Korzeń arktyczny, różeniec górski - właściwości, działanie, dawkowanie. Substancje aktywne różeńca

Różeniec górski - arktyczny korzeńKorzeń arktyczny, czyli różeniec górski (Rhodiola rosea) to fitolek z rodziny adaptogenów, czyli środków zapobiegających zmęczeniu, stresowi oksydacyjnemu i zaburzeniom pracy mózgu. Wpływa korzystnie na chęć do podejmowania aktywności fizycznej i stosowany jest z powodzeniem przez setki lat na schorzenia natury psychicznej, metabolicznej, kardiologicznej. Różeniec górski stanowi składnik receptur zielarskich o potwierdzonym działaniu leczniczym.

W naturalnej medycynie wielu regionów Azji, w szczególności Syberii oraz Chin, różeniec stosowany jest na szereg schorzeń i chorób. Jego właściwości zostały potwierdzone w badaniach nad naturalnymi preparatami prowadzonych w ubiegłym oraz obecnym stuleciu. Dziś znamy już większość właściwości rośliny oraz cennych substancji kryjących się w jej kłączu. Obfituje ono przede wszystkim w związki adaptogenne oraz antyoksydanty.

Adaptogeny to substancje neutralizujące negatywne skutki stresu i napięcia nerwowego. Stosowanie ich niesie ze sobą lawinę pozytywnych skutków przede wszystkim dla układu nerwowego, a także dla reszty ciała. Arktyczny korzeń swym działaniem przypomina żeń-szeń, jednak jego działanie jest mocniejsze i wielokierunkowe. Współczesna medycyna naturalna określa różeniec górski fitolekiem, o popartym wieloma badaniami klinicznymi zbawiennym wpływie na koncentrację, siły witalne oraz regenerację komórek w całym ciele. Zweryfikowane badania osób obu płci wykazały, iż różeniec wpływa jeszcze efektywniej niż żeń-szeń na zdolności kognitywne, poprawę samopoczucia, a także na redukcję wpływu stresu i niedoboru snu na codzienne funkcjonowanie.

Korzenie różeńca górskiego

Korzeń arktyczny, różeniec górski

Różeniec górski - działanie i zastosowanie

Arktyczny korzeń wykazuje skuteczność w zapobieganiu i łagodzeniu depresji (w szczególności sezonowej). Dotyczy to także przewlekłych stanów niepokoju, a nawet nerwicy. U osób zażywających różeniec górski zauważono szybsze przywracanie normalnego poziomu neuroprzekaźników w stanach napięcia nerwowego, a tym samym - mniejszą wrażliwość na stres i obniżenie nastroju. W badaniach prowadzonych na Uniwersytecie Pensylwanii u ponad 50 osób ze zdiagnozowaną depresją wykazano, iż arktyczny korzeń jest skuteczniejszy nawet od najpopularniejszej grupy antydepresantów - SSRI.

Ekstrakty różeńca mogą mieć znaczący wpływ na profilaktykę i hamowanie skutków chorób neurodegeneracyjnych, czyli m. in. choroby Parkinsona, otępienia oraz choroby Alzheimera. W odróżnieniu od żeń-szenia, różeniec może być stosowany przez osoby z problemami kardiologicznymi i schorzeniami układu krwionośnego. Dzięki swoim szczególnym właściwościom neuroprotekcyjnym i regeneracyjnym, używa się go po urazach w obrębie układu nerwowego. Sportowcy korzystający z naturalnych suplementów najbardziej doceniają różeniec górski za widoczne przyspieszanie procesu regeneracji przetrenowanych mięśni, aczkolwiek nie korzystają z niego wyłącznie po wysiłku. Kłącze tej rośliny nawet przy jednokrotnym zażyciu poprawia przyswajanie tlenu przez organizm i procesy oddychania komórek włókien mięśniowych, co przekłada się na wzrost siły fizycznej i wytrzymałości mięśni.

