Ambiwertyk - kim jest? Cechy, test, przykłady

AmbiwertykKażdy z nas jest inny dzięki osobowości: wyjątkowemu zestawieniu cech, które czynią z nas jednostki niepowtarzalne i wyjątkowe. Można jednak wyróżnić pewne typy osobowości, które grupują ludzi na trzy, podstawowe grupy: ekstrawertyków, introwertyków oraz typ mieszany, czyli ambiwertyków. Ostatnia grupa, jako najnowsza, cieszy się obecnie szczególnym zainteresowaniem współczesnej psychologii.

Ekstrawertyk i introwertyk - jest ktoś jeszcze?

Carl Gustaw Jung, znany psycholog, wyróżnił dwa typy osobowości, typ otwarty, czyli ekstrawertyka oraz zamknięty, czyli introwertyka.

Ekstrawertyk to typ otwarty, lubiący przebywać wśród ludzi. Energię czerpię właśnie z przebywania wśród innych. To człowiek towarzyski, optymistycznie nastawiony do świata, działa szybko, czasem bez zastanowienia. Bywa więc impulsywny, głośny, zbyt spontaniczny. Lubi przemawiać ale czasem bywa chaotyczny, gubi wątek. Ekstrawertyk chętnie prowadzi rozmowę z osobami nieznajomymi, patrzy w oczy rozmówcy, nie ma problemu z utrzymaniem kontaktu wzrokowego. Ekstrawertycy mają dobrą pamięć krótkotrwałą, gorzej radzą sobie z przypominaniem tego, co zapamiętali dawno temu. Lubią być doceniani, chwaleni, wtedy pracują lepiej i wydajniej. Lubią również widzieć efekty swojej pracy, lepiej sprawdzają się w zadaniach krótkich, gdzie szybko można osiągnąć cel.

Ekstrawertyk preferuje aktywne spędzanie wolnego czasu, chętnie uprawia sport, ceni aktywność fizyczną, nie lub błogiego odpoczywania, szybko się nudzi. Związek to dla niego również stałe zaskakiwania partnera, źle na niego działa stagnacja i monotonia życiowa. Ekstrawertyk jest urodzonym przywódca, lubi dominować. Bywa jednak, że wykazuje skłonność do agresji i histerii. Ekstrawertycy doskonale sprawdzają się w zawodach, wymagających kierowania zespołem, przekonywania innych, np. w marketingu czy reklamie. Są doskonałymi prawnikami, nauczycielami oraz trenerami osobistymi i sportowymi.

Z kolei introwertyk to typ zamknięty, woli spędzać czas samotnie, energię kieruje do wewnątrz: poświęca się refleksom, czasem nawet i medytacji. Introwertycy są małomówni, skryci, nierzadko nieśmiali. Preferują pracę indywidualną, nie lubią działać w grupie. Introwertyk to typ domatora, najlepiej czuje się w znanym sobie środowisku i gronie osób ma niewielu sprawdzonych przyjaciół, unika zatłoczonych i głośnych miejsc. Może mieć trudności z nawiązywaniem relacji z nieznajomymi. Introwertycy działają po namyśle, bywa, że brakuje im spontaniczności. Introwertyk potrzebuje ciszy, aby się skupić, źle pracuje w hałasie, stresie i pod presją czasu. Ma dobrą pamięć, chętni angażuje się w działania długotrwałe. Będzie doskonałym księgowym, bankowcem, informatykiem, grafikiem. Introwertycy preferują także zawody artystyczne, w tym pracę w domowym zaciszu w swojej pracowni. W związku są monogamiczni, wierni, lojalni, skupieni na ukochanej osobie i jej potrzebach. Nie brak im romantyzmu, aczkolwiek związek z introwertykiem może wydawać się dość monotonny.

Okazuje się jednak, że niewielu jest typowych przedstawicieli powyższych typów, zwykle mamy bowiem do czynienia z typem mieszanym, który łączy w sobie cechy ekstrawertyka i introwertyka. Takiego człowieka nazywamy ambiwertykiem i tworzy on trzeci typ osobowości, wprowadzony przez innego psychologa, Hansa Eysencka. Kim jest ambiwertyk, jak się zachowuje i jakie są jego cechy szczególne?

