Cieniowanie włosów długich, do ramion, krótkich, grzywki - instrukcje. Rodzaje - degażowanie, pikowanie

Cieniowanie włosówCieniowanie włosów to jedna z najpopularniejszych technik strzyżenia włosów, sprawia, że fryzura nabiera odpowiedniego kształtu, zyskuje większą objętość, a włosy ładnie się układają. Jeśli cieniowanie włosów to dla Ciebie czarna magia - zobacz najpopularniejsze techniki cieniowania włosów wraz z dokładnymi instrukcjami. A przekonasz się, że cieniowanie nie jest takie trudne i w awaryjnej sytuacji możesz je sama wykonać.

Masz ochotę na zmianę wizerunku, a może chcesz odświeżyć fryzurę, ale z różnych względów nie możesz iść do fryzjera. W takich sytuacjach możesz cierpliwie czekać na profesjonalne strzyżenie albo wziąć sprawy w swoje ręce. Poniżej znajdziesz kilka prostych instrukcji jak cieniować włosy w domu. Z pewnością przekonasz się, że takie cieniowanie włosów możesz wykonać samodzielnie.

Co to jest cieniowanie włosów?

Cieniowanie włosów to jest technika strzyżenia polegająca na warstwowym skróceniu włosów, z płynnym przejściem z jednej długości w drugą. Cieniowanie włosów polega na skróceniu długości włosów ze stopniowaniem od najkrótszych do najdłuższych włosów.

Techniki (rodzaje) cieniowania włosów

Rozróżniamy następujące rodzaje cieniowania:

  • Cieniowanie na tępo, którego celem jest uniesienie włosów od nasady i nadanie fryzurze objętości.
  • Cieniowanie piórkowe to technika, która wygładza włosy i sprawia, że włosy są bliżej skóry.
  • Degażowanie włosów jest uzupełniającą techniką cieniowania, która jest stosowana do wykończenia strzyżenia. Degażowanie jest wykonywane w celu zmniejszenia objętości np. końcówek grzywki lub wszystkich włosów. Zaletą degażowania jest złagodzenie fryzury, nadanie jej łagodniejszego kształtu. Degażowanie wykonuje się dedykowanymi nożyczkami - degażówkami, których jedno ostrze jest wyposażone w zęby.
  • Efilowanie to jest cieniowanie, którego celem jest zmniejszenie objętości na poszczególnych pasmach i wystopniowanie ich długości. Ta metoda cieniowania jest stosowana do uniesienia długich włosów przez krótsze (pod warstwą długich włosów skraca się poprzez efilowanie poszczególne pasemka, które są podporą dla dłuższych włosów i zapobiegają ich opadaniu).
  • Pikowanie końcówek, czyli wcinanie się w końcówki włosów czubkami nożyczek. Pikowanie podobnie jak degażowanie ma na celu zmniejszenie objętości i nadanie końcom lekkiego wyglądu. Pikowanie wykonujemy zwykłymi nożyczkami fryzjerskimi.
  • Ząbkowanie, czyli skośne wcinanie się w końcówki, czyli wycinanie drobnych trójkątów na końcach włosów.

Która technika cieniowania włosów jest najlepsza?
Nie ma jednej najlepszej techniki cieniowania włosów, w zależności od rodzaju fryzury, struktury i kierunku wzrostu włosów fryzjer dobiera inną technikę cieniowania. Jednak bez względu na rodzaj cieniowania, jego głównym celem jest nadanie fryzurze objętości i kształtu, stopniowe przejście z jednej długości w drugą. Cieniowanie ma na celu zdjęcie ciężaru z końcówek włosa, odbicie włosów od skóry lub w przypadku niesfornych i sterczących kosmyków wygładzenie i zbliżenie ich do skóry.

Kiedy warto zdecydować się na cieniowanie włosów?
Na cieniowanie włosów warto się zdecydować kiedy włosy są ciężkie, masywne i trudno się układają, a także w przypadku włosów, które są trudne do okiełznania. Odpowiednio dobrana technika cieniowania nadaje fryzurze właściwy kształt, sprawia że łatwiej się układają, są odbite od skóry i mają większą objętość. Cieniowanie jest również jedyną deską ratunku dla posiadaczek włosów puszystych i sterczących, które trudno jest utrzymać pod kontrolą. Większość z nas myśli o cieniowaniu jedynie w kategorii modelowania włosów, tymczasem dobrze dobrana fryzura i prawidłowo wycieniowane włosy modelują również owal twarzy. Zanim jednak zdecydujesz się na radykalną zmianę fryzury lub mocno wycieniowane włosy, zapytaj o zdanie dobrego fryzjera.

Jak wybrać technikę cieniowania włosów?

