Alergia w ciąży - co musisz o niej wiedzieć?

Alergia w ciążyJak działa organizm kobiety w ciąży i czemu w trakcie dochodzi do alergii, nawet jeśli wcześniej jej nie było? O tym warto wiedzieć! Jakiekolwiek problemy zdrowotne w tym szczególnym dla kobiety w czasie ciąży mogą być wyjątkowo uciążliwe, dlatego lepiej minimalizować ich objawy.

Jakie zmiany zachodzą w systemie immunologicznym w ciąży?

System immunologiczny w trakcie ciąży zmienia swój sposób działania. Organizm kobiety musi dostosować się do sytuacji, w której rozwija się płód. Ten zaś zawiera komórki, które są dla niego obce. Z tego powodu kobiety mogą trochę inaczej odczuwać w tym czasie objawy alergiczne. Ważne jest też to, że te elementy, które dawniej nie wywoływały żadnej reakcji, mogą zacząć to robić. Może dojść też do pogłębienia objawów, które występowały wcześniej, bądź po prostu do innych reakcji organizmu, które mogą zaskoczyć pacjentkę.

Jakie są objawy alergii u kobiet w ciąży?

Objawy w ciąży mogą być słabsze, lub mocniejsze, ale jeśli kobieta miała już wcześniej alergię, to bez problemu ją rozpozna. Może się pojawić katar sienny, połączony z uczuciem swędzenia w nosie. Oczy mogą zacząć łzawić z większym natężeniem niż zwykle, a w trakcie mówienia może pojawić się chrypka. Inne popularne objawy to uczucie ścisku w okolicy szyi czy trudności z oddychaniem. Same objawy nie różnią się więc aż tak, od typowych, ale pacjentka może być zaskoczona sposobem, w jakim przechodzi reakcję alergiczną, np. nagle pojawia się łzawienie oczu, którego nigdy wcześniej nie było.

Pamiętaj o regularnym odwiedzaniu lekarza

Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, szczególnie w ciąży, jak najszybciej wybierz się do swojego lekarza. Regularne wizyty w tym okresie są niezwykle istotne, dlatego nigdy o nich nie zapominaj, a gdy coś się dzieje, odwiedzenie specjalisty jest właściwie konieczne. Dzięki temu upewnisz się, że ciąża nie jest zagrożona, a Twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Ponadto lekarz będzie mógł ulżyć Ci problemie i przepisze leki, które są bezpieczne dla kobiet w tym niezwykłym stanie. Nie próbuj sięgać po leki na własną rękę! To może okazać się po prostu niebezpieczne.

Jak zmniejszyć objawy alergii w domu?

To, że nie powinno się brać samodzielnie leków w ciąży, to nie oznacza, że nie możesz spróbować zmniejszyć objawów na własną rękę. Przede wszystkim spróbuj dowiedzieć się, co powoduje alergię. Na przykład, jeśli po wyjściu z domu dostajesz siennego kataru, sprawdź, jakie rośliny w tym okresie pylą i staraj się unikać w tym okresie długich spacerów. Ponadto po powrocie umyj dokładnie twarz. W miarę możliwości częściej myj także włosy, bo to w nich mogą zbierać się pyłki powodujące reakcje.

Łzawiące oczy można z kolei przemyć za pomocą soli fizjologicznej. W ten sposób ograniczysz ilość pyłków, a więc zmniejszysz to nieprzyjemne czucie. Ponadto warto zakładać maseczkę, jeśli już musisz opuścić dom. Takie sposoby nie powinny zrobić krzywdy dziecku, a Ty po prostu poczujesz się zdecydowanie lepiej. Alergia to w końcu nic przyjemnego!

W artykule https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/alergia-w-ciazy-jak-leczyc/ znajdziesz więcej informacji w tym temacie.

Komentarze