Catering dietetyczny - wady i zalety

Catering dietetycznyCiągły pośpiech, niewystarczająca ilość wolnego czasu, a niekiedy brak silnej woli do przygotowania sprzyjających naszemu zdrowiu posiłków. Wszystko to sprawia, że coraz chętniej sięgamy po ofertę cateringu dietetycznego. Choć rozwiązanie to ma niewątpliwie wiele atutów, są i tacy, którzy widzą głównie jego wady. Zwolennicy i przeciwnicy diet pudełkowych przytaczają swoje argumenty. Warto poznać ich punkt widzenia i wyrobić sobie własne zdanie na ten temat.

Catering dietetyczny z roku na rok robi się w naszym kraju coraz bardziej popularny. Choć jeszcze 10 lat temu mało kto o nim słyszał, dziś z usług firm oferujących dietę pudełkową mogą korzystać zarówno mieszkańcy dużych, jak i mniejszych miejscowości. Docenili go dietetycy, instruktorzy fitness, aktorzy, celebryci oraz osoby spoza świata mediów.

Przesłanki do przystąpienia do diety pudełkowej mogą być różne i zależeć od indywidualnej sytuacji każdego z konsumentów. Niewystarczająca ilość wolnego czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków, brak motywacji do przestrzegania diety, chęć spożywania smacznych i zdrowych posiłków - to najważniejsze z nich.

A jakie są wady i zalety cateringu dietetycznego? Poniżej przedstawiono te najczęściej wymieniane.

Zalety diety pudełkowej

Sposób dla zapracowanych

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas nieustannie cierpi z powodu notorycznego braku czasu, catering dietetyczny sprawdza się znakomicie. Osoby korzystające z diety pudełkowej nie muszą spędzać czasu w kuchni. Posiłki przygotowywane są w siedzibie formy cateringowej i dowożone konsumentowi pod wskazany przez niego adres. Może to być dom, praca lub każde inne miejsce określone przez klienta.

Dieta pudełkowa jest doskonałym rozwiązaniem dla zapracowanych, którzy nie mają czasu na to, by samodzielnie zadbać o jakość spożywanych przez siebie posiłków. Wystarczy, że określą, jaka dieta ich interesuje, gdzie ma zostać dostarczony posiłek oraz dokonają płatności za usługę, a firma cateringowa zajmie się całą resztą. Przygotuje smaczne, zdrowe i odpowiednio zbilansowane potrawy.

Z pomocą dietetyka

Osobom przebywającym na diecie największy problem sprawia komponowanie smacznych, a przy tym zdrowych i zgodnych z założeniami diety posiłków. W przypadku diety pudełkowej odpowiedzialność za ułożenie właściwego menu spada na dietetyka firmy cateringowej. Ten, używając swojej wiedzy i doświadczenia, dba o jakość przygotowywanych posiłków. Dzięki niemu możemy być pewni, że składniki potraw zostaną dobrane w odpowiedni sposób i sprostają naszym wymaganiom.

Rozwiązanie dla wygodnych

Niektóre diety wymagają ścisłego przestrzegania ilości kalorii w ciągu dnia. Ich liczenie dla wielu osób może być trudne i kłopotliwe. W tym przypadku również doskonale sprawdzi dieta pudełkowa. Dietetyk wyręczy konsumenta w liczeniu kalorii i skomponuje posiłki w taki sposób, by dopasować dietę do indywidualnych potrzeb każdego zamawiającego.

Dieta skrojona na miarę potrzeb

Wymagania żywieniowe osób przebywających na diecie mogą się diametralnie różnić. Sportowcy, w większości przypadków, będą potrzebować diety wysokobiałkowej, wegetarianie - bezmięsnej, osoby chore na celiakię - bezglutenowej itd. Wśród klientów decydujących się na dietę pudełkową znajdą się i tacy, którzy nie mają jakichś ściśle określonych wymagań, co do składników diety. Oczekiwania tej grupy osób sprowadzają się zwykle do tego, by posiłki były smaczne, zdrowe i odpowiednio zbilansowane.

Warto jednak pamiętać, że większość profesjonalnych firm świadczących usługi w zakresie przygotowywania posiłków dietetycznych oferuje możliwość dostosowania diety do indywidualnych wymagań swoich klientów. W zakres ich usług wchodzi zazwyczaj możliwość przygotowania potraw właściwych dla diety wegetariańskiej, wegańskiej, wysokobiałkowej, pozbawionej ryb, a także wielu, wielu innych.