Wybierając technikę cieniowania warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które mają wpływ nie tylko na kształt twojej fryzury, ale też to jak będzie się prezentowała w danym strzyżeniu twoja twarz a nawet cała sylwetka. W profesjonalnych salonach fryzjerskich decyzja o wyborze techniki cieniowania jest podejmowana z uwzględnieniem:

  • Tekstury włosów, włosy gładkie i cienkie cieniuje się techniką, która zwiększa objętość, ciężkim i grubym, za pomocą cieniowania fryzjer nadaje lekkości i odbija je od skóry. Natomiast włosy z tendencją do puszenia się lub sterczące na wszystkie strony za pomocą cieniowania można zbliżyć do skóry, dzięki czemu łatwiej jest je utrzymać pod kontrolą.
  • Kierunku wzrostu włosów - pewna ręka fryzjera może sprawić, że włosy, które naturalnie wywijają się do zewnątrz będą się wywijały do spodu i odwrotnie.
  • Kształtu twarzy - to kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę wybierając nie tylko fryzurę, ale też sposób cieniowania.
  • Figury kobiety - odpowiednio dobrana fryzura i strzyżenie włosów może zmienić proporcje figury, odciągać uwagę od kłopotliwych partii ciała itp.

Cieniowanie włosów w domu - o czym musisz wiedzieć zanim przystąpisz do strzyżenia?

Cieniowanie włosów cieniowaniu nie jest równe, inaczej cieniuje się włosy długie, średnie, a jeszcze inaczej włosy krótkie. Cieniując włosy krótkie, należy robić to bardzo ostrożnie, ponieważ nie ma zbyt dużego zapasu, żeby poprawić ewentualne niedociągnięcia. Zbyt "ostre" cieniowanie w przypadku krótkich włosów może się zakończyć "dziurami" we włosach, odsłaniającymi skórę. Najbezpieczniejsze oczywiście jest cieniowanie włosów długich, ale wykonując strzyżenie samodzielnie zawsze należy robić to bardzo ostrożnie. Lepiej jest, skrócić włosy trochę mniej i potem powtórzyć czynność niż obciąć za dużo.

Akcesoria niezbędne do cieniowania włosów w domu

  1. Duże lustro i jedno mniejsze, w którym zobaczysz odbicie z dużego lustra tyłu włosów.
  2. Bardzo gęsty grzebień najlepiej ze szpikulcem, którym będziesz wykonywać podział na sekcje.
  3. Woda w atomizerze do zwilżenia włosów.
  4. Nożyczki fryzjerskie klasyczne - nie obcinaj włosów zwykłymi nożyczkami, które są już zatępione. Podstawowe nożyczki fryzjerskie nie są drogie, a włosy obcina się nieporównanie dokładniej i łatwiej.
  5. Nożyczki degażówki, czyli dedykowane nożyczki z ząbkami, które są przeznaczone do degażowania końcówek w celu nadania im lekkości.
  6. Spinki krokodylki lub gumki do włosów, które będą potrzebne do wykonania podziału.

Co to jest pasmo pamięci?
Pasmo pamięci to jest kosmyk włosów, od którego zaczynamy cieniowanie włosów. Pasmo pamięci wybieramy na czubku głowy i jako pierwsze obcinamy. Nadając mu odpowiednią długość pamiętajmy, że to ona wyznacza długość pozostałych włosów. Do rozczesanego i naciągniętego pasma pamięci dobieramy kolejno pasemka przeczesujemy je grzebieniem razem z pasmem pamięci i obcinamy dokładnie na taką długość jak pasmo pamięci.

Cieniowanie włosów - pasmo pamięci

Co to jest podział na sekcje i jak go zrobić?
Podział na sekcje to jest podstawowa technika dzielenia głowy na kilka części ułatwiająca strzyżenie i cieniowanie fryzur damskich. Najczęściej włosy dzieli się dwie lub cztery sekcje, a każdą z nich można jeszcze dodatkowo podzielić na mniejsze partie. Podstawowy podział wykonujemy prowadząc linie podziału przez środek głowy od czoła do karku (za punkt wyznaczający linię biegnącą przez środek głowy może służyć czubek nosa). Drugą linię podziału wyznaczamy prowadząc linię podziału od ucha do ucha. Jeśli chcesz uzyskać bardzo płynne, prawie niewidoczne przejście z jednej długości w drugą, podziel swoje sekcje na mniejsze.

Jak cieniować włosy?