Kim jest ambiwertyk? Cechy ambiwertyka

Ambiwertyk jest mieszanką cech żywiołowego ekstrawertyka i spokojnego introwertyka. Bardzo chętnie spędza czas z innymi, czerpie z tego radość i energię ale uwielbia również ładować akumulatory w domowym zaciszu, w samotności. Wtedy może odpowiednio się wyciszyć i "nastroić". Po męczącym dniu, kiedy działał na wysokich obrotach ambiwertyk potrzebuje ciszy, spokoju, odizolowania się. Ambiwertyk jest osoba pewną siebie, otwartą ale bywają sytuacje, gdy czuje się niepewnie, jest nieśmiały, wycofuje się. Taka osoba lubi zarówno mówić, jak i słuchać, zwykle elastycznie dopasowuje swój sposób zachowania się do osób, z jakimi przychodzi mu obcować. Bywa, że ambiwertyk ma dwie twarze, inaczej zachowuje się w pracy, inaczej w domu. Może angażować się w działanie, gdy wydaje mu się interesujące, a porzucać je, gdy stwierdzi, że aktywność nie jest już dla niego opłacalna.

Ambiwertyk, dusza towarzystwa z potrzebą samotności - przykłady

Aby lepiej zrozumieć, jak zachowuje się ambiwertyk, posłużmy się kilkoma przykładami z życia.

 • Historia nr 1  - Anna wróciła z pracy, jest zmęczona po trudnym dniu, gdy znalazła się w domu ucięła sobie drzemkę. Gdy wstała, zapragnęła kontaktu z ludźmi, zadzwoniła więc do przyjaciółki i umówiły się na wspólne zakupy.
 • Historia nr 2 - Mariusz kieruje zawodowo niewielkim zespołem podwładnych sobie pracowników. Doskonale radzi sobie z delegowaniem zadań. Gdy jednak miał pewnego dnia zastąpić swojego szefa, czuł się nieswojo, mając pod sobą kila zespołów pracowników i nie potrafił efektywnie zaprojektować pracy.
 • Historia nr 3 - Dagmara nie ma problemów z występami publicznymi, z chęcią zgłosiła się do referowania projektu na zaliczenie zajęć na studiach. Gdy jednak nielubiany kolega publicznie skrytykował jej pracę, studentka speszyła się i nie potrafiła wybronić.
 • Historia nr 4 - Artur jest człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach. Pasjonuje go uprawianie sportów ekstremalnych, w tym windsurfingu ale gdy tylko wraca do domu z przyjemnością oddaje się sklejaniu modeli i majsterkowaniu.

Jak widać, ambiwertyk umiejętnie łączy w sobie cechy ekstrawertyka, np. lubi towarzystwo ludzi, jest dobrym przywódcą i chętnie przemawia, z cechami introwertyka, np. potrzebuje samotności do "zresetowania się", krępuje go krytyka i bywa nieśmiały. Psychologowie uważają jednak, że typ ambiwertyczny jest bardzo stabilny emocjonalnie, dojrzały i elastyczny.

Czy jesteś ambiwertykiem? Test

Nie masz pewności, jaki typ osobowości reprezentujesz? Przeczuwasz, że możesz być ambiwertykiem? Wykonaj poniższy test i przekonaj się.

 1. Lubisz towarzystwo ludzi ale potrzebujesz też chwil dla siebie, zwykle dobrze pracujesz w grupie ale lubisz też wypoczywać w samotności.
 2. Uważasz się za osobę otwartą ale bywa, że coś nowego Cię peszy, np. gdy ktoś skrytykuje Twoje stanowisko.
 3. Lubisz mówić ale i słuchać, chętnie przemawiam ale nie mam też problemów z wysłuchaniem tego, co inni mają do powiedzenia.
 4. Masz szerokie i różnorodne zainteresowania.
 5. Masz wiele ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu, aktywnych i biernych w zależności od nastroju, np. lubisz uprawiać sport ale i odpoczywać z książką.
 6. Bywa, że masz dwie twarze, inaczej zachowujesz się w domu, a inaczej w gronie nieznanych osób.
 7. Uważasz się za osobę empatyczną.

Ponad 3 twierdzące odpowiedzi? Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że jesteś ambiwertykiem.

Czy warto być ambiwertykiem?

Czy bycie ambiwertykiem jest dobre? Okazuje się, że tak, ponieważ osoba o takich typie osobowości jest elastyczna w działaniu i myśleniu, co sprawia, że dopasowuje się do rozmówcy ale i sytuacji, w jakiej się znalazła. Osobowość ambiwertyka pomaga mu w wielu zawodach, np. w zawodzie sprzedawcy czy specjalisty od marketingu. Ambiwertyk potrafi bowiem namówić i zachęcić do swoich pomysłów ale i wysłuchać i podążać za odbiorcą. Takie cechy okażą się także przydatne w zawodzie terapeuty, psychologa oraz lekarza. Można powiedzieć, że ambiwertyk stanowi niejako złoty środek pomiędzy głośnym i towarzyskim ekstrawertykiem, a cichym i refleksyjnym introwertykiem.

Komentarze