Bożonarodzeniowa kartka z życzeniami - czy odeszła już do lamusa?

Bożonarodzeniowa kartka z życzeniamiZastanówmy się przez chwilę - jaka forma życzeń od przyjaciela lub krewnego będzie dla nas bardziej wzruszająca i miła? Typowa, przewidywalna oraz sztampowa pocztówka z wydrukowanymi formułkami, czy też raczej kartka zrobiona własnoręcznie? O wartości prezentu (przyjmijmy, że blankiet z życzeniami jest jego dopełnieniem lub zastępnikiem) często decyduje właśnie wysiłek, włożony w jego powstanie. Szczególnie kobiety bywają wyczulone na takie aspekty. Między innymi dlatego tak cenne (subiektywnie) są laurki i rysunki, które rodzice otrzymują od swoich dzieci, gdy są one jeszcze we wczesnym wieku.

Życzenia na Święta w dobie internetu

Niektórzy decydują się na skorzystanie z wygody, jaką daje internet - i wysyłają życzenia bożonarodzeniowe właśnie w taki sposób. Wiele portali oferuje specjalnie przygotowane pliki graficzne, (które można wysłać w załączniku) nawiązujące tematyką do Świąt. Wybierając taki wariant mamy pewną namiastkę tradycyjnej kartki z życzeniami świątecznymi na Boże Narodzenie.

Część osób, nastawionych bardziej konserwatywnie, może widzieć tu pewną zmianę na gorsze. Wysłanie tradycyjnego blankietu jest dla nich znakiem dobrego wychowania. Natomiast zastąpienie jej e-mailem to już pewien nietakt. Jednak, w istocie nie dzieje się tutaj nic złego. Zmienia się jedynie nośnik życzeń. Istota zwyczaju pozostaje ta sama: chcemy przekazać kilka ciepłych słów w bardziej uroczystym okresie roku.

Bożonarodzeniowa kartka z życzeniami

Odpowiedź producentów tradycyjnych kartek z życzeniami

Producenci papierowych kartek z życzeniami nie ustają jednak w poszukiwaniu nowych rozwiązań. W momencie, gdy standardowa formuła pocztówki jest już nieco wyczerpana - szczególnie w przypadku przedstawicieli młodszego pokolenia - na rynku pojawił się nowy pomysł na życzenia bożonarodzeniowe, czyli spersonalizowana kartka, którą zamawia się przez stronę www. Choć nie jest to jeszcze dominujący trend, wspomniane podejście cieszy się rosnącą popularnością.

Decydując się na takie zamówienie, mamy wpływ praktycznie na każdy aspekt wyglądu i wykonania blankietu z życzeniami, który chcemy wysłać. Na stronach internetowych, udostępniających kartki świąteczne bożonarodzeniowe można jednak wybierać spośród szerokiej gamy pomysłowych szablonów - wystarczy stworzyć własny tekst i przesłać plik ze zdjęciem lub grafiką, którą chcemy umieścić na kartce, a uzyskamy bardzo ciekawy efekt. Jedną z takich firm jest na przykład serwis TwojaKartka.pl.

Kartka skrojona na Twoją miarę

W takiej sytuacji mamy możliwość wyboru np. interesującej nas gramatury papieru, sposobu opakowania, zastosowanych zdobień czy wreszcie samego formatu zamawianych kartek z życzeniami. To wszystko sprawia, że nasz przyjaciel lub krewny otrzyma od nas kilka ciepłych słów nieszablonowej formie, z dodatkiem dużej dawki poczucia humoru (o ile zdecydujemy się na taką opcję).

Tę sytuację można porównać do szycia odzieży na miarę. Jak powszechnie wiadomo - jest to najlepsza forma zaopatrywania się w ubrania, gdyż uwzględnia całą specyfikę naszej sylwetki. Podobnie jest z kartkami na Boże Narodzenie, które są tworzone na zamówienie. Otrzymujemy wtedy dokładnie to, co chcemy. Wbrew pozorom - nie wiąże się to ze zbytnimi wydatkami, zwłaszcza gdy nasze zamówienie jest większe.

Inwestycja warta wysiłku

Choć wysyłanie życzeń w papierowej formie wiąże się z pewnym nakładem wysiłku oraz czasu (zwłaszcza w większych miastach, gdzie placówki pocztowe bywają zatłoczone) - przyjaciel lub inny bliski, wyróżniony w ten sposób, na pewno doceni nasz gest. Warto też mieć świadomość, że korespondencja elektroniczna jest znacznie mniej trwałym przekazem naszych myśli. Natomiast życzenia, utrwalone w zgrabnej formie na papierze - powędrują do zbioru pamiątek adresata. Po kilku latach, gdy wraca się do takich drobiazgów, mają one jeszcze większą wagę niż pierwotnie.

Warto dbać o drobne rytuały, będące wyrazem tego, że o kimś pamiętamy. Spersonalizowane kartki świąteczne bożonarodzeniowe wybitnie nam w tym pomogą. Bogata oferta dzisiejszych producentów tradycyjnych nośników życzeń jest co najmniej warta bliższej uwagi.

Komentarze