  1. Bez względu na to jakiej długości włosy cieniujesz, zdecydowanie lepszy efekt osiągniesz dzieląc włosy na wiele sekcji, wówczas przejście pomiędzy różnej długościami włosów będzie płynne. Cieniowanie włosów można wykonać na kilka różnych sposobów, w zależności od tego jaki efekt chcecie uzyskać. Pamiętajcie, jednak, że równie ważne jak samo strzyżenie jest przygotowanie odpowiednich akcesoriów, dopasowanych do techniki cieniowania, oraz przygotowanie włosów do cieniowania.
  2. Postrzępione końcówki w warunkach domowych znacznie łatwiej będzie Ci wykonać za pomocą dedykowanych nożyczek degażówek. Warto zauważyć, że fryzjerzy już odchodzą od stosowania tego rodzaju nożyczek, ponieważ osłabiają końcówki i przyspieszają ich łamanie i rozdwajanie.
  3. Stopniowanie długości łatwo uzyskasz cieniując włosy wykorzystując strzyżenie z pasmem pamięci. Jest to bezpieczna metoda jeśli chcesz samodzielnie wycieniować wszystkie włosy.
  4. Delikatne cieniowanie polegające na odświeżeniu fryzury na długich włosach najłatwiej zrobisz obcinając włosy związane w wysoki koński ogon.
  5. Perfekcyjne cieniowanie z płynnym przejściem z długości w długość uzyskasz dzieląc włosy na wiele sekcji.

Cieniowanie włosów degażówkami

    Cieniowanie długich włosów w domu - instrukcja I

    Metod cieniowania jest wiele, jedną z najprostszych jest związanie wszystkich włosów w wysoki koński ogon:

    1. Dokładnie rozczesz wszystkie włosy;
    2. Spryskaj włosy wodą;
    3. Rozczesz jeszcze raz;
    4. Grzebieniem zaczesz wszystkie włosy do góry;
    5. Zwiąż włosy gumką do włosów w koński ogon na czubku głowy;
    6. Ponownie spryskaj włosy wodą;
    7. Rozczesz włosy;
    8. Obetnij wszystkie włosy od 1-2 cm.

    Cieniowanie włosów upiętych w koński ogon

      Jak cieniować końcówki włosów degażówkami? - instrukcja II

      1. Rozczesz wszystkie włosy;
      2. Spryskaj wodą;
      3. Rozczesz ponownie i wykonaj podział na sekcje, im drobniejsze sekcje zrobisz, tym większa pewność, że wydegażujesz wszystkie końce;
      4. Rozpuść jedną sekcję, najlepiej znajdującą się najbliżej twarzy, na której będziesz mogła zaobserwować na czym polega degażowanie końcówek. Podziel rozpuszczoną sekcję na pasemka, które będziesz kolejno podcinać na długości około 1-2 cm. Nie obawiaj się, degażówki wytną tylko pojedyncze pasemka, więc nie stracisz na długości włosów, a jedynie nadasz im lekkości i sprawisz, że lepiej będą się układać.
      5. Potem ponownie zapnij spinką lub zwiąż wycieniowane pasmo i degażuj kolejną sekcję, aż wycieniujesz wszystkie końcówki;
      6. Jeśli masz zniszczone lub rozdwajające się końcówki, najpierw podetnij wszystkie włosy stosując się do pierwszej metody przedstawionej powyżej.

      Cieniowanie włosów degażówkami

        Cieniowanie włosów do ramion - instrukcja III

        Ten rodzaj cieniowania jest nieco trudniejszy, dlatego zanim przystąpisz do obcinania włosów, przygotuj swój domowy salon fryzjerki.

        1. Podetnij końcówki, cieniowanie włosów zacznij od podcięcia końcówek, metodą nr I. Na zdrowych włosach łatwiej jest wykonać cieniowanie;
        2. Dokładnie rozczesz wszystkie włosy i spryskaj wodą, wilgotne kosmyki łatwiej jest rozdzielać;
        3. Ponownie rozczesz włosy i podziel na sekcje, tym razem stosując się do instrukcji podziału na sekcje. Przypominamy, że im więcej sekcji, tym łatwiejsze cieniowanie i lepszy efekt. Każdą z sekcji zepnij spinką krokodylkiem lub zwiąż gumką do włosów;
        4. Rozpuszczaj po jednej sekcji zaczynając od włosów znajdujących się najbliżej karku, w ten sposób określisz jaką chcesz mieć długość włosów;
        5. Rozpuść pierwszą sekcję, wybierz pasmo, dokładnie je rozczesz, napręż i umieść między palcem wskazującym a środkowym. Pamiętaj, żeby palce utrzymujące kosmyk były ułożone w linii prostej, ponieważ właśnie po palcu będziesz cięła. Przesuń palce po pasemku do tej długości włosa jaką chcesz pozostawić. Włosy wystające nad palcami obetnij. Zapamiętaj ile skróciłaś włosy, ponieważ kolejne pasemka będziesz podcinać dokładnie na tą samą długość;
        6. Weź w dłoń kolejne pasmo znajdujące się najbliżej wcześniej obciętego. Wybrane pasemko należy rozczesać, a następnie obciąć na taką samą długość jak poprzednie pasemko. Z kolejnymi pasemkami postępuj dokładnie tak samo pamiętając, żeby pozostałe włosy podciąć dokładnie tyle samo jak pierwsze. Za każdym razem dobierane pasemko podnoś do góry, rozczesuj, naprężaj i obcinaj zawsze na jego długość.

