Biżuteryjne oświetlenie w aranżacji wnętrz

Biżuteryjne oświetlenie w aranżacji wnętrzŚwiatło we wnętrzach pełni bardzo ważną rolę. Nie tylko wpływa na funkcjonalność pomieszczenia, choć jest to jego podstawowe zadanie, ale buduje też w nim klimat, decyduje o naszym nastroju oraz stanowi ozdobę aranżacji. O dekoracyjnym charakterze oświetlenia możemy mówić zarówno w przypadku opraw skromnych, jak i tych w stylu glamour. Dziś przyjrzymy się tym drugim i poznamy możliwości, jakie niosą ze sobą w stylizacji wnętrz.

Lampy potrafią dekorować wnętrze, zarówno emitowanym przez nie światłem, jak i formą oprawy. Widać to doskonale na przykładzie opraw w stylu glamour. Ich nieodparty urok, za który odpowiadają przede wszystkim zastosowane do produkcji lampy materiały, podnosi standard wykończenia wnętrza oraz dodaje mu blasku. W konsekwencji często staje się dla niego tym, czym dla kobiety jest biżuteria.

Z czego wykonuje się oświetlenie glamour?

Lampy pełne blasku i przepychu wymagają zastosowania odpowiednich materiałów. Nie zawsze muszą być bogato zdobione. Czasem wystarczy jeden detal, mały dekoracyjny dodatek lub akcent, który odmieni wygląd samej lampy i całego wnętrza.

Z całą pewnością nie są to lampy nudne. Możemy je odnaleźć pośród różnych kategorii oświetlenia – od lamp wiszących, poprzez kinkiety i plafony po lampy podłogowe oraz stołowe. Po czym je poznamy? Połyskują, błyszczą i mienią się w blasku emitowanego przez nie światła. Do ich produkcji stosuje się kryształ, szkło, metal, a nawet kryształy Svarowskiego. W niektórych przypadkach droższy materiał może być łączony z akrylem lub całkowicie przez niego zastępowany.

Początki stylu glamour

Skąd moda na blask i bogate zdobienia w oświetleniu? Taka tendencja zrodziła się wraz ze stylem glamour w aranżacji wnętrz. Ten z kolei powstał na początku XX wieku i był odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa, które zmęczone powojennym kryzysem poszukiwało w codzienności odrobiny blasku i luksusu, jaki można było dostrzec na dużym ekranie. Kreacje filmowe gwiazd wielkiego formatu światowego kina i sceneria, w jakiej były pokazywane, nadawały ton ówczesnym trendom w aranżacji wnętrz. Hollywoodzki blask powoli wkraczał z ekranów kin do prywatnych pomieszczeń ogółu społeczeństwa. Reprezentowały go przestronne, luksusowe wnętrza, w których swoje miejsce mogły znaleźć bogato zdobione świeczniki i ogromne lustra, a także kryształowe żyrandole oraz rozłożyste sofy.

Przykłady oświetlenia w stylistyce glamour

Poszukując opraw wpisujących się w ten styl, warto odwiedzić dobrze zaopatrzony sklep Lampy.it. Wśród jego produktów znajdziemy wiele przykładów oświetlenia glamour. Naszą uwagę powinien zwrócić szeroki i zróżnicowany asortyment. Będziemy mieć do czynienia z lampami różniącymi się rozmiarem, sposobem montażu, funkcją oraz rodzajem zastosowanych materiałów.

Lampy wiszące i żyrandole

Jeśli dekorator, architekt wnętrz lub osoba z branży oświetleniowej mówi o oświetleniu glamour, jako przykład podaje zazwyczaj lampę wiszącą albo żyrandol. To najbardziej reprezentacyjny typ oświetlenia, który w stylu glamour wygląda szczególnie dekoracyjnie i efektownie. Aby się o tym przekonać, warto zwrócić uwagę na lampę wiszącą Comet, Acrylio XXL albo oprawę o wiele mówiącej nazwie 3D. Przechodzące przez szklane elementy opraw świetlne refleksy dają niezwykle dekoracyjny efekt. Jako przykład lamp w stylu glamour można też podać oprawy z dymionego szkła, a wśród nich lampę Capo Azzardo. W tym przypadku efekt jest nie mniej imponujący, choć tu elementów odbijających światło lub połyskujących w jego blasku.

Plafony, kinkiety i lampy stojące

Pamiętajmy jednak, że oświetlenie glamour nie ogranicza się do lamp wiszących. Odnajdziemy je w każdej kategorii oświetlenia, czego dowodem jest plafon Acrylio 50, kinkiet Tears albo Roma.

Biżuteryjne oprawy oświetleniowe mogą się stać prawdziwą ozdobą wnętrza. Doskonale podkreślają zastosowaną w aranżacji stylistykę glamour, co potęguje jej dekoracyjny wygląd. Pamiętajmy jednak, że jednocześnie są w pełni funkcjonalnym i dającym komfort użytkowania oświetleniem i to właśnie pozostaje ich podstawową funkcją.

Komentarze