Salon w beżach. Beżowe ściany, meble, dodatki

Beżowy salonBeżowy salon jest wnętrzem pełnym spokoju i harmonii. Stonowane barwy ziemi sprawiają, że miło spędza się w nim czas, odpoczywa i relaksuje. Po latach zachwytu nad chłodnymi szarościami i popielami powracamy do ciepłej kolorystyki w aranżacji wnętrz. Jednak uwaga kolor ten jest równie piękny co niebezpieczny. Zastosowany w małym wnętrzu może je optycznie zmniejszyć lub sprawić, że zamiast przytulnego i ciepłego, pokój stanie się smutny i przytłaczający. Sprawdź, jak urządzić idealny salon w odcieniach beżu, z jakimi kolorami można go zestawić.

Beżowy salon wcale nie musi być nudny i nijaki. Ma on niejedno imię, o czym dowiemy się podczas urządzania i dekorowania pokoju. Zanim wybierzesz kolor ścian i podłogi, koniecznie zobacz, w ilu różnych odcieniach występuje i z jakimi barwami go łączyć.

Beż niejedno ma imię, czyli jeden kolor wiele odcieni

Beżowy występuje w postaci chłodnej i ciepłej, obie są równie piękne i sprawiają, że aranżacja jest wyjątkowo klimatyczna. W małych pomieszczeniach zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie ten wersji chłodniej. W salonie o dużym metrażu spokojnie można zastosować ciepły, przytulny ton, ale koniecznie w połączeniu z subtelnymi kontrastami.

Aranżując takie wnętrze, należy być czujnym, żeby nie było ono przytłaczające i nudne. Wybierając meble i dodatki, pamiętaj, że beż niejedno ma imię. Jego wizualną wartość można podkreślić, stosując różnorodność form i faktur. Takie rozwiązanie sprawi, że nawet tak stonowana barwa nabierze wyjątkowego charakteru.

Beżowe ściany, jaki odcień wybrać do salonu?

Beżowe ściany w salonie to dosyć odważna decyzja, która może mieć opłakane konsekwencje, kiedy zdecydujemy się na niewłaściwy odcień. Zatem do małych ciemnych pomieszczeń wybieramy chłodny i bardzo jasny. W dużych i dobrze oświetlonych pokojach dziennych można się zdecydować na ciemniejszy i o ciepłym zabarwieniu, ale nadal daleki od brązu. Ten w najciemniejszej wersji najlepszym rozwiązaniem będzie na jednej ze ścian, a na pozostałych jaśniejsze jego odmiany.

Wśród najczęściej polecanych odcieni znajdziemy:

  • Krem mascarpone bardzo jasny, subtelny o kilka tonów ciemniejszy od kremowego. Doskonale sprawdzi się we wnętrzach o małej powierzchni i słabo oświetlonych. Pięknie komponuje się z bielą, czernią i ciemniejszymi tonami tej barwy.
  • Szary chłodny odcień beżu, zbliżony do modnego taupe to propozycja, dla tych którzy nie lubią ciepłych barw, ale chcą utrzymać wnętrze w beżowej kolorystyce. Jest on idealnym tłem do białych mebli, przy których będzie wyglądał jak subtelnie, ale też ekskluzywnie. Ściany w takim tonie będą wykwintne, ciepłe, przytulne, ale nigdy przytłaczające. Mimo że na próbnikach nie wygląda on zachęcająco, na dużej powierzchni i z kontrastującymi dodatkami rozkwita i staje się wyjątkowo uroczy.
  • Grecki beżowy to przygaszony kolor piaskowy, z domieszką ciepłej szarości. Doskonale sprawdza się w dużych wnętrzach na wszystkich ścianach. W mniejszych najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie go tylko na jednej np. medialnej.
  • Kawa z mlekiem, czyli jasny rozbielony odcień o chłodnym mlecznym zabarwieniu, ciemniejszy od taupe, chłodniejszych od klasycznej odmiany tej barwy. Jest elegancki, dystyngowany, doskonale komponuje się z meblami na wysoki połysk. Ale uwaga zestawiony z białym lakierem lub szkłem sprawia wrażenie "przybrudzonego".
  • Karmelowy beż ma ciepłe zabarwienie i doskonale prezentuje się na gładkich powierzchniach i tekstyliach. Wszystkie ściany w tym kolorze mogą przytłaczać i optycznie zmniejszyć wnętrze. Nie polecamy go do pokoi dziennych o małym metrażu.
  • Ciepły jaśniejszy od brązu, ale o podobnym zabarwieniu, czyli klasyczna odmiana tej barwy, nieco już przebrzmiała. Stosowana w aranżacjach w latach 80 ubiegłego stulecia, była synonimem luksusu i dobrego smaku. Obecnie występuje pod postacią dodatków i mebli tapicerowanych w zestawieniu z bielą i szarością. Ściany w tym tonie wizualnie zmniejszają powierzchnię i sprawiają, że wnętrze staje się smutne i mało atrakcyjne.

