Bakterie jelitowe - dlaczego są takie ważne?

Bakterie jelitoweMikroflora jelitowa to bakterie zasiedlające głównie jelito grube oraz w mniejszej ilości jelito cienkie, która nabywana jest zaraz po urodzeniu i może zmieniać się w ciągu całego życia. Na ilość i rodzaj bakterii bytujących w przewodzie pokarmowym ma wpływ przede wszystkim dieta, ale też hormony, wiek, przyjmowanie leki w tym antybiotyki oraz środowisko życia. Bakterie jelitowe są integralną częścią jelit i warunkują ich prawidłowe działanie. Jest to bardzo delikatna struktura, której zaburzenie może za sobą nieść wiele dolegliwości.

Jak działa flora jelitowa?

W ludzkim przewodzie pokarmowym znajduje się ponad 500 różnych rodzajów bakterii. Są to głównie bakterie posiadające metabolizm beztlenowy, a wśród nich najkorzystniejsze dla zdrowia są Bifidobacterium oraz Lactobacillus. Odpowiedzialne są za fermentację niestrawionych składników pokarmowych, produkcję witamin z grupy B i K, stymulację układu odpornościowego do walki z patogenami, wchłanianie elektrolitów i regulację przepuszczalności nabłonka jelit. Pełnienie tak wielu odpowiedzialnych funkcji sprawia, że jelita stają się potężną jednostką wpływającą na wydolność całego organizmu. Ponadto poprzez istniejącą oś mózgowo-jelitową, która łączy je z centralnym układem nerwowym, jelita mają bezpośredni wpływ na samopoczucie, nastrój oraz psychikę człowieka.

Jak dbać o florę jelitową?

Po pierwsze najważniejsza jest dieta. Jelita do prawidłowego funkcjonowania potrzebują dużej ilości surowych owoców, w których zawarte cukry umożliwiają prawidłowy rozwój mikroflory. Natomiast unikać należy cukrów zawartych w słodyczach i nie pochodzących z naturalnych źródeł, które wpływają na namnażanie się szkodliwych bakterii. Korzystnie na dobre bakterie jelitowe wpływać będzie także błonnik zawarty w produktach pełnoziarnistych, otrębach, płatkach owsianych, orzechach i warzywach. Dodatkowo unikać należy mocnych alkoholi, palenia tytoniu i innych używek, które w znaczący sposób osłabiają florę jelitową. Bardzo ważnym elementem jest także ochrona jelit podczas antybiotykoterapii, a w tym przypadku sprawdzą się żywe kultury bakterii Dicoflor dostępne w aptekach.

Jak mogą objawiać się zaburzenia flory jelitowej?

W stanie homeostazy prawidłowe bakterie jelitowe bez problemu zwalczają szkodliwe bakterie, które pojawiają się w obrębie jelit. Jest to doskonale działający system obronny, który chroni układ pokarmowy przed inwazją patogenów. Równowaga ta może zostać zachwiana przez wiele czynników np. przewlekłą antybiotykoterpię, która zabija pożyteczne bakterie jelitowe, a w ich miejsce pojawiają się złe bakterie np. Clostridium difficile. Pierwszym z objawów destabilizacji jest uporczywa biegunka, wzdęcia, gromadzące się gazy i uczucie ciężkości. Dodatkowo może dołączać się ból brzucha i gorączka. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości należy koniecznie zwrócić się do lekarza, celem wykonania posiewu bakteriologicznego stolca i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Komentarze