Co to jest kolagen?

KolagenKolagen to jeden z podstawowych elementów budujących kości, ścięgna, stawy oraz skórę, jednak stanowi również ochronę dla narządów wewnętrznych. Kolagen dba o odpowiednie nawilżenie skóry, pomaga zatrzymać rozwój chorobotwórczych bakterii oraz komórek nowotworowych. Włókna kolagenowe są bardzo wytrzymałe i rozciągliwe a organizm każdej osoby sam je wytwarza, jednak do pewnego czasu. Wraz z wiekiem ilość kolagenu w organizmie zaczyna stopniowo maleć, przez co konieczne jest uzupełnianie tej substancji.

Konsekwencje braku kolagenu w organizmie

Po 26 roku organizm każdej osoby zaczyna powoli tracić zdolność do wytwarzania włókien kolagenowych, na co wpływ mają również liczne choroby oraz uprawianie aktywności fizycznej. W związku z tym może dojść do zesztywnienia stawów, powstawania na twarzy zmarszczek, bólów kręgosłupa, wypadania włosów oraz rozwoju skórki pomarańczowej. Kolagen to substancja, która dba o produkcję mazi stawowej, która na styku ruchomych kości zmniejsza proces tarcia. W sytuacji, gdy ilość mazi ulega zmniejszeniu, to podczas wykonywanych ruchów wiele osób odczuwa ból. Z czasem organizm zaczyna również tracić cenne witaminy i minerały, które odpowiadają za odnowę włókien kolagenowych. W takiej sytuacji konieczne jest uzupełnienie kolagenu w organizmie, pozyskując go z zewnątrz. Obecnie na rynku dostępne są różne preparaty z kolagen, które można nabyć w formie specjalnych kremów, proszków i tabletek. W jaki jednak sposób należy stosować naturalny kolagen?

Jak stosować kolagen naturalny?

Kolagen naturalny w formie żelu należy wsmarowywać w wybrane partie ciała, pamiętając jednak o tym, iż przed aplikacją należy bardzo dokładnie oczyścić skórę. Niezwykle ważne jest to, aby skóry przez nałożenie kolagenu nie traktować tonikami, czy też mleczkami przeznaczonymi do demakijażu. Zawierają one bowiem w swoim składzie alkohol, przez co kolagen ulega ścięciu. Po kilku minutach od aplikacji kolagenu na skórę zaczyna on wbudowywać się w głębsze warstwy skóry, jednak aby efekty były jak najlepsze, należy go stosować co najmniej 2-3 razy dziennie. W sklepach można ponadto nabyć kolagen w kapsułkach lub specjalnym proszku, który po rozpuszczeniu w wodzie należy wypić, co również przyczynia się do odbudowy tej substancji w organizmie.

Czy kolagen pomaga na stawy?

Wiele osób zwłaszcza w podeszłym wieku narzeka na bardzo silny ból oraz problemy ze stawami, dlatego też, aby przynieść sobie ulgę w cierpieniu, należy uzupełnić braki kolagenu w organizmie. Suplementy w postaci tabletek, specjalnego proszku czy też żeli dostępne są w każdej aptece bez recepty. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy kolagen faktycznie pomaga na stawy, jednak odpowiedź może być tylko jedna. Licznie przeprowadzone badania dowiodły, iż kolagen typu II, czyli ten w czystej postaci pomaga zapobiec destrukcjom w tkance chrzęstnej, wpływając tym samym na zwiększenie aktywności stawów. W jaki jednak sposób kolagen wpływa na stawy? Kolagen tak naprawdę nie wbudowuje się do chrząstki, a stymuluje układ odpornościowy do niszczenia prozapalnych komórek. Kolagen w czystej postaci wspomaga pracę chrząstki stawowej, jednak powinien być pozyskiwany z żelatyny pochodzenia zwierzęcego. Podczas zakupu odpowiedniego preparatu warto zatem zwrócić uwagę na to, aby zawierał on w swoim składzie wspomniany powyżej kolagen typu II.

W jaki sposób można uzupełnić kolagen?

Kolagen znajdujący się w jedzeniu pod postacią żelatyny pomaga uzupełnić niedobory, dlatego też codzienną dietę warto uzupełnić w pewne produkty spożywcze. Największe ilości kolagenu znajdują się w rybach w galarecie, galaretkach z nóżek wieprzowych, owocowych galaretkach, golonce, podrobach oraz gotowanych chrząstkach. Oczywiście nie jest możliwe spożywanie tych produktów każdego dnia, dlatego też warto zaopatrzyć się w specjalne suplementy diety zawierające w swoim składzie naturalny kolagen. Bardzo dobrze sprawdzają się również różnego rodzaju kremy oraz żele, które można bez problemu zakupić w każdej aptece.

Autor: drwojcik.pl.

Ocena: 5.0