        Cieniowanie włosów krótkich - instrukcja IV

        Ta technika cieniowania włosów, wymaga również przygotowania niezbędnych akcesoriów i dokładnego zwilżenia włosów. Jeśli chcesz uzyskać dobry, efekt postępuj zgodnie z instrukcją i najpierw podetnij włosy tylko trochę, w razie konieczności, cieniowanie możesz powtórzyć.

        1. Dokładnie rozczesz wszystkie włosy;
        2. Obficie spryskaj włosy wodą;
        3. Ponownie rozczesz;
        4. Wyznacz czubek głowy;
        5. Wybierz pasmo włosów znajdujące się w centrum czubka głowy;
        6. Podnieś pasemko do góry i rozczesz, napręż;
        7. Skróć na wybraną długość;
        8. Nie wypuszczając pasma pamięci z dłoni, dobierz kolejne, znajdujące się najbliżej pasma pamięci;
        9. Rozczesz razem oba pasemka i obetnij dobrane pasmo na taką długość na jaką obcięłaś pasmo pamięci. Każde kolejne pasemka, podnoś do pasma pamięci, rozczesuj i obcinaj na długość tego pasma;
        10. Potem rozczesz włosy, dokładnie wysusz i nanieś ewentualne poprawki.

        Pikowanie włosów - instrukcja

        Pikowanie końcówek włosów wykonujemy odwróconymi czubkami nożyczek. W tym celu potrzebne są klasyczne nożyczki fryzjerskie z bardzo ostrymi czubkami. Pikowanie jest określane dziobaniem lub szczypaniem. Ta technika strzępienia końcówek, sprawia że końce są lżejsze i łatwiej się układają, a fryzura jest odświeżona.

        1. Dokładnie zwilż włosy;
        2. Wybierz pasmo;
        3. Dokładnie rozczesz wybrane pasmo włosów;
        4. Umieść pasemko pomiędzy palcem wskazującym a środkowym;
        5. Nad palcami nie może wystawać więcej niż 0,5 cm włosów;
        6. Wystające pół centymetra to długość na której będziesz pracować;
        7. Włóż pionowo czubki nożyczek w pasemko i co 2-3 mm wycinaj bardzo cienki kosmyk;
        8. Postępuj dokładnie tak samo z każdym kolejnym pasemkiem, aż przepisujesz wszystkie końcówki.

        Strzępienie końcówek (ząbkowanie) - instrukcja

        Kolejna i znacznie trudniejsza metoda strzępienia końcówek to ząbkowanie, czyli tworzenie trójkątnych zębów na końcówkach włosów.

        1. Zmocz włosy;
        2. Wybierz pasmo;
        3. Rozczesz wybrany kosmyk;
        4. Umieść rozczesane pasemko między palcem wskazującym a środkowym;
        5. Nad palcami powinno wystawać około 1 cm włosów;
        6. Umieść nożyczki w pasemku na skos i wykonaj pierwsze cięcie, potem zmień kąt nachylenia nożyczek tak, żeby na końcówkach powstał niewielki trójkąt nie szerszy niż 3 mm. Czynność powtarzaj, aż ząbki powstaną na wszystkich włosach.

        Jak wycieniować grzywkę?

        Degażowanie grzywki
        Grzywkę możesz wycieniować nożyczkami degażówkami. W tym celu rozczesz wilgotną grzywkę i obetnij na jedną długość dedykowanymi nożyczkami. Nożyczki do degażowania skrócą tylko wybrane pasemka, pozostałe włosy będą pierwotnej długości. Degażowanie sprawi, że grzywka nabierze lekkości i łatwiej będzie się układać.

        Cieniowanie grzywki klasycznymi nożyczkami
        Cieniowanie grzywki możesz również wykonać klasycznymi nożyczkami. W tym celu podziel włosy na kilkanaście cienkich pasemek. Każde z nich zwijaj w twista i podcinaj układając nożyczki pod skosem.

        Jak widzicie cieniowanie włosów nie jest takie trudne, najważniejsze jest żeby nie podcinać włosów zbyt odważnie, szczególnie jeśli cieniujecie pierwszy raz i nie jesteście pewne swoich umiejętności.