Ból głowy, brzucha, mięśni. Jak łagodzić dolegliwości bólowe bez tabletek?

Dolegliwości bóloweBól głowy, brzucha i mięśni może dotknąć niemal każdego. Niekiedy jest objawem choroby, ale często ujawnia się pod wpływem urazu, stresu czy przemęczenia, problemów z trawieniem itd. Tabletki przeciwbólowe działają szybko, ale nie powinny być stosowane długotrwale i mogą powodować skutki uboczne. Alternatywą są naturalne specyfiki, np. preparaty na bazie ziół.

Ból może objąć każdą część ciała, ale najczęściej ujawnia się w obrębie głowy, przewodu pokarmowego i mięśni. Tabletki przeciwbólowe to najprostszy sposób na złagodzenie dolegliwości. Stosowane zgodnie z zaleceniami producenta lub pod opieką lekarza są bezpieczne dla organizmu. Niemniej jednak nie zawsze istnieje konieczność stosowania farmaceutyków, niekiedy są one wręcz niewskazane.

Najczęstsze przyczyny dolegliwości bólowych

Ból głowy

Ból głowy to częsty problem, który dotyka pacjentów niemal w każdym wieku. Jest to powszechny objaw chorobowy, który pojawia się w większości przypadków przy przeziębieniu, grypie, zapaleniu zatok, zapaleniu ucha, anginie, nadciśnieniu tętniczym itd. Niekiedy może towarzyszyć też chorobom dziąseł i zębów, chorobom oczu, a nawet zaburzeniu przemiany materii. Inne powszechne przyczyny bólu głowy to m.in. zmęczenie, stres, wyczerpanie psychiczne, zmiany naczyniowe, problemy z krążeniem mózgowym.

Ból głowy może występować również samoistnie, co oznacza, że nie stanowi objawu innych nieprawidłowości w organizmie, lecz jest dolegliwością samą w sobie. Schorzenia tego rodzaju to m.in. migrena, napięciowe bóle głowy, bóle klasterowe.

Ból brzucha

Jest to dolegliwość, która przytrafia się stosunkowo często z różnych przyczyn, które mogą, ale nie muszą być objawem poważniejszego schorzenia. Wynika m.in. z nieodpowiedniej diety, przejedzenia, nadmiernej ilości gazów w jelitach itp. Potoczne określenie “ból brzucha” odnosi się do szeregu dolegliwości, które dotyczą narządów zlokalizowanych wewnątrz jamy brzusznej. Najczęstsze przyczyny bólu brzucha to m.in.

 • niestrawność;
 • wzdęcia;
 • zaparcia;
 • mdłości;
 • uczucie rozpierania w żołądku.

Ból brzucha może być jednak symptomem poważniejszego schorzenia. Jeśli więc dolegliwości dyspeptyczne utrzymują się przez dłuższy czas, ich przyczyna nie jest znana, a zastosowane środki zaradcze nie przynoszą rezultatów, zalecana jest konsultacja lekarska.

  Ból mięśni

   Ból mięśni kojarzy się przede wszystkim z przeciążeniem w wyniku wysiłku fizycznego, ale przyczyn tej dolegliwości może być znacznie więcej. Bóle mięśniowe mogą pojawiać się też z powodu m.in.:

   • urazów mechanicznych;
   • infekcji wirusowych w przebiegu np. przeziębienia, grypy, ospy wietrznej;
   • schorzeń układu nerwowego;
   • chorób ogólnoustrojowych.

   Ból mięśni zaliczany jest do grupy objawów niespecyficznych, co oznacza, że u niektórych pacjentów może pojawiać się trudność z jednoznacznym rozpoznaniem przyczyny wystąpienia dolegliwości. Jeśli ból mięśniowy pojawia się w wyniku konkretnej sytuacji (np. grypy lub wysiłku fizycznego), zwykle wystarczający okazuje się odpoczynek oraz domowe sposoby. Jeżeli jednak dolegliwość nie ustępuje lub/i nasila się, należy udać się do lekarza.

