Choroby a wygląd języka: nalot, pęknięcie, pieczenie, przebarwienie

Wygląd języka a chorobyJęzyk to niepozorny, lecz bardzo ważny organ ludzkiego ciała. Większości z nas kojarzy się wyłącznie jako narząd wspomagający mówienie oraz rozdrabnianie pokarmów. Tymczasem okazuje się, że język to prawdziwe zwierciadło kondycji organizmu. U zdrowego człowieka jest bladoróżowy, jędrny i lekko wilgotny. Powodem do niepokoju mogą zaś stać się pojawiające się na nim bruzdy, pęknięcia oraz naloty o zróżnicowanym zabarwieniu, guzki, wypryski i rany. W jaki sposób dowiedzieć się, co język mówi o zdrowiu?

Korelacja między wyglądem języka i stanem zdrowia posiada korzenie w odległych stuleciach. Stanowiła bowiem jeden z głównych filarów chińskiej medycyny ludowej. Mieszkańcy Kraju Środka już wiele lat temu opracowali topograficzną mapę języka. Zgodnie z nią, poszczególne jego obszary odpowiadają kondycji organów wewnętrznych. Na tej podstawie przez stulecia chińscy medycy udzielali pomocy swoim pacjentom. Współczesne badania naukowe pokazują, że ich wiedza może znaleźć zastosowanie również obecnie. Aby móc z niej skorzystać, należy pamiętać o pięciu strefach podziału języka. Co mówi jego koniuszek, a co tylna część?

Topografia języka, czyli o czym świadczą dolegliwości poszczególnych jego obszarów?

Koniec języka
Chińczycy są przekonani, że sam koniec języka jest odzwierciedleniem stanu serca oraz jelita cienkiego. Jego zaczerwienienie oraz krwiste wypryski mogą świadczyć nie tylko o problemach ze strony układu krążenia czy układu pokarmowego, w tym także celiakii, ale także towarzyszą stanom wzmożonego stresu, napięcia oraz lęku. Według azjatyckich medyków są to również objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych oraz fobii.

Część języka tuż za koniuszkiem
Jest z kolei obrazem funkcjonowania systemu immunologicznego oraz oddechowego. Zmiana koloru języka w tych obszarach oraz czerwone plamki mogą świadczyć o schorzeniach takich jak zapalenie płuc lub oskrzeli, gruźlica czy rozedma płucna.

Centralna część języka
Świadczy o kondycji układu pokarmowego, w szczególności żołądka, trzustki oraz śledziony. Żółta powłoka w tych okolicach może świadczyć między innymi o chorobie wrzodowej, refluksie żołądkowym, a także wszelkiego rodzaju zatruciach pokarmowych.

Boczne części języka
O tym, czy organizm boryka się z problemami ze strony wątroby, można dowiedzieć się z kolei obserwując boczne części języka. Zdarza się, że język w tych obszarach ulega powiększeniu. Objawem są odbite na nim ślady zębów. Jest to stan, który może sugerować zapalenie lub powiększenie wątroby, a także stłuszczenie narządu, najczęściej wskutek cukrzycy. Z kolei pojawiające się po bokach fioletowe lub niebiesko-zielone plamy, według chińskiej medycyny niekonwencjonalnej mogą być oznaką poważniejszych dolegliwości w tym nowotworu oraz marskości wątroby.

Tylna część języka
Obrazuje kondycję układu moczowego oraz płciowego. Gruby żółty nalot to zwykle objaw zapalenia pęcherza moczowego. Przebarwienia mogą z kolei zwiastować kamicę nerkową lub zapalenie kłębuszków nerkowych.

Pęknięcia i bruzdy na języku - o czym świadczą?

Bez względu na to, że chińska medycyna ludowa bardzo precyzyjnie określa rodzaj dysfunkcji, przyporządkowując im zmiany w konkretnych obszarach języka, dziś wiadomo, że jego ogólny wygląd również zwiastuje szereg dolegliwości. Naukowcy przekonują, że pojawiające się na narządzie charakterystyczne pęknięcia to oznaka odwodnienia ustroju. Ich powodem może być także zbyt gęsta krew, co z kolei często staje się bezpośrednią przyczyną zatoru w naczyniach krwionośnych. Za wysoka lepkość krwi stanowi też zagrożenie udarem lub zakrzepicą. Suchy język pokryty licznymi, drobnymi pęknięciami jest natomiast charakterystyczny dla pacjentów cierpiących na cukrzycę. Z kolei głęboka bruzda przebiegająca wzdłuż języka świadczy zwykle o dolegliwościach ze strony układu pokarmowego - zwłaszcza o zaburzeniach pracy żołądka i o nadkwasocie.

