Choroby związane z alergią - co musisz o nich wiedzieć?

AlergiaAlergia to nie tylko typowy katar, kichanie, kaszel oraz swędzenie i zaczerwienienie oczu, pojawiające się w odpowiedzi na kontakt z alergenem. Wiele innych chorób również może mieć podłoże alergiczne i podobny mechanizm działania, ale wymagać osobnego rozpoznania.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, nawracającą chorobą zapalną skóry, często związaną z alergią oddechową. Jest to najczęstsza przewlekła choroba skóry u małych dzieci, której znakiem rozpoznawczym są swędzące zmiany zmuszające do drapania. Etiologia atopowego zapalenia skóry jest nieznana, ale niedawne odkrycie mutacji białka zwanego filagryną obiecuje, że przejście atopowego zapalenia skóry w astmę w późniejszym dzieciństwie może zostać zatrzymane.

AZS wywoływane jest przez kontakt z alergenami wziewnymi lub pokarmowymi, które prowadzą do rozwoju uczulenia i wystąpienia charakterystycznych objawów. Początkowo AZS manifestuje się w postaci zaczerwienienia skóry, grudek lub pęcherzyków i drobnych, sączących się ran. Z czasem skóra staje się bardzo sucha, pogrubiała, z silnie uwidocznionymi naturalnymi bruzdami. Zmiany mogą lokalizować się w obrębie dłoni, nadgarstków, łokci, kolan, a nawet na twarzy, karku i stopach. Leczenie polega na natłuszczaniu skóry, stosowaniu miejscowych maści sterydowych oraz leków przeciwhistaminowych łagodzących świąd.

Alergiczny nieżyt nosa

Znany popularnie jako katar sienny, jest rodzajem zapalenia w obrębie jamy nosa, które występuje, gdy układ odpornościowy reaguje nadmiernie na alergeny znajdujące się w powietrzu. Objawy obejmują katar lub zatkany nos, kichanie, zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu oraz obrzęk wokół oczu. Wydzielina nosowa jest zwykle wodnista i przezroczysta. Objawy występują często w ciągu kilku minut po ekspozycji na alergen i mogą wpływać na sen oraz zdolność do pracy lub nauki. Niektóre osoby mogą rozwinąć objawy tylko w określonych porach roku - w wyniku ekspozycji na pyłki, ale także w odpowiedzi na sierść zwierząt domowych, kurz lub pleśń. Wiele osób z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa ma również astmę, alergiczne zapalenie spojówek lub atopowe zapalenie skóry. Leczenie zwykle opiera się na stosowaniu leków przeciwhistaminowych, glikokortykosteroidów donosowych, leków przeciwleukotrienowych, kromonów oraz preparatów obkurczających naczynia nosa.

Astma

Astma to przewlekła, zapalna choroba dolnych dróg oddechowych. Charakteryzuje się zmiennymi i powtarzającymi się objawami, w tym odwracalnym zwężeniem dróg oddechowych i łatwo wywoływanymi skurczami oskrzeli. Objawy obejmują epizody świszczącego oddechu, kaszlu, uczucia ucisku w klatce piersiowej i duszności. Mogą się one pojawiać kilka razy dziennie lub kilka razy w tygodniu. W zależności od osobistych predyspozycji objawy astmy mogą się nasilić w nocy lub podczas ćwiczeń. Oprócz czynników genetycznych astma związana jest z narażeniem na alergeny, do których należą: roztocza, sierść zwierząt, pyłki roślin i pleśnie. Ponadto z dużym prawdopodobieństwem astma wystąpi u osób, które cierpią na chorobę atopową skóry lub katar sienny. Rozpoznanie opiera się na badaniu spirometrycznym i występowaniu charakterystycznych objawów. Leczenie astmy jest dobierane indywidualnie, ale zwykle opiera się na stosowaniu leków rozszerzających oskrzela z grupy β2-mimetyków, wziewnych sterydów oraz leków przeciwleukotrienowych.

Komentarze