Z jakimi kolorami łączyć beżowy w aranżacji wnętrz?

Beż w każdym wydaniu jest wymagający, doskonale prezentuje się w otoczeniu bieli, kremowego i brązu, ale istnieje niebezpieczeństwo, że tak przytulne i harmonijne otoczenie szybko nam się znudzi. Beżowy Total tak, ale w połączeniu ze srebrem, chromowanymi dodatkami i stalą nierdzewną. W otoczeniu połyskujących dodatków rozkwita, staje się elegancki i bardziej dynamiczny. W takim wydaniu wygląda lekko, a wnętrze nabiera nowoczesnego charakteru.

  • Beż ze srebrem, ale tylko w wersji połyskującej, ciemne srebro, nie pasuje do tego koloru i dodatkowo przytłacza aranżację.
  • Beż ze złotem to kompozycja dla odważnych, po pierwsze dobierając złote dodatki, trzeba być bardzo ostrożnym. To w klasycznym wydaniu będzie zbyt ciężkie, zdominuje całą aranżację, ponadto sprawi, że będzie ona ciężka. Wybierając odcień złotych dodatków, warto szukać takiego, którego kolor przypomina 10 - 11 karatową biżuterię. Daleki od pomarańczowego i czerwonego, lekki słomkowy jego odcień, sprawi, że beżowe ściany i meble nabiorą lekkości.
  • Bez z bielą to duet doskonały, takie zestawienie wygląda ekskluzywnie i wyjątkowo harmonijnie. Jednak uwaga wnętrze utrzymane w takiej kolorystyce szybko może się znudzić. Idealnym rozwiązaniem będą dodatki w mocnych zdecydowanych odcieniach np. czarne, czerwone lub w modnej butelkowej zieleni.
  • Beż z szarościami wygląda subtelnie, elegancko i bardzo nowocześnie. W jednym wnętrzu można zastosować kilka odcieni beżów i szarości. Aranżację rozjaśni biały sufit, a charakteru nadaje jej odrobina koloru czarnego lub granatowe akcenty. Taka kolorystyka sprawia, że salon staje się oazą spokoju, wręcz wymarzonym miejscem relaksu. Szarość równoważy ciepły i przytulny charakter beży, ale nie pozbawia ich subtelności i harmonii.
  • Beże, brązy i kremy to pomysł na stworzenie nowoczesnego salonu w stylu boho. Beżowe ściany, rattanowe i wiklinowe meble, dużo roślin i florystyczna fototapeta na jednej ze ścian, pozwoli uzyskać niebywały efekt. W takiej aranżacji warto zadbać o różnorodność faktur, odcieni, które sprawią, że pokój stanie się ciekawy i bardzo przytulny, ale jednocześnie lekki.
  • Beż z granatem i złotem lub srebrem to propozycja dla tych, którzy chcą tej jakże spokojnej barwie nadać nowoczesnego charakteru. Mocny kontrastujący kolor w zestawieniu z dynamicznym srebrem lub ekskluzywnym złotem sprawi, że całość stanie się glamour. W tym zestawieniu doskonale sprawdzą się również połyskujące kryształowe lampy.
  • Beż z brązem to pomysł na bardzo eleganckie i ciężkie wnętrze w stylu klubowy. Ściany w kolorze modnego taupe, czekoladowe skórzane lub tekstylne masywne kanapy i mahoniowe drewniane meble. Do tego połyskująca ciemna podłoga z widocznymi słojami i duże plafony. Całość można uzupełnić loftowymi lampami podłogowymi. Ta ciemna aranżacja z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu, ale każdego zachwyci i zadziwi.