   Naturalne metody łagodzenia bólu głowy, brzucha i mięśni

   Najczęściej występujące dolegliwości bólowe, obejmujące głowę, brzuch i mięśnie, pojawiają się stosunkowo często i dotykają ludzi w różnym wieku i stanie zdrowia. Do znanych i od wieków stosowanych naturalnych metod łagodzenia dolegliwości bólowych można zaliczyć różnorodne preparaty na bazie ziół, w tym m.in. napary i herbaty ziołowe, olejki eteryczne i środki stanowiące mieszaninę olejków eterycznych.

   • Przy bólu głowy korzystne właściwości wykazuje olejek goździkowy, olejek mięty pieprzowej, olejek cytronelowy, olejek lawendowy. Preparaty oparte na bazie tych olejków wykazują wszechstronne właściwości, wpływają na poprawę samopoczucia i pomagają w łagodzeniu bólu. Stosowane są zewnętrznie do nacierań czoła, skroni, karku. Delikatne masaże w obrębie głowy należy wykonywać przynajmniej kilka razy dziennie aż do ustania bólu. Przy powtarzających się dolegliwościach (np. pod wpływem napięciowego bólu głowy) zioła mogą być stosowane profilaktycznie. Olejki eteryczne pozwalają się odprężyć, doznać uczucia świeżości i sprzyjają odpoczynkowi. Dobre rezultaty można osiągnąć również pijąc ziołowe herbaty i napary, np. z melisy, miłorzębu, imbiru czy szałwii. W przypadku dolegliwości bólowych (np. migrena) leczonych środkami dobranymi przez lekarza zioła mogą być stosowane wspomagająco.
   • Ból brzucha pojawia się dość często w wyniku dolegliwości dyspeptycznych. Wzdęcia, niestrawność, mdłości, kłopoty z trawieniem itd. mogą być łagodzone ziołowymi olejkami m.in. goździkowym, cynamonowym, mięty pieprzowej, które wykazują łagodne działanie rozkurczające. W tym przypadku zalecane jest spożywanie ziołowych specyfików doustnie.
   • Bóle mięśniowe, miejscowe lub obejmujące całe ciało, powstałe w wyniku przeciążenia lub infekcji wirusowej, można łagodzić stosując preparaty oparte na bazie mentolu, olejku lawendowego, olejku cytronelowego, olejku mięty pieprzowej, olejku goździkowego. Mentol delikatnie chłodzi bolące mięśnie, olejek mięty pieprzowej wykazuje działanie rozkurczające i obniża napięcie mięśni gładkich, z kolei pozostałe olejki sprzyjają w łagodzeniu bólu i poprawie samopoczucia. Stosowane są do nacierań miejsc objętych bólem. Delikatny masaż z kilkoma kroplami ziołowego preparatu prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co daje lekki efekt przeciwbólowy i rozluźniających. Ulgę przyniesie też rozgrzanie bolącego obszaru, więc sprawdzą się ciepłe kąpiele, a także ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne.

   Dlaczego ból należy łagodzić?

   Dolegliwości bólowe mogą mieć różny przebieg. Najczęściej pojawia się ból głowy o słabym lub umiarkowanym natężeniu i stanowi reakcję obronną organizmu, np. ból głowy w wyniku zmęczenia, ból żołądka po spożyciu potraw ciężkostrawnych, ból mięśni jako jeden z objawów grypy itd. W przypadku nielicznej grupy pacjentów uporczywy ból stanowi wręcz samodzielny zespół chorobowy, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie.

   Zarówno w przypadku umiarkowanego bólu wynikającego ze znanych przyczyn, jak i bólu o niezidentyfikowanej etiologii, zaleca się podjęcie stosownych kroków w celu złagodzenia dolegliwości, przy czym wszelkie działania muszą być adekwatne do specyfiki objawów. Potoczne stwierdzenie, że “musi boleć” jest mitem. Nawet krótkotrwały ból ostry może przyczyniać się do spadku samopoczucia, rozkojarzenia, bezsenności, rozbicia, zmęczenie, a w konsekwencji uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Z kolei ból przewlekły (utrzymujący się ponad 3 miesiące), który towarzyszy wielu schorzeniom (np. migreny, choroby reumatyczne itp.), zawsze wpływa na pogorszenie jakości życia.

