Bolesne ząbkowanie u dzieci - jak sobie radzić?

Ząbkowanie u dzieciKażda osoba posiadająca dziecko wie, że czas ząbkowania jest często procesem trudnym do przebycia. Niektóre z pociech przechodzą ten okres w względnym spokoju inne natomiast wymagają większej interwencji z zewnątrz, aby uśmierzyć ból i podrażnienia. Dla tych drugich przygotowano wiele rodzajów produktów aptecznych, wspomagających przetrwanie ząbkowania, dodatkowo wypróbowano skuteczne sposoby do zastosowania w domu. Jednak by dziecku jak najlepiej pomóc warto zapoznać się z całym etapem wychodzenia ząbków.

Ząbkowanie u dzieci - kiedy się zaczyna?

Proces ząbkowania u dzieci zaczyna się bardzo indywidualnie. Jest to uwarunkowane genetycznie, dlatego też u jednych pierwsze ząbki mogą pojawić się już w 5 miesiącu życia, natomiast u innych dopiero około pierwszych urodzin. Jeśli u któregoś z dzieci czas ten jest rozciągnięty, nie należy się zbytnio martwić iż są sytuacje w których proces ten jest opóźniony. Jednak można wybrać się do pediatry gdy nie pojawiają się one w tym okresie. Ząbkowanie trwa do około 31 miesiąca życia i jest tak samo indywidualne jak pojawianie się pierwszego ząbka.

Jakie są objawy ząbkowania?

Symptomy ząbkowania są zróżnicowane, dlatego też nie zawsze wiadomo czy rzeczywiście proces ten już się zaczął. Pierwszym wskazaniem jednak jest pojawiające się ślinienie, które może podrażniać buzię, przez co należy często osuszać usta i brodę, a także smarować naskórek tłustymi balsamami lub kremami przeznaczonymi dla dzieci. Dodatkowo warto również zakładać śliniaczki, aby ubranka nie były wilgotne i nie powodowały dyskomfortu. Następny objawem ząbkowania są wkładane do buzi rączki oraz przedmioty w zasięgu ręki dziecka, gdyż poprzez wychodzenie zębów dziąsła są zaczerwienione, rozpulchnione i swędzące. W kolejnym etapie w którym ząb zbliża się do wyjścia można zauważyć iż odczuwalny jest ból i wrażliwość. Kolejny objaw to bardzo często występująca gorączka, utrzymująca się na poziomie 37-38 stopni, która ustępuje zaraz po wykluciu się zęba, a także spadek samopoczucia i rozdrażnienie u dziecka, takie jak płaczliwość, marudzenie, czy niespokojny sen.

Jak wspomóc dziecko w okresie ząbkowania?

Czas wychodzenia zębów u dziecka jest trudny nie tylko dla malucha ale także dla rodziców. Aby ulżyć w bólu oraz złym samopoczuciu można stosować np. lekko schłodzone gryzaki, smoczki, specjalne grzechotki, a także dobrym sposobem jest masowanie dziąseł za pomocą herbaty rumiankowej lub czystym umytym palcem w miejscu wyżynania się zęba. Inne medyczne pomoce, które można znaleźć w aptece to różnego rodzaju żele do smarowania, herbatki uspokajające (melisa), czy produkty łagodzące podrażnione dziąsła. Jednym z takich produktów jest Osanit, który to nie tylko łagodzi ból w procesie ząbkowania, ale także zwalcza inne dolegliwości jak gorączka, bezsenność, nadpobudliwość. Bezpośrednio można go znaleźć pod adresem https://www.apo-discounter.pl/osanit-granulki-lagodzace-podraznione-dziasla-75g-pzn-01296824. Dodatkowo dzięki granulkom maluch lepiej zniesie rozdrażnienie, a także podrażnienia, co sprawi iż będzie można pozbyć się przyczyn dyskomfortu. Gdy dolegliwości nie ustępują lub się nasilają warto udać się do lekarza po środki farmakologiczne, syropy lub czopki, jednak zdarza się to bardzo rzadko.

Komentarze