza, należy zwrócić uwagę na szereg czynników determinujących pracę urządzenia. Przy oczyszczaczach dla alergików zadanie może być dodatkowo utrudnione. Jakich błędów uniknąć, gdy szukamy oczyszczacza powietrza dla alergika?

1. Niewłaściwy zestaw filtrów

Z punktu widzenia alergika najważniejszym zadaniem oczyszczacza powietrza jest filtracja alergenów z otoczenia. Dlatego też urządzenie musi być wyposażone w odpowiedni zestaw filtrów. Jakie filtry można określić mianem odpowiednich? Zdaniem Macieja Kluby z rankingu oczyszczaczy powietrza https://ranking-oczyszczaczy.pl/, standardowy zestaw filtra HEPA, węglowego oraz wstępnego zapewnia najlepszą ochronę przed wszelkimi rodzajami zanieczyszczeń, z jakimi mamy do czynienia na co dzień.

Filtr EPA/HEPA

Najważniejszy filtr do walki z alergenami - ten filtr powinien posiadać każdy oczyszczacz powietrza dla alergika. Stanowi blokadę dla stałych cząstek zanieczyszczeń, a więc pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 czy PM10, pyłków roślin czy roztoczy kurzu. Skuteczność filtrów EPA / HEPA sięga nawet 99,95%.

Filtr węglowy

Wykorzystując granulki węgla aktywnego, jest w stanie pochłonąć wszelkie szkodliwe gazy oraz zapachy, które drażnią nasze drogi oddechowe. Filtr węglowy chroni więc przed lotnymi związkami organicznymi (m.in. formaldehydem, benzenem czy toluenem) oraz np. dymem nikotynowym.

Filtr wstępny

Trzeci z podstawowych filtrów fizycznie zatrzymuje większe zanieczyszczenia, takie jak włosy czy sierść zwierząt. W ten sposób wydłuża on też żywotnośćpozostałych filtrów.

Inne metody filtracji

Lampy UV czy filtry fotokatalityczne mają znacznie niższą skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń smogowych w porównaniu z tradycyjnymi filtrami HEPA. Dlatego też należy je traktować bardziej w kategorii ciekawostki. Z drugiej strony pamiętajmy, że wraz ze wzrostem ilości filtrów, obserwujemy często również wzrost ceny urządzenia.

Czasem do metod filtracji zaliczany jest również jonizacja. Jonizatory umieszczone w oczyszczaczach powietrza są jednak zbyt małe, aby skutecznie chronić przed chociażby roztoczami. Dlatego też nie powinno polegać się wyłącznie na jonizacji. Działanie jonizatora ma jednak pozytywny wpływ na równowagę jonową w otoczeniu, poprawiając samopoczucie domowników i obniżając ciśnienie tętnicze.

2. Pominięcie problemu nawilżania powietrza

Wielu użytkowników myśląc o jakości powietrza skupia się jedynie na usuwaniu z niego zanieczyszczeń. Tymczasem jest to błąd, o czym szczególnie mogą przekonać się właśnie alergicy. To oni bowiem narażeni są najbardziej na negatywne skutki suchego powietrza. Może być on wynikiem aktualnej pory roku (problem występuje szczególnie w trakcie sezonu grzewczego), bądź też konstrukcji budynku.

Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacze ewaporacyjne - Klarta Humea i Philips HU4813/10 na rankingu nawilżaczy powietrza

Suche powietrze zaś wysusza śluzówki nosa i gardła, czyniąc je mniej odpornymi na drobnoustroje i substancje, z którymi mają do czynienia na co dzień. Może być to jednym z powodów częstych przeziębień i katarów osób borykających się z alergią.

Rozwiązaniem może być zakup dodatkowego urządzenia - nawilżacza lub poszukanie wśród dwufunkcyjnych modeli, które oprócz oczyszczania powietrza, gwarantują jeszcze jego nawilżanie ewaporacyjne. Sporym atutem tych nawilżaczy jest ich wydajność, często większa od tej, którą znajdziemy w osobnych nawilżaczach.

3. Wydajność oczyszczacza niedopasowana do powierzchni

Jednym z często powtarzanych błędów jest również zakup urządzenia o zbyt małej wydajności, niedostosowanej do powierzchni. Wyrażana za pośrednictwem współczynnika CADR, odpowiednia wydajność jest kluczowa dla efektywnej filtracji powietrza w pomieszczeniu. Najlepiej jeśli oczyszczacz będzie w stanie 3 razy wymienić powietrze w danym pokoju, dlatego też przed dokonaniem zakupu obliczmy powierzchnię, a następnie objętość pomieszczenia.

Otrzymany wynik pomnóżmy przez 3, aby uzyskać minimalną wydajność, potrzebną do efektywnego oczyszczenia danej powierzchni. Eksperci z ranking-oczyszczaczy.pl radzą jednak, aby w miarę możliwości kupować urządzenie o nieco większym CADRze, dostosowane do teoretycznie większych powierzchni.

Kupowanie oczyszczacza "na styk" wiązałoby się z nieustanną pracą urządzenia w najbardziej intensywnych trybach pracy, a więc z głośnością i większym poborem prądu.

4. Oczyszczacz do całego mieszkania

Często występującym błędem przy zakupie oczyszczacza jest wybór jednego urządzenia do całego domu. Rozwiązanie to ma sens przy otwartych powierzchniach, spotykanych w niektórych mieszkaniach loftowych, biurach, szkołach czy innych przestrzeniach publicznych.

W przypadku większości mieszkań czy domów mamy jednak do czynienia ze sporą ilością ścian i zaułków, które istotnie wpływają na cyrkulację pomieszczenia. Dlatego też ustawienie oczyszczacza na środku domu nie sprawi, iż w każdym pokoju będziemy mogli cieszyć się czystym powietrzem.

5. Sugerowanie się ceną

W przypadku oczyszczaczy powietrza cena może być akurat złym doradcą. Najtańsze urządzenia znajdziemy za niecałe 300 zł, najdroższe za kilka tysięcy zł. Jak więc znaleźć idealny model? Odpowiedź nie jest prosta. Należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę zakupu, ale również potencjalne koszty eksploatacji - cenę i żywotność wymiennych filtrów, pobór prądu itd. Często tańsze urządzenia okazują się następnie drogie w eksploatacji, choć nie jest to regułą. Z drugiej strony drogie oczyszczacze powietrza mogą tez znacznie wykraczać poza nasze faktyczne potrzeby.

Komentarze