   Tabletki przeciwbólowe: kiedy są skuteczne, a kiedy groźne dla zdrowia?

   Leki przeciwbólowe są bezpieczne, ale powinny być zażywane w możliwie jak najniższych dawkach i jak najkrócej. W przypadku, gdy pomimo zastosowanych leków przeciwbólowych dolegliwości utrzymują się dłużej niż 3 dni, zaleca się konsultację z lekarzem.

   Testy kliniczne prowadzone przez pod kierownictwem epidemiologa Petera Juni potwierdziły, że długotrwałe zażywanie substancji o działaniu przeciwbólowym takich jak m.in. naproksen, ibuprofen, diklofenak może zwiększać ryzyko poważnych schorzeń, np. zawału serca, udaru, schorzeń układu pokarmowego. Z kolei farmakolog Kay Brune z uniwersytetu w Erlangen na podstawie swoich badań potwierdził, że niesteroidowe leki przeciwzapalne (m.in. pochodne kwasu salicylowego, ibuprofen, ketoprofen) wpływają na uszkodzenie naczyń krwionośnych, chociaż w każdym przypadku decydująca jest wysokość dawki. Regularne spożywanie tych leków może być niebezpieczne dla zdrowia. Alternatywnym lekiem przeciwbólowym jest paracetamol, który jednak przy dłuższym stosowaniu może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Z kolei badania przeprowadzone przez Kyle'a Ratnera z University of California w Santa Barbara wykazują, iż leki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą wpływać na różne aspekty działania ludzkiego umysłu (m.in. wzmożona emocjonalność, mniejsza empatia, pogorszenie przetwarzania informacji).

   Przed połknięciem tabletki przeciwbólowej należy zapoznać się z ewentualnymi skutkami ubocznymi. W przypadku najczęściej zażywanych leków przeciwbólowych można wskazać na kilka kluczowych objawów ubocznych:

   • kwas salicylowy: zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, krwawienie z nosa, zmniejszenie skuteczności leków na nadciśnienie; nie powinni go stosować chorzy na astmę, wrzody żołądka, kobiety podczas miesiączki i karmiące matki, dzieci poniżej 12. roku życia;
   • ibuprofen: zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, podrażnienia błony śluzową żołądka; nie powinni go stosować chorzy na astmę, choroby nerek, serca;
   • paracetamol: nudności, zgaga, pokrzywka; nie powinny go stosować osoby nadużywające alkoholu i chorujące na wątrobę.

   Kiedy warto zastąpić tabletki przeciwbólowe naturalnymi metodami?

   Naturalne metody łagodzenia bólu to bezpieczna alternatywa dla tabletek przeciwbólowych lub element wspomagający terapię. Zalicza się do nich m.in. zioła, olejki eteryczne, odpowiednią dietą, techniki relaksacyjne, masaże, odpoczynek w odpowiednich warunkach itd. Domowe sposoby mogą stanowić doskonałe uzupełnienie leczenia dolegliwości bólowych. Z powodzeniem można je stosować nawet przy środkach farmakologicznych zaleconych przez lekarza dla uzyskania lepszych rezultatów.

   Alternatywne metody łagodzenia bólu mogą być stosowane przez pacjentów, którzy nie powinni zażywać leków przeciwbólowych z powodu określonych przeciwwskazań, np. nadwrażliwość na jeden ze składników. Naturalne preparaty, np. ziołowe napary, polecane są wspomagająco pacjentom, u których dolegliwości bólowe o słabym lub umiarkowanym nasileniu pojawiają się stosunkowo często. Wówczas regularne stosowanie ziół może znacznie złagodzić uczucie bólu. Ich skuteczność może być zbliżona do tradycyjnych tabletek przeciwbólowych, a jednocześnie pozwalają uniknąć ewentualnych efektów ubocznych czy przedawkowania.

   Komentarze