Co zrobić, gdy pojawia się suchość oczu?

Suchość oczuKlimatyzowane pomieszczenia, długie godziny spędzone przed ekranem komputera, noszenie soczewek kontaktowych, słoneczna pogoda i wiatr to niektóre z czynników zwiększających ryzyko pojawienia się suchości oczu. Jej objawy są na tyle uciążliwe, że niezwłocznie szukamy na nie remedium. Sprawdź, co przyniesie ulgę przy suchych oczach i dowiedz się, dlaczego nie wolno tej dolegliwości bagatelizować.

Dlaczego oczy stają się "suche"?

Jest wiele możliwych przyczyn suchości oczu. Należą do nich niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak wiatr i intensywne nasłonecznienie, klimatyzacja w domu, biurze czy w samochodzie, a także długotrwała praca przy komputerze czy oglądanie telewizji. Dobrej kondycji narządu wzroku nie sprzyja też nieodpowiednia dieta powodująca niedobory ważnych składników odżywczych (witamin A, C, E i D, witamin z grupy B, soli mineralnych cynku, selenu i miedzi oraz kwasów omega-3) i zbyt mała ilość snu, niepozwalająca oczom na właściwą regenerację. Suchość oczu, fachowo określana jako Zespół Suchego Oka, może też być konsekwencją stosowania niektórych leków, na przykład doustnej antykoncepcji, leków przyjmowanych przy alergii czy depresji oraz niektórych leków na nadciśnienie. Z suchością oczu często zmagają się panie w okresie menopauzy z uwagi na niedobór estrogenów.

Co zrobić, gdy oczy stają się suche?

Zespół suchego oka powoduje szereg objawów sprawiających spory dyskomfort i utrudniających codzienne funkcjonowanie. Niedostateczna produkcja łez powoduje, że oczy stają się podrażnione i zaczerwienione, pojawia się uczucie pieczenia i tak zwanego piasku pod powieką. Częściej dochodzi do infekcji bakteryjnych i wirusowych, a ostrość widzenia pogarsza się. Tych objawów nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczony zespół suchego oka może doprowadzić do niedotlenienia rogówki i nawet do utraty wzroku. Konieczna jest wizyta u lekarza i znalezienie przyczyny suchości oczu. Doraźnie ulgę przyniosą krople do oczu z nawilżającymi składnikami. Przy wyborze warto kierować się przede wszystkim ich składem - powinny zawierać wyłącznie naturalne komponenty, bez dodatku konserwantów. Dobrym wyborem są krople nawilżające z kwasem hialuronowym Hyal-Drop Multi lub Hyal-Drop Pro, które intensywnie i długotrwale nawilżają powierzchnię oka i chronią ją przed niekorzystnymi czynnikami. Nawilżające krople do oczu można aplikować nawet kilka razy dziennie, gdy zachodzi taka potrzeba. Przy zespole suchego oka dobrze jest też przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym i włączyć do codziennego menu produkty zasobne w witaminy i inne składniki odżywcze ważne dla dobrej kondycji narządu wzroku. Zaleca się również ograniczyć czas spędzany przed komputerem czy ze smartfonem w dłoni i przeznaczyć przynajmniej 7 godzin dziennie na sen.

Bibliografia:

  1. Mielczarek M. Zespół suchego oka, Medycyna Rodzinna 2005; 2: 51–56.
  2. Pieńkowska-Machoy E., Karczewicz D. Zespół suchego oka, Lekarz 2003; 11.
  3. Karolina Janin et alia, Zespół "suchego oka" - możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych "sztucznych łez", Journal of transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 60–65.

Komentarze