Co oznacza termin "cera atopowa"?

Cera atopowaCera atopowa jest podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Jej posiadacze borykają się z szeregiem nieprzyjemnych objawów, zwłaszcza nadmierną suchością i uporczywym świądem. Podrażnienia można złagodzić za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków.

Co oznacza termin "cera atopowa"?

Terminem "cera atopowa" określa się skórę, która w wyniku nadwrażliwości na działanie czynników zewnętrznych staje się przesuszona i podatna na podrażnienia. Zmianom skórnym towarzyszy nieustanny stan zapalny. Objawy cery atopowej nierzadko trzeba łagodzić środkami farmakologicznymi, ale kluczowym elementem jest właściwa pielęgnacja odpowiednio dobranymi kosmetykami. Brak dbałości o skórę może skutkować pojawieniem się atopowego zapalenia skóry - schorzenia o bardzo uporczywych symptomach.

Pierwsze objawy atopii wyglądają niewinnie. Skóra jest stale sucha i przez to nieodporna na działanie czynników zewnętrznych. Brak wody w komórkach naskórka sprzyja zaczerwienieniu i świądowi, który nasila się na skutek odwodnienia. Dotknięty tą przypadłością stale się drapie, co przynosi ulgę tylko na krótką chwilę, a ślady powstałe podczas tej czynności wyglądają nieestetycznie. Nierzadko utrudnia to normalne funkcjonowanie.

Jak dbać o cerę atopową?

Skóra atopowa wymaga specjalnego traktowania, dlatego nie powinno się do jej pielęgnacji stosować zwykłych kosmetyków drogeryjnych. W ich składzie mogą być substancje o działaniu drażniącym, co jeszcze bardziej pogłębi problem. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup dermokosmetyków. Produkty apteczne należą do grupy niekomedogennych, a to znaczy, że nie uczulają i nie podrażniają, ponieważ nie zawierają składników, które mogłyby działać w taki sposób. Ponadto mają odpowiednie atesty i zostały przebadane pod kątem dermatologicznym, gdyż ich formuła została opracowana z udziałem lekarzy.

Kluczowym elementem pielęgnacji cery atopowej jest jej regularne natłuszczanie i dbałość o to, aby nie była odwodniona. W związku z tym zaleca się kąpiele w specjalnie przeznaczonych do tego płynach, a następnie nawilżanie skóry całego ciała. Dermokosmetyczne emulsje do mycia łagodzą uporczywe swędzenie i podrażnienie spowodowane stanem zapalnym. Swoje działanie zawdzięczają zawartym w nich substancjom myjącym, które łagodnie się pienią, lecz skutecznie oczyszczają skórę z wszelkich zabrudzeń.

Wśród dermokosmetyków można znaleźć również balsam do ciała i twarzy, w którego składzie jest Naturalny Czynnik Nawilżający. Jego rolą jest odbudowanie ceramidów występujących w komórkach naskórka, dzięki czemu może się on zregenerować. Balsam zawiera pantenol i alantoinę - substancje łagodzące podrażnienia i składniki chroniące barierę lipidową skóry. Choć za większość dermokosmetyków trzeba zapłacić więcej niż za produkty drogeryjne, są one tego warte za względu na swoją wydajność. Produkty można kupić w aptekach i na stronach producentów. Są dostępne także w niektórych większych drogeriach.

Komentarze