Co robić gdy dziecko nie chce jeść?

Brak apetytu u dzieckaBardzo często zdarza się, że dziecko nie chce jeść. Jest to duże zmartwienie dla rodziców i opiekunów. Jednak warto podkreślić, że problemy z brakiem apetytu wcale nie muszą się wiązać z jakimiś poważnymi problemami zdrowotnymi. Często to właśnie rodzice popełniają błędy, które w konsekwencji zniechęcają dzieci do jedzenia. Warto przestrzegać kilku zasad, o których mowa będzie w tym artykule. Nie należy tez zmuszać dzieci do niczego.

Jak postępować z niejadkiem - porady

Przekonanie nawet największego niejadka do jedzenia, wcale nie musi być takie trudne. Warto pamiętać o kilku prostych trikach, które z pewnością pomogą.

1. Małe porcje

Wielkie porcje ziemniaków, mięsa, czy surówek i konieczność zjedzenia wszystkiego, z pewnością nie pomoże, a wręcz odbierze maluchowi apetyt. Dlatego najlepiej jest nałożyć dziecku małe porcje, takie z którymi będzie się mogło szybko uporać. Jeżeli po posiłku okaże się, że nadal jest głodne, zawsze może poprosić o dokładkę. Rodzice powinni pamiętać, że dziecko dobrze wiele ile powinno zjeść.

2. Odpowiednie tempo podczas jedzenia

Nie można przyspieszać tempa jedzenia. Dorośli też by nie chcieli za bardzo się spieszyć podczas spożywania pysznego dnia. Nie chcieliby, żeby ktoś nad nimi stał i poganiał, tak jak dzieci tego nie chcą i nie czują się w takich sytuacjach dobrze. Dzieci są tez nieporadne i jedzą wolniej, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie im odpowiedniego tempa.

3. Regularne podawanie posiłków

Rodzice często dają dziecku jeść nie dlatego, że jest ono głodne, ale dlatego, że akurat maja na to czas. Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Karmić należy malucha, który chce jeść i ma na to aktualnie ochotę. Dlatego należy pilnować godzin poszczególnych posiłków. Regularność jest bardzo ważna. Czasami brak apetytu może oznaczać, że to jest za wczesna pora na posiłek.

4. Nie zmuszać dziecka do zostania przy stole

Jeżeli dziecko siedzi przy stole i dłubie widelcem w talerzu zamiast jeść oznacza to, że nie jest już głodne, a chce sprostać wymaganiom rodziców. Nie należy go zmuszać, żeby siedziało na miejscu, aż do całkowitego opróżnienia talerza. Warto zaproponować w odpowiednim momencie, aby wstało od stołu.

5. Ograniczyć przekąski i słodycze

Maluch, który podczas spaceru, czy zabawy zjadł sporo jedzenia, może mieć spore problemy ze zjedzeniem obiadu. Nie należy przesadzać ze smakołykami. Zgodnie z zasadami małe dziecko powinno jeść pięć razy dziennie, jeżeli jednak ma problem ze zjedzeniem zupy lub drugiego dania może to oznaczać, że zjadło zbyt obfite drugie śniadanie.

6. Ładna oprawa na talerzu

Warto zadbać o to, żeby jedzenie na talerzu prezentowało się atrakcyjnie i zachęcająco. Warto stworzyć bałwanka z białego serka, czy zwierzaki z warzyw. Dobrze sprawdzą się także kolorowe talerze i serwetki z ciekawymi wzorami. Przygotowując udany posiłek dla malucha należy wykazać się nie lada kreatywnością i pomysłowością. Dobrym pomysłem mogą się także okazać pikniki i posiłki na powietrzu.

7. Gotowanie z maluchem

Dobrym sposobem do zachęcenia dziecka do jedzenia jest zaproszenie go do pomocy w przygotowywaniu posiłków. Niech maluch zobaczy, że gotowanie to świetna zabawa. Dla dziecka z pewnością znajdzie się jakieś zajęcie.

Brak apetytu u dziecka

W skrajnych wypadkach można także sięgnąć po suplementy diety takie jak np. Apetizer. Jeżeli mimo wszystko problem z brakiem apetytu może się dłużej utrzymywać warto sprawdzić przeglądnąć portal Bezpiecznybrzdac.pl, znajdziesz tam z pewnością wiele rozwiązań twojego problemu.

Ocena: 5.0