Jakie meble do salonu w odcieniach beżu?

Drewniane lub laminowane imitujące drewno to najczęściej wybierana opcja. Jednak równie pięknie prezentują się wiklinowe i rattanowe. Połysk czy mat? Do beżowych ścian zdecydowanie lepiej prezentują się matowe, spokojne meble, które nie zdominują spokojnej barwy przewodniej. W salonach w stylu boho i skandynawskich coraz częściej wyposażenie w neutralnych barwach ziemi zastępują białe minimalistyczne komody, otwarte półki i subtelne stoliki kawowe. Taki wybór pięknie będzie się komponował ze spokojnymi ścianami i zestawem wypoczynkowym w stylu skandynawskim. Kanapa i fotele w kolorowe pasy lub w gładkim w odcieniu naturalnego płótna złagodzą i połączą całość w spójną aranżację.

Czarne matowe lub w półmacie meble pięknie komponują się ze ścianami w chłodnym odcieniu oraz tekstyliami w odważne florystyczne motywy.

Loftowe meble do salonu w odcieniach beżu, będą doskonałym rozwiązaniem w małych wnętrzach, w których czarne lub antracytowe nowoczesne okucia drewnianych mebli będą ożywione lustrami, transparentnym szkłem i czerwonymi dodatkami.

Jakie dodatki do beżowego salonu?

Wszystko zależy od tego, w jakim stylu chcemy urządzić wnętrze. Zawsze jednak warto pamiętać, że zarówno ściany w omawianym kolorze, meble, jak i wszystkie dodatki kochają różnorodne faktury. Z tego też powodu aranżując salon w beżach, nie musimy się ograniczać do jednej tkaniny. W tym wypadku możemy się bawić gładkimi połyskującymi atlasami, sztywną taftą, romantycznymi woalami oraz masywnym płótnem, eleganckim welurem i tkaninami o grubym splocie. W takim wnętrzu można zestawić meble tapicerowane z popularnej z plecionej sawany z welurowymi poduszkami i wełnianym pledem. A na podłodze możemy położyć dywan z długim włosem w ciepłych barwach ziemi.

Tekstylia do beżowego salonu
Tekstylia do beżowego salonu

Jaka podłoga salonu w odcieniu beżowym

Podłoga w tak ciepłym i przytulnym wnętrzu może być drewniana lub imitować prawdziwe deski. Jeśli zależy nam na efekcie "wow" i odrobinie luksusu, postawmy na marmur lub płytki podłogowe imitujące jeden z drogich kamieni naturalnych. Inną możliwością jest czarna lub w odcieniu bardzo ciemnego brązu podłoga na wysoki połysk ze złotym motywem. Efekt taki możemy uzyskać za pomocą płytek, paneli podłogowych imitujących drogie egzotyczne gatunki drzew. Równie pięknie, choć mniej spektakularnie będą się prezentować białe panele laminowane z subtelnymi słojami lub te imitujące dębowe deski. Jeśli w salonie zarówno meble, jak i ściany są beżowe, warto rozjaśnić wnętrze białym podłożem i sufitem. W przypadku białych mebli i ścian doskonale sprawdza się ciemna podłoga i dodatki w kolorze czarnym, palonej kawy lub gorzkiej czekolady.

