Co powinno znaleźć się we wnętrzach w stylu skandynawskim?

Nowoczesne wnętrze w stylu skandynawskimFunkcjonalne, minimalistyczne, jasne, przestronne, subtelne, takimi cechami wyróżniają się wnętrza zaaranżowane w duchu Skandynawii. Aby stworzyć spójne, harmonijne wnętrze w stylu skandynawskim, koniecznie powinny znaleźć się w nich charakterystyczne elementy i dodatki. Jakie? Tego dowiesz się z treści artykułu.

Gustowne dodatki

Styl skandynawski przywodzi na myśl skojarzenia takie, jak prostota i minimalizm. To bardzo słuszne asocjacje. Czy zatem w takich wnętrzach jest miejsce na jakiekolwiek dodatki, które z kolei kojarzą się z przepychem? Oczywiście! To, jak wiele przepięknych, gustownych dekoracji jest tworzonych w stylu skandynawskim można przekonać się, wpisując w okno wyszukiwarki frazę sklep skandynawski MoreMadam. Przeglądając ofertę wybranej witryny dostrzeżemy, że mieszkania w stylu nordyckim wcale nie muszą świecić pustką. Wręcz przeciwnie. W aranżacjach uwzględnia się szereg przepięknych dodatków, bez których ten styl by nie istniał. Do najbardziej charakterystycznych ozdób i akcesoriów należą:

  • szklane słoje, w których można zarówno stworzyć mini ogród, jak i umieścić świece;
  • doniczki i donice z rattanu, metalu, gliny;
  • łapacze snów;
  • klimatyczne lampiony;
  • klepsydry z czystego szkła z piaskiem w różnych kolorach;
  • stylowe zegary ścienne;
  • proste ramki na zdjęcia;
  • miękkie poduszki i koce;
  • narzuty z ozdobnymi frędzlami;
  • pudełka na bibeloty.

Jasne kolory

Jasne kolory to znak rozpoznawczy stylu nordyckiego. Czy to oznacza, że ciemne barwy nie mają tu wstępu? Niekoniecznie, ale zdecydowanie milej widziane są w formie dodatków, akcesoriów, pojedynczych sprzętów aniżeli pokrycia ścian czy odcieni mebli. Jasne kolory wydawać się mogą mało praktyczne, jednak taka tonacja niesie za sobą wiele korzyści. Po pierwsze wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Po drugie jest neutralna, a to otwiera duże możliwości aranżacyjne. Po trzecie nadaje przestrzeni subtelnego, delikatnego charakteru. Dzięki jasnym kolorom, takim jak biel, beż, ecru, szary, pastelowy róż, niebieski, zielony mamy wrażenie lekkości. taka wysublimowana kolorystyka jest ponadto uniwersalna i ponadczasowa.

Naturalne materiały

Drewno, kamień, wełna, len to materiały, które bezdyskusyjnie powinny znaleźć się we wnętrzach stworzonych w duchu Skandynawii. Styl skandynawski docenia to, co proste, nieprzetworzone, naturalne. Jest odpowiedzią na potrzebę powrotu do korzeni, życia w zgodzie z planetą, środowiskiem. Coraz częściej szukamy spokoju i odnajdujemy go w otoczeniu przyrody, na przykład w drewnianym domku w górach. Nie ma w tym nic dziwnego, że w takich warunkach odpoczywa się nam zdecydowanie łatwiej, że odzyskujemy tam spokój. Natura nam sprzyja i zdecydowanie powinna zagościć w domu zaaranżowanym w stylu skandynawskim.

Proste meble

Styl skandynawski ponad wszystko ceni sobie prostotę. Nie oznacza to jednak, że meble bądź dodatki mogą przybierać wyłącznie formę kwadratów, prostokątów czy trójkątów. Możemy zdecydować się na inne przestronne, geometryczne kształty, zachowując przy tym umiar. Bo ten we wnętrzach w stylu nordyckim jest niezwykle istotny. Nie ma tu miejsca na przepych, przesadę, niespójność. Zasada złotego środka sprawdzi się tu zdecydowanie najlepiej, tj. wybierajmy to, co oryginalne, a jednocześnie dość proste. Ważne jest także odpowiednie ustawienie mebli. Nie ma tu mowy o przypadkowości, która wprowadza chaos do wnętrza. Pomieszczenie ma być jak najbardziej przestronne i funkcjonalne. W praktyce oznacza to, że meble powinny być ustawione zgodnie ze strategicznym planem, tworzyć spójną, harmonijną całość, umożliwiać sprawne poruszanie się i komfortowe korzystanie z nich.

Komentarze