Strojenie choinki bożonarodzeniowej - tradycja ubierania choinki

Choinka bożonarodzeniowaDziś nikt z nas nie wyobraża sobie Świat Bożego Narodzenia bez najmniejszej nawet choinki. Pojawiają się one w sklepach i na ulicach już na początku grudnia i są z nami jeszcze jakiś czas po nowym Roku. Choinki jak nic innego wnoszą do naszych domów i serc nastrój Świat, nawet, gdy za oknem brakuje śniegu, a my do samych Świat musimy być w pracy czy w szkole. Co tak naprawdę symbolizuje świąteczne drzewko, skąd wzięła się tradycja strojenia choinki i co oznaczają ozdoby, jakie na niej wieszamy?

Historia bożonarodzeniowej choinki

Co ciekawe tradycja strojenia choinek ma bardzo długa historię, ubierano je już w Alzacji. Tak dekorowano drzewka jabłkami, co nawiązywać miało do raju i zakazanego owocu. Zwyczaj strojenia drzewek propagował w Niemczech Martin Luter, a Polski ta tradycja przybyła dopiero w wielu XVIII. Nieco później choinki ubierano na święta również we Francji oraz na Wyspach Brytyjskich.

Dlaczego akurat choinka? Dawniej choinka, czyli drzewko iglaste: sosna, jodła lub świerk, jako roślina wiecznie zielona uważana była za symbol życia, trwania, płodności oraz wieczności i odradzania się. Wiecznie zielone drzewka objęto kultem, a dziś są symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Poza tym, do symboli tych świąt zaliczyć można:

 • szopkę,
 • aniołka,
 • gwiazdę betlejemską oraz
 • dzwoneczki, zwykle są to dzwoneczki sań świętego Mikołaja.

Nie da się ukryć, że ważne jest wszystko: od momentu przyniesienia choinki po przystrajanie jej - istotne jest kiedy i jak to robić oraz to, co wieszamy na choince. Warto poznać tą wyjątkowo ciekawą symbolikę.

Udekorowana choinka bożonarodzeniowa

Przyniesienie choinki do domu - tradycje i wierzenia

Dawniej uważano, że choinkę należy przynieść do domu tylko i wyłącznie w wigilijny poranek i wtedy ją ustroić. Choinka musiała być żywa i niejako "ukradziona" - gospodarz domu udawał się do lasu i wybierał choinkę. Wyrąbanie jej oraz przyniesienie do domu, czyli swoista "kradzież" od lasu miała zapewnić jemu i jego rodzinie szczęście w nadchodzącym roku. Pamiętajmy, że dzisiaj takie praktyki są prawnie zabronione, nie wolno samodzielnie ścigać choinek w lesie, należy je zakupić w szkółkach albo od ulicznych sprzedawców, upewniając się, że są pozyskane z legalnego źródła.

Kiedy stroić choinkę bożonarodzeniową?

Dziś nierzadko przynosimy do swojego domu sztuczne choinki, np. gdy mamy małe dzieci lub chcemy dłużej cieszyć się kolorowym drzewkiem. Zazwyczaj stroimy choinki w Wigilię, czasem nieco wcześniej. Również pojawiają się one w naszych miejscach pracy i nauki: w szkołach, na uczelniach, w biurach, sklepach, na ulicach. Doskonale wiemy, jak upiększają galerie handlowe i osiedlowe warzywniaki przed świętami Bożego Narodzenia. Choinki i dekoracje pojawiają się również na rynkach miast, światełkami ozdobione są alejki w parkach oraz oczywiście nasze domy: nierzadko zaczynamy rywalizować nawet z sąsiadami, kto ładniej przystroi swój dom na Boże Narodzenie.

Strojenie choinki bożonarodzeniowej

Strojenie choinki bożonarodzeniowej

Pozostaje więc pytanie: co powiesić na choince? Dawniej na choinkach wieszano słodycze: cukierki, ciasteczka, pierniczki ale i jabłka i inne, małe owoce. Wykonywano również ozdoby samodzielnie, np. z papieru, bibuły, tekturki, wydmuszek, piórek, zapalano świeczki na gałązkach. Obecnie choinkę dekorujemy bombkami w różnych kolorach i kształtach, ale zdarzają się również choinki z własnoręcznie wykonanymi ozdobami (głównie w pokojach dziecięcych) oraz cukierkami. Warto wiedzieć, jaką symbolikę mają ozdoby, które umieszczamy na swoich drzewkach:

 • aniołki - mają opiekować się domownikami oraz chronić ich przed złymi mocami;
 • dzwoneczki - mają nieść same dobre nowiny, np. o ślubie czy ciąży kogoś z rodziny;
 • jabłuszka - są symbolem raju i rajskiego drzewa;
 • orzechy - to symbol siły i dobrobytu;
 • łańcuchy - mają symbolizować silne więzi miedzy członkami rodziny;
 • lampki choinkowe - mają nieść dobro, ochraniać przed złymi mocami oraz nieżyczliwymi ludźmi;
 • gwiazda, którą umieszczamy na czubku choinki - to symbol tego, że zawsze znajdziemy drogę do domu.

Sama choinka z kolei jest symbolem życia, w tym wypadku: narodzonego Jezusa. Ważnym symbolami Bożego Narodzenia są również jemioła oraz adwentowy wieniec. Nie są one bezpośrednio związane ze strojeniem choinki, ale ich symbolika jest bardzo istotna. Jemioła ma godzić pokłóconych oraz sprawiać, że w domu będzie panować miłość. Gdy zakochani pocałują się pod jemiołą, ma gwarantować im to długie i szczęśliwe życie razem. Wieniec z kolei to symbol radosnego oczekiwania, nowego życia oraz życia wiecznego (dlatego jest okrągły).

Prezenty pod choinką

Pod choinką umieszcza się prezenty, na które tak czekają dzieci. Prezenty przynosi zwykle Gwiazdor, w niektórych regionach Mikołaj, Aniołek, Gwiazdka czy Jezusek. Podarki pod choinką dla wielu z nas są praktycznie jedyną radością ze świąt. Pamiętajmy jednak zarówno o symbolu choinki, jak i ozdób, jakie na niej wieszamy. Sprawmy, by każde kolejne święta, bez względu na obecność śniegu za oknem, były czasem radosnego świętowania w rodzinnym gronie, przepełnionym zapachem świątecznych dań, dźwiękiem kolęd i miłością.

Prezenty pod choinką

Komentarze