Ból głowy a warunki w domu - na co zwrócić uwagę?

Ból głowyBól głowy potrafi mieć naprawdę zróżnicowane przyczyny. Zdarzają się też sytuacje, gdy za to, jak się czujemy, odpowiadają warunki, panujące w danym wnętrzu. Chcesz się dowiedzieć, jaki wpływ na zdrowie i samopoczucie potrafi mieć mikroklimat w danym pomieszczeniu? Czy da się jakoś poprawić warunki, by poczuć się lepiej? O tym napiszemy w dalszej części tekstu.

Warunki we wnętrzach - co może powodować ból głowy?

Bóle głowy nie zawsze muszą mieć podłoże chorobowe. Można często zaobserwować sytuacje, gdy po prostu zaczynamy się czuć gorzej w danym miejscu. Wpływają na to rozmaite czynniki zewnętrzne, związane z niewłaściwą eksploatacją przestrzeni oraz samym wnętrzem. Co zatem wywołuje bóle głowy?

Drobne i groźne alergeny

Najważniejszym powodem są alergeny, które skutecznie uprzykrzają życie osobom cierpiącym z powodu uczuleń wziewnych. Do najmocniejszych alergenów zaliczają się choćby roztocza, a zwłaszcza skórożarłoczki. To mikroskopijne pajęczaki, żyjące w niemal każdym domu. Jak wskazuje ich nazwa, żywią się ludzkim naskórkiem i potrafią rozmnażać się w bardzo szybkim tempie, jeśli tylko trafią na odpowiednie warunki.

Kiedy roztocza rozwijają się najszybciej? Sprzyja temu duża liczba martwych komórek skóry w kurzu, temperatura na poziomie 25 stopni oraz wilgotność do 80%.

Syndrom chorego budynku - co to takiego?

W niektórych budynkach czujemy się po prostu źle. Wpływa na to specyficzny mikroklimat oraz konstrukcja samego budynku. Naukowcy stworzyli nawet specjalne określenie - syndrom chorego budynku (ang. Sick Building Syndrome, SBS), który w głównej mierze odnosi się od zachowania komfortu cieplnego we wnętrzach. Wpływa na niego temperatura i wilgotność powietrza.

Kiedy czujemy się najlepiej w pomieszczeniach mieszkalnych? Idealne warunki we wnętrzach osiąga się przy temperaturze 18-22 stopnie Celsjusza (w łazienkach do 24 stopni) oraz wilgotności nie przekraczającej 60%. Gwarantuje to komfort dla domowników, a przy tym ogranicza ryzyko rozwoju groźnych grzybów i pleśni, które mogłyby uszkodzić konstrukcję budynku, a także wpłynąć negatywnie na ludzkie samopoczucie.

Na pojawienie się SBS wpływają także inne elementy, jak choćby nieprawidłowa wentylacja, niewłaściwe użytkowanie budynku oraz zastosowanie materiałów, zawierających szkodliwe substancje chemiczne (lakiery, kleje), które również potrafią wywołać objawy migrenowe.

Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólu głowy?

Co zatem zrobić, by poprawić mikroklimat i poczuć się lepiej we wnętrzach? Przede wszystkim trzeba zadbać o poprawienie warunków. Podstawą jest zapewnienie we wszystkich pomieszczeniach systemu dobrej wentylacji, a także regularne wietrzenie wszystkich przestrzeni, również w okresie zimowym.

Ponadto, trzeba zadbać o komfort cieplny. Jeśli dotychczasowy system grzewczy nie jest wystarczający, można rozważyć uzupełnienie go o praktyczne grzejniki elektryczne, jak choćby promienniki podczerwone od Econovli.pl. Dzięki nim łatwo utrzymać temperaturę na optymalnym poziomie, a przy tym zmniejsza się ryzyko zawilgocenia ścian, choćby w łazienkach.

Równie ważne jest zachowanie czystości w każdym pomieszczeniu. Warto sięgać po naturalne środki czyszczące, bez silnych detergentów, które też bywają przyczyną reakcji alergicznych i bólu głowy. Należy systematycznie i dokładnie wycierać kurze, wymieniać pościel i czyścić tekstylia, w których mogą namnażać się roztocza, w tym choćby tapicerowaną kanapę i fotele oraz poduszki na nich.

W domowych przestrzeniach należy stawiać wyłącznie na materiały do wykończenia wnętrz i wyposażenie, nie zawierające groźnych i drażniących substancji, które wywołują reakcje alergiczne, podrażniają skórę i drogi oddechowe. Długofalowe przebywanie we wnętrzu, w którym zastosowano takie produkty, może prowadzić do pojawienia się nieprzyjemnego bólu głowy.

Dom bezpieczny i przyjazny dla domowników i gości

Wykorzystanie odpowiednich instalacji i urządzeń, dbanie o czystość i higienę we wnętrzach to skuteczny sposób na lepsze samopoczucie oraz zminimalizowanie ryzyka pojawienia się bólu głowy. Czasami wystarczy tylko zadbać o swój dom i zmienić stare nawyki, by poczuć się zdecydowanie lepiej w swoich czterech ścianach.

Komentarze