7 zasad pielęgnacji skóry

Pielęgnacja skóryNie ma co ukrywać, że piękny, promienny wygląd jest skutkiem prawidłowej pielęgnacji skóry. Mylą się jednak ci, którzy uważają, że wystarczy odrobina zwykłego mydła i pierwszego lepszego kremu. Podstawą jest systematyczna, przemyślana dbałość o każdy rodzaj cery. Bez względu na to, czy jest to pielęgnacja cery trądzikowej, suchej, czy tłustej trzeba postępować zgodnie z podstawowymi siedmioma zasadami, które zapewnią dobrą kondycję skóry na lata.

Codzienny demakijaż i oczyszczanie skóry

Każdy rodzaj skóry wymaga systematycznego oczyszczania, bo trudno znaleźć coś równie destrukcyjnego dla skóry, jak chodzenie spać z resztkami makijażu na twarzy i mnóstwem innych zanieczyszczeń nagromadzonych na jej powierzchni przez cały dzień. To one uniemożliwiają naturalną regenerację skóry oraz pozwalają rozwijać się trądzikowi, i to nie tylko u młodzieży, bo także u dorosłych. Brak systematycznego oczyszczania skóry przyspiesza także procesy starzenia się skóry, co szybko owocuje zmarszczkami, utratą jędrności skóry i zdrowego kolorytu. Do oczyszczania twarzy warto stosować płyny micelarne, ale pielęgnacja cery trądzikowej może wymagać stosowania specjalnych mydeł w płynie i tych oczyszczających, przeznaczonych dla skóry problematycznej, które działają bakteriobójczo i zapobiegają blokowaniu się porów skóry.

Peeling niemal na wagę złota

Złuszczanie naskórka to zabieg, który dobrze robi każdej skórze. Dzięki niemu cera jest nie tylko dogłębnie oczyszczona. Z jej powierzchni znikają martwe komórki naskórka, a wówczas skóra zostaje pobudzona do aktywizacji naturalnych procesów produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, co bezpośrednio wpływa na poprawę jej kondycji. Znacznie lepiej wchłania też dobroczynne substancje aktywne zawarte w stosowanych kosmetykach. Peelingi trzeba uważnie dobierać do rodzaju skóry. Do cery suchej i wrażliwej stosuje się te enzymatyczne, które po prostu rozpuszczają martwe komórki naskórka. Do cery normalnej i tłustej odpowiednie preparaty drobnoziarniste. Natomiast pielęgnacja skóry trądzikowej to prawdziwe wyzwanie. W kwestii peelingu warto postawić na płyny złuszczające, które w takim przypadku dają najlepsze efekty.

Tonizowanie skóry

Ten etap codziennej pielęgnacji jest często pomijany, ale niesłusznie. Każdy kontakt z wodą zmienia naturalne pH skóry. Tonik przywraca optymalne pH, a jednocześnie zmniejsza nieprzyjemne uczucie ściągania, które pojawia się na skórze po jej kontakcie z wodą.

Nawilżanie to podstawa zachowania dobrej kondycji skóry

Niektórzy błędnie uważają, że nawilżania wymaga tylko skóra sucha, ewentualnie normalna. Tak nie jest. Cera tłusta i trądzikowa również potrzebują solidnego nawilżania. Skutki przesuszenia obu tych rodzajów skóry są bardzo dotkliwie, bo wówczas gruczoły łojowe zwiększają swoją aktywność, co jednocześnie sprawia, że skóra tłusta jest jeszcze bardziej tłusta, a objawy trądziku stają się jeszcze bardziej dokuczliwe. Warto więc zainwestować w kremy nawilżające o bogatym składzie, odpowiednio dobranym do rodzaju cery. Skórę należy nawilżać co najmniej dwa razy dziennie.

Filtry UV w kosmetykach

Nie od dziś wiadomo, że promienie ultrafioletowe fatalnie wpływają na kondycję skóry. Wybierając kremy pielęgnacyjne, należy zawsze sięgać po preparaty zawierające substancje chroniące skórę przed nadmiernym pochłanianiem promieni UV. Skuteczność filtrów oznaczana jest wskaźnikiem SPF. Kosmetyki należy dobierać stosownie do pór roku i warunków pogodowych.

Odpowiednia ilość wody

Prawidłowa pielęgnacja skóry to też odpowiednia ilość wypijanej wody. Ciało człowieka składa się w niemal 70% właśnie z wody, która niestety paruje w każdej chwili i trzeba ją sukcesywnie uzupełniać. Dzienna ilość wypijanej wody zależy od masy ciała. Przyjmuje się, że na każdy kilogram masy trzeba wypijać 30 ml wody dziennie. Oznacza to, że dorosły człowiek powinien wypijać od 2 do 3 litrów wody każdego dnia.

Zdrowy sen gwarantuje promienny wygląd

Sen to nie tylko wypoczynek, to także czas pozwalający skórze na regenerację. Regularne 7–8 godzin snu zapewni promienny wygląd następnego dnia.

Komentarze