Choreografia

ChoreografiaZ muzyką i tańcem związane jest pojęcie choreografii. Choreografia z języka greckiego oznacza "zapis tańca". Główna i najbardziej szeroka definicja mówi o niej jako o sztuce komponowania form tanecznych i wiązania ich w całościowe układy.

Wciąż jednak pojęcie używane jest również w odniesieniu ściśle do sztuki baletu i funkcjonuje jako "całość kompozycji tanecznej". Z choreografią ściśle związany jest choreograf, który odpowiada za przygotowanie układu gotowego do wystawienia na scenie.

Historia

Początków choreografii można dopatrywać się już na przełomie X i XI wieku. To wtedy w Europie Zachodniej pojawiły się próby kształtowania ustalonych form tanecznych. Z czasem taniec stał się ulubioną formą rozrywki na dworach. Pojęcie choreografii pojawiło się jednak znacznie później. Początkowo funkcjonowało jedynie w balecie. Z czasem zaczęło się rozprzestrzeniać również na inne dziedziny tańca. Momentem przełomowym było wynalezienie systemu notacji, który pozwolił na przekazywanie gotowych układów między ośrodkami. Najważniejszym dziełem tego okresu jest traktat Thoinota Arbeau. Objaśnione w nim zostały wszystkie tańce dworskie, które funkcjonowały w tamtym okresie, między innymi branle, allemande, canarie, volta czy moreska. Choreografia rozwijała się w coraz większej ilości kierunków, co doprowadziło do powstania ogromnej ilości odmian.

Choreografia teatralna

Choreografia to bardzo ważny element przedstawienia teatralnego. Aktor buduje w nim bowiem swoją kreację sceniczną przy pomocy gestu i mimiki. Bardzo często ważną rolę odgrywa również właśnie choreografia. Ta musi być dokładnie zaplanowana i stanowi bardzo ważne uzupełnienie scenariusza. To od ich zgodności zależy bowiem czy widzowie dobrze zrozumieją, co chciał im przekazać reżyser.

Choreografia filmowa

Choreografia pełni też bardzo ważną rolę w sztuce filmowej. Ten rodzaj choreografii wyróżnia konieczność przystosowania form tanecznych do ograniczonej często przestrzeni. W wielu przypadkach jednak nie było z tym problemu. Do najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku należą chociażby zdobywca Oskara za wkład do filmowej sztuki musicalu z 1949 roku Fred Astaire czy amerykański tancerz rewiowy Donen Stanley.

Choreografia baletowa

Znaczenie baletu opiera się przede wszystkim na choreografii. To od niej zależą wrażenia widza. Na pierwszy plan wychodzą w tym kontekście mistrzowie choreografii tacy jak na przykład Piotr Czajkowski, twórca niezapomnianych baletów "Jezioro Łabędzie" czy "Śpiąca Królewna". Właśnie oni, przy pomocy wyjątkowych układów, czynią z baletu coś więcej niż zwykły taniec.

Choreografia modern

Choreografia ma wiele oblicz. Jednym z najbardziej oryginalnych jest odsłona modern. To przede wszystkim możliwość wyrażenia siebie. Dla jej twórców najważniejsze były właśnie emocje. Choreografie modern bardzo często odnoszą się do obecnej sytuacji społecznej czy politycznej. Punktem wyjścia dla tego stylu jest balet.

Nowoczesne choreografie są często bardzo urozmaicone, pojawiają się w nich elementy sztuk walki, tańca ale również gimnastyki artystycznej. Takich rozwiązań wymaga nowoczesna muzyka, która również jest bardzo urozmaicona i różnorodna. Bardzo wiele piosenek zalicza się do muzyki elektronicznej - jest to popularny rodzaj muzyki nowoczesnej. Powstające do nich teledyski są bardzo dynamiczne, żywe, dlatego właśnie choreografia musi bazować na wielu twórczych rozwiązaniach. W każdej choreografii ruch ludzki ma charakter artystyczny. Układa się je konkretnego utworu muzycznego. Występują w teledyskach, spektaklach teatralnych, scenach filmowych, itd.

Komentarze