Klienci mają też do wyboru ilość posiłków zamawianych w ciągu dnia w ramach diety pudełkowej. Mogą zdecydować się wyłącznie na obiad albo na 2 ,3 , a nawet na 5 zróżnicowanych pod względem składu i odpowiednio zbilansowanych posiłków.

Wady diety pudełkowej

Koszt diety

Wśród najczęściej przytaczanych wad diety pudełkowej podnoszona jest jej cena. Przeciwnicy tego rozwiązania wskazują, że dieta pudełkowa jest kosztowna i może nadwyrężyć budżet klienta. Warto zwrócić jednak uwagę, że dietetycy starają się, aby menu było bogate i zróżnicowane. Odpowiednio dobrane, smaczne składniki, które nierzadko pochodzą z ekologicznych upraw, nie zawsze należą do najtańszych. Dlatego zanim ocenimy koszt diety pudełkowej, powinniśmy przeliczyć, ile kosztowałoby nas samodzielne przygotowanie takich samych posiłków, sporządzonych z takich samych składników.

Catering contra domowe posiłki

Istnieje rzesza ludzi, którzy nie lubią spożywać posiłków przygotowanych przez inne osoby. Podają przy tym w wątpliwość jakość wykorzystanych do tego celu składników. Twierdzą też, że pewność co do tego, jakie składniki znalazły się w posiłku mają tylko wtedy, gdy przygotowują go samodzielnie. Z takimi argumentami trudno polemizować. Nie tyle chodzi tu bowiem o wątpliwości dotyczące diety pudełkowej, co o przekonania.

Ostateczna decyzja

Podejmując decyzje o przejściu na dietę pudełkową, należy wcześniej określić, jakim rodzajem diety jesteśmy zainteresowani. Informacje o rodzajach diet, ilości posiłków w ciągu dnia oraz cenach można zwykle znaleźć na stronach www firm świadczących usługi z zakresu cateringu dietetycznego.

Decyzję, czy warto przejść na taką dietę, należy poddać indywidualnej rozwadze. Wiadomo przecież, że każdy z nas będzie miał nieco odmienne wymagania i oczekiwania. Przemyślenie wszystkich za i przeciw oraz ewentualny kontakt z firmą cateringową, która przygotowuje dietę pudełkową, pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości.

Autor: www.eatzone.pl.

Komentarze

Natala
Z wad może jedynie plastik, choć z tym już niektóre cateringi walczą :) A plusów jest mnóstwo - wygoda, dbanie o zdrowe odżywianie, spadek wagi, oszczędność czasu. Cena uważam, ze w tej chwili tez nie jest przesadnie wysoka jak za 5 posiłków dziennie :) Ja zamawiam z 5PD (Poznań) i nie narzekam :)
Miłosz
Osobiście na catering pudełkowy zdecydowałem się, kiedy potrzebowałem zrzucić wagę - tam jest wszystko wyliczone, kalorie, makro, waga, sam nie miałem takich możliwości. Teraz jestem na diecie pudełkowej od 5PD nie wyobrażam sobie jeść inaczej!
Jadzia
Polecam takie rozwiązanie szczególnie dla osób zabieganych czy po prostu nie lubiących gotować, ale chcących zadbać o zdrowe odżywianie. Zamawiam z cateringu Łódzkie Pudełko już od kilku tygodni, posiłki są bardzo zróżnicowane, zawsze świeże i bardzo smaczne, mogę teraz zapomnieć o gotowaniu, a efekty diety widzę już po spadku kilku kilogramów na wadze :)
Małgorzata
Bardzo polubiłam dietę pudełkową, to dla mnie duża oszczędność czasu i przy okazji możliwość zdrowego, regularnego spożywania posiłków w ciągu dnia. Zamawiam od wysmakowani.waw .pl jedzonko mają świetne i dobre ceny do tego :)
Celina
Dla mnie nie ma wad diety pudełkowej. Zamawiam od wysmakowani.waw .pl w Warszawie, mają bardzo dobre ceny i pyszne jedzenie oraz bardzo duży wybór diet. Odkąd zamawiam jedzenie, moja waga zaczęła spadać w dół a samopoczucie znacznie się polepszyło, bo odżywiam się zdrowiej :)