Co mówi mój organizm, czyli o zmianach po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalnaO antykoncepcji hormonalnej. Antykoncepcja hormonalna, czy to w postaci tabletek czy plastrów, jest nadal najpopularniejszym środkiem zabezpieczania przed ciążą, wybieranym przez kobiety. Panie deklarują, że to wygodne, bezpieczne oraz pewne rozwiązanie.

Antykoncepcja hormonalna polega na przyjmowaniu określonej dawki hormonów, która nie dopuszcza do jajeczkowania, czyli zaburza cykl miesiączkowy. Kiedy komórka jajowa nie dojrzewa, nie ma możliwości zapłodnienia jej, co chroni przed ciążą. Regularne przyjmowanie pigułek skutecznie zabezpiecza przed poczęciem. Wiele pań przyjmuje również tabletki z innych powodów, w tym z uwagi na wszelkiego typu zaburzenia hormonalne.

Odstawiamy tabletki: kiedy i po co?

Czasami jednak dzieje się tak, że kobieta, najczęściej w porozumieniu z partnerem, decyduje się na odstawienie tabletek hormonalnych. Kiedy tak się dzieje? Pierwszy i najważniejszy powód to oczywiście planowanie powiększenia rodziny. Tabletki radzi się odstawiać około pół roku przed planowanym zajściem w ciążę. Pamiętajmy, że przyjmowanie tabletek powoduje, że w organizmie kobiety nie zachodzi jajeczkowanie i co za tym idzie: naturalny cykl miesiączkowy. Krwawienie, które kobiety nazywają miesiączką, jest jedynie konsekwencją przerwy w przyjmowaniu tabletek. Odstawienie ich skutkuje ponownym rozpoczęciem się naturalnych cykli, organizm jednak potrzebuje czasu aby uregulować gospodarkę hormonalną.

Wiele osób uważa, że długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej powoduje trudności z zajściem w ciążę po jej odstawieniu. Nie jest to prawdą, ponieważ po pozbyciu się z organizmu sztucznych hormonów, cykl zaczyna się na nowo: jest to normalny cykl z jajeczkowaniem. W przypadku problemów, zaleca się konsultację ginekologiczną.

Kolejny powód odstawienia to zła tolerancja środków antykoncepcyjnych. Kiedy pojawiają się działania niepożądane, w tym spadek libido, nudności, wymioty, bóle głowy - lekarz zaleca odstawienie konkretnych tabletek i przyjmowanie innych lub też zmianę metody antykoncepcyjnej.

Jak i kiedy przerwać branie tabletek?

Przerwanie antykoncepcji hormonalnej zawsze powinno zostać skonsultowane z lekarzem ginekologiem. Zaleca się odstawienie tabletek po skończeniu danego opakowania. Występuje wtedy tak zwane krwawienie z odstawienia: to jeszcze nie jest fizjologiczna miesiączka. Pojawia się ona zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni po odstawieniu tabletek. Towarzyszą jej wszystkie objawy okresu: ból w podbrzuszu, złe samopoczucie, bolesność piersi, itp.

Później obserwujemy swój organizm, w tym wszelkie oznaki przywracania naturalnej gospodarki hormonalnej. W przypadku jakichkolwiek trudności, należy skontaktować się ze swoim ginekologiem. Czasami bowiem przerwanie antykoncepcji hormonalnej, zwłaszcza jeśli była stosowana przez dłuższy okres czasu, niesie za sobą negatywne skutki, z jakimi przychodzi się zmagać kobiecie.

Skutki przerwania antykoncepcji hormonalnej

Jakie negatywne skutki dla funkcjonowania organizmu możemy mieć zaprzestanie przyjmowania tabletek hormonalnych? Po pierwsze, kobiety borykać się mogą (przynajmniej przez jakiś czas) z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi. Okres może być wyjątkowo skąpy lub nad wyraz obfity. Możliwe są również bolesne miesiączki, zwłaszcza, jeśli występowały przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej. Czasem, zazwyczaj w początkowej fazie po odstawieniu, mogą zdarzać się cykle bezowulacyjne, co jest szczególnie istotne dla pań, które pragną zajść w ciążę. Możliwe jest również pogorszenie się stanu skóry, wahania nastroju, zmniejszenie jędrności biustu, problemy ze skórą twarzy, itp.

Nie warto jednak nastawiać się negatywnie. Opisane objawy nie zawsze się pojawiają. Ich wystąpienie jest możliwe z uwagi na odstawienie silnej dawki hormonów, która do tej pory działała na nasz organizm. Są jednak także pozytywne skutki odstawienia antykoncepcji hormonalnej: pojawia się fizjologiczny, naturalny cykl miesiączkowy i jest możliwe zajście w ciążę oraz posiadanie upragnionego dziecka.

Komentarze

Mm
Brałam tabletki. Skutki libido 0, trądzik różowaty i coś na wątrobie. Odsnie tab. any. Też nic przyjemnego.
Kapilka
Przed ciążą brałam tabletki - po odstawieniu żadnych problemów nie miałam do tego szybko udało mi się zajść w ciążę :) Obecnie po urodzeniu założyłam wkładkę hormonalną levosert bo bez obaw mogę z nią karmić piersią. Skutków ubocznych po założeniu brak - już pół roku ją mam.
Marzenna
Po odstawieniu tabletek , które brałam kilka lat wszystko szybko wróciło do normy, nie odczuwałam żadnych nieprzyjemnych skutków. Teraz naklejam plasterki lisvy i póki co jest ok.