Co może oznaczać ból brzucha?

Ból brzuchaWiększość kobiet zna taką dolegliwość, jak ból brzucha. Pojawia się co miesiąc i jest sygnałem zbliżającej się miesiączki. Jednak ból brzucha to nie tylko miesiączka, to także szereg innych, czasem nawet bardzo poważnych dolegliwości.

Z bólami miesiączkowymi kobiety potrafią sobie radzić. Wiedzą, kiedy i jaką tabletkę łyknąć, żeby pozbyć się problemu. Na ogół najskuteczniejsze są leki rozkurczowe, bóle menstruacyjne bowiem mają swoje źródło w skurczach macicy. Bóle miesiączkowe, chociaż bardzo męczące, na ogół nie są groźne. Niebezpieczny może być silny ból prowadzący do utraty przytomności. Jeśli tego rodzaju bóle są dla kobiety dużym dyskomfortem, warto udać się do lekarza ginekologa. Każdy innego rodzaju ból brzucha jest informacją o problemie zdrowotnym i nie powinno się go lekceważyć.

Ból brzucha na ogół związany jest z układem pokarmowym. Próbując samodzielnie postawić diagnozę, warto wiedzieć, że chory żołądek boli, jak jest pusty, chora trzustka z kolei lubi być głodna, zaczyna boleć już kilka minut po jedzeniu. Ból mija około pół godziny po posiłku. Z kolei chora dwunastnica daje niepokojące objawy dwie godziny po posiłku. Jeśli bóle mają charakter cykliczny, warto obserwować swoje ciało i nawet skrupulatnie notować godziny posiłków i objawów bólowych. Innym sposobem na ustalenie źródła bólu może być notowanie zjadanych potraw, przekąsek i deserów. Być może trafia się tam coś, z czym organizm sobie nie radzi. Istotne jest także skomponowanie zbilansowanej diety. Przykładowo bóle jelit i towarzyszące im zatwardzenia mogą być konsekwencją braku lub niedostatecznej ilości błonnika w diecie. Z problemem z jelitami można sobie poradzić, stosując lactoral (www.lactoral.pl). Jest to lek dostępny bez recepty.

Diagnozując samodzielnie bóle brzucha, warto wiedzieć, że po jego prawej stronie znajduje się wątroba, po lewej trzustka. Środkowa strefa pod żebrami to żołądek i woreczek żółciowy. Środkowa część brzucha w okolicach pępka sygnalizuje bóle w jelitach. Bóle w dolnych partiach brzucha mogą świadczyć o problemach z pęcherzem. U kobiet mogą być także sygnałem problemów z jajnikami.

Jeśli bóle brzucha mają charakter ciągły i nie pomagają leki przeciwbólowe ani leki dostępne w aptekach bez recepty przeznaczone do leczenia konkretnych narządów, trzeba udać się do lekarza. Jedynie incydentalne bóle, związane najczęściej z zatruciem pokarmowym, można leczyć samodzielnie.

Ocena: 5.0