Popękany język

Kolor języka objawem rozmaitych chorób

Wygląd języka może wskazywać także na infekcje toczące się w organizmie. W tym przypadku narząd zmienia kolor na szkarłatnoczerwony lub fioletowy. Objaw ten towarzyszy także stanom przekrwienia narządów wewnętrznych. Może ponadto wskazywać na niedobory witamin. Z wysoką temperaturą może też wiązać się blady, jasnoróżowy kolor języka. W tym przypadku jest ona jednak wywołana nie stanem chorobowym organizmu, lecz spożywaniem bardzo ostrych potraw. Nie można zapominać także o tym, że zasiniony język bardzo często zwiastuje niedotlenienie organizmu powodowane przez choroby układu krążenia. Z kolei zaczerwieniony koniec języka lub pojawiające się w tym obszarze czerwone punkty mogą informować o niedoborach witamin z grupy B oraz zaburzeniach ze strony układu nerwowego.

Na języku mogą także pojawiać się przebarwienia. Jasne, nieregularne plamy występujące tuż obok ciemniejszych, tzw. geograficzny obraz narządu świadczą zwykle o schorzeniach grzybiczych jamy ustnej. W niektórych miejscach widoczny jest przy tym brak brodawek językowych. Na tym jednak nie koniec, ponieważ objaw ten często wskazuje na alergię. Może również zwiastować zaawansowane stadium awitaminozy. Co ciekawe, język "geograficzny" jest również charakterystyczny dla osób cierpiących na bielactwo oraz łuszczycę.

Jak wygląda język przy zaburzeniach odżywiania, a jak przy chorobach nerek?

Zdarza się ponadto, że środkowa część języka przybiera intensywnie czerwoną barwę, podczas gdy jego pozostałe obszary pozostają jasnoróżowe. Jest to stan, który najczęściej informuje o nieprawidłowościach w odżywianiu. Z jednej strony dotyka osób otyłych, z drugiej może pojawiać się podczas diety redukcyjnej. Z kolei blady, czasami wręcz biały język świadczy zwykle o niedokrwistości. Może być także zwiastunem zbyt niskiej temperatury ciała czy wskazywać na osłabienie serca. Bardzo blady język towarzyszy też zaburzeniom ze strony układu immunologicznego. Warto pamiętać także o tym, że czasami niektóre fragmenty języka przybierają brunatną, a nawet czarną barwę. Bez względu na miejsce, w którym pojawiają się przebarwienia zawsze świadczą one o dysfunkcji nerek.

Nalot na języku - co oznacza?

Biały nalot na języku

Na języku pojawia się nieraz nalot. To, jaki kolor przybiera świadczy o pewnych niedomaganiach organizmu. Zbyt duża ilość białego nalotu, pokrywającego cała powierzchnię narządu jest zwykle oznaką wychłodzenia ustroju. Pojawia się najczęściej w okresie jesienno-zimowym i jest skutkiem spowolnienia procesów przemiany materii. Szary nalot na języku to z kolei objaw podwyższonej temperatury ciała oraz toczącej się w organizmie infekcji. Może także towarzyszyć chorobom układu pokarmowego, szczególnie nadkwasocie żołądka, czy dolegliwościom ze strony układu pokarmowego. Nalot w kolorze brązowym jest zaś charakterystyczny dla palaczy. Jest oznaką niedotlenienia organizmu oraz schorzeń układu oddechowego. Język pokryty żółtym osadem jest typowy dla ludzi pijących duże ilości kawy lub używających ostrych przypraw. To także oznaka przegrzania ustroju lub symptom choroby wrzodowej. Z kolei zielonkawy nalot, pojawiający się zwłaszcza po bokach języka wraz z towarzyszącymi mu często zgrubieniami i wypryskami może oznaczać schorzenia wątroby.

Ból, pieczenie, obrzęk języka

Istnieją sytuacje, w których pacjenci skarżą się na ból języka. Pojawia się on szczególnie wtedy, kiedy w organizmie brakuje pierwiastków - głównie żelaza, oraz witamin B6 oraz PP. Piekący ból narządu świadczy zaś o nieprawidłowym funkcjonowaniu żołądka. Jest charakterystycznym objawem nadkwasoty oraz refluksu. Zdarza się również, że dyskomfort w okolicach języka powoduje zażywanie niektórych leków. Specyfiki sterydowe mogą powodować obrzęk, zaś środki odwadniające sprawiają, że powstają charakterystyczne bruzdy. Antybiotyki natomiast mogą prowadzić do uszkodzenia brodawek, zaburzając w ten sposób odczucie smaku.