Bachata niejedno ma imię - czyli wszystkie odsłony najbardziej zmysłowego tańca na świecie

BachataSłysząc określenie bachata, możemy skojarzyć dwie rzeczy, taniec oraz gatunek muzyczny. Jedno i drugie pochodzi ze słonecznych Karaibów i przywodzi na myśl emocje takie jak zmysłowość, romantyczność i niespieszne delektowanie się chwilą. Istotą bachaty jest intymna relacja pomiędzy partnerami w tańcu, w efekcie czego niemal kipi on seksapilem. W szkołach tańca znaleźć można różne zajęcia oparte na tej technice tanecznej. Czym charakteryzuje się każde z nich?

Klasyczny podział bachaty w parach

Bachata Dominicana

Główną i podstawową wersją bachaty jako techniki tanecznej jest Bachata Dominicana, która jak sama nazwa wskazuje, jest pierwotnym i oryginalnym stylem powstałym na Dominikanie. W znaczącej mierze oparta jest na pracy nóg (footwork) i półkrokach. W pewnym sensie może przypominać niektóre tańce latynoskie. Ze wszystkich rodzajów bachaty, tę tańczy się do najszybszego tempa.

Bachata Sensual

Bachata Sensual zawiera w sobie prawdziwą magię tego tańca. Wolniejsza niż w wersji Dominicana, niezwykle zmysłowa, w pełni oparta na bliskości i relacji między partnerami. Mocno zaznaczone są ruchy bioder, a ciała tancerzy praktycznie cały czas pozostają w bliskim kontakcie. Jest niezwykle elektryzująca i widowiskowa, zarazem jednak stanowi najtrudniejszą wersję bachaty do nauczenia, dlatego też ten kurs tańca polecany jest zaawansowanym tancerzom.

Bachata Moderna

Większość podstawowych zajęć na kursach tańca to właśnie Bachata Moderna. Jest to uproszczona wersja oryginalnego stylu z Dominikany, którą tańczy się do zwolnionego tempa i w nieco okrojonej wersji. Stanowi świetny punkt wyjściowy do dalszego rozwijania się i rozpoczęcia nauki klasycznej bachaty lub bachaty sensual.

Zajęcia taneczne w oparciu o bachatę

Bachata Solo

Wiele szkół tańca oprócz tradycyjnych kursów bachaty w parach, oferują także różne zajęcia, mające za zadanie dotrzeć do większej grupy zainteresowanych, lub kształtować technikę. Jednym z nich jest Bachata Solo, która skierowana jest do osób, które wolą uczyć się tańca bez partnera lub partnerki. Zajęcia oparte są na nauce kroków i figur, które z powodzeniem można później wykorzystać w tańcu w parze.

Bachata Ladies Styling

Jednym z rodzajów zajęć bachaty solo jest kurs tańca w wersji Ladies Styling. Nacisk jest w nich położony na doskonaleniu techniki, w skład której wchodzą odpowiednie ruchy bioder, głowy, klatki piersiowej i rąk. To doskonała okazja, by przećwiczyć te figury i kroki, które sprawiają trudności, a także jest to świetna propozycja dla tych, którzy chcą dopracować technicznie swoje ruchy do perfekcji.

Bachata Footwork

Footwork to kolejna odsłona bachaty solo, dedykowane osobom, które uczą się tańca w oryginalnej wersji Dominicana. W dużej mierze oparta jest ona bowiem na szybkiej i skomplikowanej pracy nóg, dlatego też na tych zajęciach można podszkolić się w tym zakresie, nadrobić braki oraz udoskonalić wykonywane kroki.

Inne rodzaje i wariacje bachaty

Pomimo tak wielu rodzajów tańca, opartych o tradycyjną wersję bachaty, istnieje jeszcze więcej wariacji i rodzajów! Wśród nich znajduje się:

  • Bachata Romantica
  • Bachatango
  • Bachata Tricks & Dips
  • Bachata Urban Style
  • Bachata Show Style
  • Ballroom bachata

Na którą wersję bachaty się zdecydować?

Tak jak wyżej zaznaczyliśmy, niektóre odmiany tego tańca są dedykowane osobom, które wolą naukę solo. Inne są dla tych, którzy chcą lepiej doszlifować swoje umiejętności. Jeszcze inna wersja bachaty będzie dla par. Powinniśmy zatem kierować się swoimi potrzebami. W sytuacji gdy nie umiemy ich jasno sprecyzować, to zwróćmy uwagę także na naszą osobowość, charakter. Jeśli jesteśmy wstydliwi, ale chcemy to zmienić, to być może warto rzucić się na głęboką wodę i od razu wybrać bachatę sensual? Jeśli natomiast chcemy tylko się dobrze bawić i rozładować nagromadzoną w nas energię, to wybierzmy bachatę dominicana.

Artykuł powstał we współpracy z danceatelier.pl.

Komentarze