Aranżacja beżowego salonu

Aranżacja beżowy salon
Aranżacja beżowego salonu

Przedstawiona aranżacja salonu to gra świateł, faktur i kolorów. Dekorator zestawił kilka beżowych odcieni, ciepłego brązu na podłodze, głębokiej czerni na ścianie i fotelu. Fakturowana ściana z wyraźnym matowym wykończeniem pięknie współgra z subtelnym woalem, rozświetlonym przez słońce, którego promienie rozpraszają się w nowoczesnej chromowanej lampie. Skórzany fotel koresponduje z gładką powierzchnią telewizora a kolorem z kominkiem. Miękki dywan z długim włosem przewrotnie odbija się w białej chłodnej komodzie RTV na wysoki połysk. Całą aranżację łagodzi gładki zestaw wypoczynkowy w kolorze naturalnego płótna. Każdy odcień i materiał zastosowany w tym wnętrzu jest doskonale przemyślany. Czerń sprawia, że ciepłe ściany i dywan nie pomniejszają optycznie wnętrza, meble na wysoki połysk, lustro zamontowane w komodzie RTV i nowoczesna lampa, dodają mu lekkości. Ultranowoczesny fotel nadaje całej aranżacji rytmiki, natomiast biały woal i neutralne kanapy "udomawiają" to wyjątkowe wnętrze. Różnorodność form i materiałów to celowy zabieg, dzięki któremu te spokojne barwy zyskują ekskluzywny ponadczasowy wymiar.

Komentarze

Alama
Większość mieszkań nie rozpieszcza nas swoim wielkim metrażem. W przypadku przytulnego salonu może się to wydawać przecież wielką zaletą. W końcu małe jest piękne a na niewielkiej przestrzeni łatwiej nam przecież stworzyć ciepłe i dobrze wyglądające gniazdko, które będzie całym sercem domu. W praktyce jest to trochę gorzej, ponieważ często brakuje kilka metrów i ogranicza nas to pod względem funkcjonalności . Co możesz jednak zrobić, aby stworzyć przytulny salon? Przede wszystkim w małym salonie ograniczyć ilość mebli i dodatków, które mogą być najmniej potrzebne. Pamiętaj, że pełne bryły, masywne mogą tylko nas przytłaczać, dlatego wybieraj te lekkie, ażurowe meble, najlepiej wielofunkcyjne, które łatwe są do przesunięcia, aby łatwo zrobić przemeblowanie! Stolik regał, półki wiszące, czy mała rogówka sprawdzą się tutaj idealnie. Mały barek, czy szafę, w której możesz trzymać swoje rzeczy. Zamiast dużej sofy możesz zainwestować w małą bądź fotele, które ją zastąpią, dodanie małego stolika kawowego, stolik na telewizor i podwieszane szafki z drewna będą idealnym rozwiązaniem do małego salonu, aby był on przytulny i funkcjonalny.
Eki
Jak urządzić przytulny salon, w którym będzie dobrze się odpoczywać? Wybraliśmy dla Ciebie najpiękniejsze aranżacje. Razem z naszymi pomysłami urządzisz swój przytulny salon, w którym będzie chciało się przebywać codziennie. Zobacz nasze inspiracje i wypróbuj te proste pomysły do urządzenia salonu!
Co tworzy nastrój w naszym salonie? Są to proste sztuczki, które już od samego początku umilą atmosferę w naszym przytulnym salonie. Wystarczy pamiętać tylko o tych podstawowych elementach dekoracyjnych, aby pokój ten zamienił się w bardzo przytulny. Wypunktowaliśmy , je dla Ciebie zaczynając, od tych, co również najłatwiej wprowadzić do takiej aranżacji.
1. Poduszki
Im więcej eleganckich i ciekawych poduszek na sofie tym bardziej przytulnie! Nie są, one jakoś mocno drogie a możesz, kupić do nich kilka powłoczek zamieniając je w zależności od nastroju. Wybór dekoracyjnych poduszek na naszym rynku jest ogromny. Dobieraj tylko te, które będą pasować Ci do całego stylu Twojego salonu. Między innymi musisz tutaj skupić się na kolorze tapicerki, ścian i całego wykończenia, aby idealnie je wpasować!
2. Tekstylia
Postaraj się, aby wszystko wyglądało naturalnie. Sztuczne tkaniny są o wiele mniej przyjemne w dotyku, ale i również nie wyglądają estetycznie. Obicia kanap foteli, ale i miękkich kocy, czy dywan w pokoju umilą wejście do takiego przytulnego salonu, ale i również poprawi wygląd i estetykę.
3. Światło
Nic tak naprawdę nie buduje przyjaznej atmosfery, jak właśnie światło. Z doświadczenia, wiemy tylko, że centralnie wisząca lampa włączona jest tylko od wielkiego dzwonu, dlatego lepiej zainwestować w oświetlenia dekoracyjne, które częściej przez nas są, używane a ich wygląd daje, nam wiele możliwości wystroju!