Choroby i zaburzenia towarzyszące wypadaniu włosów

Wypadanie włosówWypadanie włosów jest nieuniknione. Każdy zdrowy człowiek traci codziennie od 50 do 100 włosów, co jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Niestety coraz więcej osób obserwuje u siebie większą ich utratę. Co może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów? Jakie choroby i zaburzenia towarzyszą tej przykrej dolegliwości?

Najczęstsze przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Nie bez znaczenia krąży wszędzie powiedzenie "Jesteś tym, co jesz, a dokładniej tym co przyswoisz". Jakość oraz ilość spożywanego przez nas pokarmu ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje określonych dawek najróżniejszych witamin i minerałów. Obecnie spożywamy dużo przetworzonej żywności, która uboga jest w te cenne substancje odżywcze. Nic więc dziwnego, że cierpimy na niedobory. Jemy dużo, ale żywność ta jest najczęściej niskiej wartości. Dostarczamy nadmiar kalorii, ale bez odpowiedniej ilości witamin i minerałów.

Niedobory żelaza, cynku, białka i witamin z grupy B nasze włosy odczuwają najbardziej. Na utratę włosów mają wpływ także restrykcyjne diety, gwałtowny spadek wagi oraz długotrwałe i nieprawidłowe odchudzanie oraz osłabione krążenie skóry głowy.

Jeśli ilość wypadających włosów jest niepokojąca, warto udać się do trychologa, czyli specjalisty zajmującego się problemami włosów i skóry głowy. Zleci on wykonanie morfologii z rozmazem, badanie hormonów tarczycy, poziomu przeciwciał, paramentów wątrobowych oraz nerkowych. Może się okazać, że łysienie ma swoje źródło w jakieś konkretnej chorobie czy zaburzeniu. Po usunięciu prawdziwej przyczyny, nadmierne wypadanie włosów można zatrzymać.

Choroby, którym może towarzyszyć wypadanie włosów

Łysienie jak najbardziej może być objawem choroby. Najczęściej włosy osłabiają choroby o podłożu endokrynologicznym, gdzie mamy do czynienia z zaburzeniami w wydzielaniu hormonów. Przewlekłe choroby skóry, niedokrwistość oraz zatrucia metalami ciężkimi także mogą przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów.

Niedoczynność tarczycy

Hipotyreoza, czyli niedoczynność tarczycy powoduje spowolnienie przemiany materii oraz tempa wzrostu włosów. Zmniejszony metabolizm najczęściej wiąże się ze wzrostem masy ciała, ciągłym uczuciem zmęczenia, problemami z koncentracją oraz zachwianiem rozwoju skóry, włosów i paznokci.

Z kolei przy nadczynności tarczycy przemiana materii zostaje wzmożona, ale w tym przypadku także może dojść do wypadania włosów. Konsultacja z endokrynologiem oraz trychologiem jest niezbędna. Należy bowiem wykonać badania określające stężenie hormonów tarczycy i dobrać odpowiednią dawkę leków, które unormują ich poziom. Dzięki temu ilość wypadających włosów z całą pewnością zmaleje.

Toczeń

Toczeń układowy to choroba immunologiczna, która powoduje, że organizm atakuje swoje zdrowe tkanki. Bolesne obrzęki stawów, zmęczenie, zmiany skórne, gorączka i utrata włosów - to najczęstsze objawy. Zwykle pojawia się też wysypka, a zmiany skórne przypominają kształtem motyla.

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników to stan zaburzonej gospodarki hormonalnej, gdzie jajniki produkują nadmiar męskich hormonów. Skutkiem tego jest androgenizacja, co może przyczynić się nawet do niepłodności. Objawami są trądzik, owłosienie typu męskiego, zaburzenia cyklu miesięcznego, łysienie. Stopień łysienia uzależniony jest od stopnia zaburzeń hormonalnych.

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry oraz łuszczyca i grzybica mogą być przyczyną utraty włosów. Łojotok sprzyja namnażaniu się grzybów z rodzaju Malassezia, które bytują na skórze każdego z nas. Jednak ich nadmierne rozmnażanie się powoduje stan zapalny. Skóra staje się zaczerwieniona i pojawiają się szaro-żółte łuski. Jeśli zmiany skórne występują na skórze owłosionej głowy, to może dojść do łysienia. W tym przypadku niezbędne jest jak najszybsze udanie się do specjalisty, aby nie doszło do nieodwracalnych w skutkach zmian. Prawidłowa diagnoza i podjęcie leczenia sprawia, że włosy zaczynają odrastać.

Autor: drtrycholog.pl.

Komentarze

Majka
Dlatego tak ważne jest, żeby wypadania włosów NIGDY nie leczyć na własną rękę. Zrobienie badań to niewielki koszt wobec tego, jaką szkodę możemy sobie zrobić zwlekaniem. Podstawa to poziom żelaza, ferrytyny czy TSH pod kątem zaburzeń tarczycy.