Ze względu na wszystkie wymienione właściwości, arktyczny korzeń zalecany jest osobom pracującym w zawodach eksploatujących organizm fizycznie lub wymagających stałej koncentracji. Tyczy się to także osób wykonujących pracę w godzinach nocnych lub podróżujących ze zmianą stref czasowych. Adaptogeny, jak sama nazwa wskazuje, pomogą zaadaptować układ nerwowy do zmieniających się warunków, a nawet sytuacji życiowych, pozwalają utrzymać dobre nastawienie.

Z jakich substancji aktywnych składają się ekstrakty różeńca? Właściwości i działanie

Ekstrakty różeńca to surowiec lekarski oraz składnik żywności specjalnego przeznaczenia. Zawierają szereg substancji biologicznie aktywnych o zróżnicowanym działaniu.

Są to w szczególności tyrozol i salidrozydy, rozawin i jego pochodne, a także duże ilości flawonoidów. Pozostałe związki to kwasy organiczne o działaniu odkażającym i rozkurczowym oraz nieduże ilości garbników i substancji typowych dla kłącz roślinnych. Preparaty różeńca standaryzowane są zazwyczaj pod względem zawartości salidrozydów, rozawin oraz silnych antyoksydantów - polifenoli.

Dwie pierwsze grupy substancji z wymienionych to właśnie adaptogeny. Badając ich wpływ na mózg, farmakolodzy stwierdzili, iż substancje te są łagodnymi i bezpiecznymi dla zdrowia inhibitorami monoaminooksydazy (MAOI). Oznacza to, iż spożywanie arktycznego korzenia stabilizuje poziomy neuroprzekaźników w układzie nerwowym i zapobiega ich obniżaniu. Mimo spektakularnych efektów, jakie wywiera na funkcjonowaniu organizmu, różeniec przyjmowany w zalecanych dawkach nie prezentuje efektów ubocznych. Nie ma wielu zweryfikowanych badań naukowych dotyczących wpływu na przebieg ciąży, jednak nie zaobserwowano, aby przy małych dawkach ekstraktu występowały komplikacje. Ekstrakty standaryzowane względem zawartości salidrozydów i rozawin w badaniach na bezkręgowcach znacząco redukowały umieralność i zwiększyły tempo wzrostu populacji nawet dwukrotnie.

Trzecia grupa to polifenole, które są przeciwutleniaczami chroniącymi w pierwszej kolejności układ krążenia. Zapobiegają powstawaniu rodników, ponieważ wiążą wolne jony i zapobiegają ich oksydacji. Przekłada się to bezpośrednio na obniżenie kwasowości organizmu i poprawę funkcjonowania szlaków metabolicznych. Oczyszczają organizm ze szkodliwych zanieczyszczeń powstałych w wyniku wdychania smogu, spalin, palenia papierosów (substancje smoliste) i picia alkoholu. Polifenole i salidrozydy synergicznie chronią układ nerwowy przed wpływem intensywnego stresu, przedłużonego napięcia oraz braku snu. Przeciwutleniacze chronią tkanki przed uszkodzeniami powstającymi wskutek nieprawidłowego odżywiania i wchłaniania zanieczyszczeń przez organizm.

Kwiaty różeńca górskiego

Kwiaty - korzeń arktyczny, różeniec górski

Preparaty, dawkowanie oraz przechowywanie przetworów korzenia arktycznego

Arktyczny korzeń dostępny jest najczęściej w tabletkach oraz w ekstraktach 20:1 oraz 4:1. Im większa koncentracja substancji aktywnych, tym skuteczniejszy jest preparat. Za dawkę dobową, której nie należy przekraczać uznaje się 5 gramów ususzonego korzenia lub ekwiwalent w postaci ekstraktu. Należy zawsze kierować się zaleceniami producenta.

Korzeń arktyczny powinien być zażywany rano lub po południu, do lekkiego posiłku. Nie należy go przyjmować w godzinach wieczornych, ponieważ zawiera w sobie substancje zwalczające senność i pobudzające do działania. Preparaty należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza w zaciemnionym miejscu.

Cena

Ceny preparatów z różeńca górskiego wahają się od około 20 do 40zł w zależności od ilości i producenta.

Komentarze