Bakterie paciorkowca - jak rozpoznać infekcję?

Bakteryjne zapalenie gardłaBakterie paciorkowca to grupa patogenów odpowiedzialna za wywołanie m.in. anginy ropnej. Przebieg infekcji jest ciężki i zawsze wymaga odpowiedniego leczenia w postaci przyjmowania antybiotyków. Bakterie paciorkowca mogą odpowiadać również za inne schorzenia. Czym są bakterie paciorkowca? Po czym rozpoznać ich obecność w organizmie? Jak z nimi walczyć? Sprawdź!

Co to jest bakteria paciorkowca? Jakie są jej rodzaje?

Bakterie paciorkowca należą do szerszej grupy tzw. bakterii Gram-dodatnich. Mogą wywoływać różne dolegliwości, w zależności od przynależności do danej „klasy”. Wśród bakterii paciorkowca wymienia się1:

 • grupę A - to właśnie te bakterie wywołują tzw. anginę ropną. Mogą sprzyjać również występowaniu m.in. różyczki;
 • grupę B - bakterie te najczęściej wywołują infekcję u noworodków. Są niebezpieczne, gdyż mogą prowadzić do wystąpienia sepsy, a w skrajnych przypadkach nawet zapalenia opon mózgowych.

Oprócz tych kategorii wymienia się także bakterie paciorkowca z grupy G. Co istotne, zakażenie tą bakterią obserwuje się głównie u zwierząt. U ludzi jest ono bardzo rzadkie.1

Bakteryjne zapalenie gardła - czy można się zarazić?

Bakterie paciorkowca przenoszone są drogą kropelkową, w związku z czym kontakt z osobą chorobą stanowi jeden z czynników prowadzących do zakażenia. Zarazić się można w we wszystkich sytuacjach, w których jest kontakt ze śliną bądź innymi wydzielinami chorego. Wystarczy nawet przebywanie w bardzo bliskiej odległości od zakażonego, szczególnie gdy ten kicha bądź kaszle.2

Bakterie paciorkowca - objawy. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła?

Bakterie paciorkowca wywołują pewien zespół objawów, szczególnie w przypadku infekcji bakteryjnej. Ich obecność wiąże się przede wszystkim z wystąpieniem gorączki, często bardzo wysokiej. Nadmiernej temperaturze ciała mogą towarzyszyć dreszcze.3

Dodatkowo obserwuje się3:

 • biały nalot na migdałkach,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • brzydki zapach z ust,
 • nudności i wymioty.

Bakteryjne zapalenie gardła może mieć tendencję do nawracania. Dlatego konieczna jest antybiotykoterapia i ścisłe przestrzeganie zaleceń udzielonych przez lekarza. Mimo tego istnieje jednak ryzyko nawrotu infekcji. Do głównych przyczyn tego stanu zalicza się2:

 • niewłaściwie dopasowane antybiotyki przy leczeniu pierwszej infekcji;
 • nieprzestrzeganie zaleceń lekarza co do stosowania antybiotyków (np. zbyt wczesne ich odstawienie);
 • zakażenie się odmiennym szczepem bakterii.

Nawracające infekcje bakteryjne gardła są niebezpieczne, gdyż mogą powodować wystąpienie tzw. gorączki reumatycznej.2 Dlatego zawsze należy pilnować zaleconych metod leczenia.

Bakteryjne zapalenie gardła - leczenie

Bakterie paciorkowca, odpowiedzialne za bakteryjne zapalenie gardła, trzeba leczyć przy pomocy antybiotyków. Oprócz tego zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych oraz preparatów pomagających złagodzić dokuczliwe objawy, np. ból gardła. Preparaty te mogą być dostępne w postaci tabletek do ssania, tak jak m.in. Chlorchinaldin. Warto również pamiętać o odpoczynku w czasie infekcji i unikać forsowania organizmu. Ze względu na obecność wysokiej temperatury wskazane jest nawadnianie organizmu.4

Co na bakteryjne zapalenie gardła?

Na bakteryjne zapalenie gardła warto stosować tabletki do ssania, np. Chlorchinaldin, który skład swój opiera na chlorchinaldolu - substancji łagodzącej stany zapalne, wywoływane przez bakterie, wirusy i pierwotniaki. Tym samym lek pomaga m.in. złagodzić odczuwany ból gardła wynikający z infekcji.5

Bibliografia:

 1. Kuchar E., Jaką rolę w wywoływaniu chorób u człowieka odgrywają paciorkowce grupy B i G? Czy można je wykryć w szybkich testach paciorkowcowych i rutynowych posiewach? Czy wywołane nimi zakażenie zagraża wystąpieniem ropnych i późnych powikłań (takich jak w zakażeniu paciorkowcem grupy A) i wymaga leczenia? Jakie leczenie stosować w takich przypadkach?, Medycyna Praktyczna, 2015, dostęp: 17.03.2022.
 2. Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku - czy to możliwe?, Farmacja Współczesna, 2012, 5.
 3. Dziekiewicz M., Radzikowski A., Angina paciorkowcowa - zasady diagnostyki i leczenia, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2016, 12.
 4. Sawiec P. i inni, Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna Praktyczna, 2021, dostęp: 17.03.2022.
 5. Chlorchinaldin Charakterystyka Produktu Leczniczego, dostęp: 30.03.2022.

Komentarze