Cytaty o miłości - mądre, piękne, krótkie i dłuższe

Cytaty o miłościMiłość to najpiękniejsze uczucie, jakim możemy darzyć drugiego człowieka. Wiele znanych osób wypowiadało się na jej temat, miało ciekawe poglądy na temat miłości. Cytaty o miłości umieszczaliśmy na okładkach zeszytów, wpisywaliśmy przyjaciołom do pamiętników, dziś umieszczamy je w formie dekoracji na ścianach swoich domów.

Szukasz inspirującego cytatu o miłości? Poniżej 10 ciekawych sentencji z komentarzem.

"Aby miłość trwała przez całe życie, trzeba ją pielęgnować starannie jak ogród"

Henry Bordeaux
Piękny cytat, porównujący miłość do ogrodu. To coś dla wielbicieli prostych ale obrazowych metafor. Jest w tym zdaniu wiele prawdy, ponieważ miłość to uczucie, które może połączyć dwoje ludzi na zawsze, pod warunkiem, że ich związek będzie relacją stale pielęgnowaną. Praca nad związkiem i miłością powinna obejmować dbanie o drugiego człowieka: o jego pragnienia, potrzeby oraz bezpieczeństwo. Powinniśmy również pamiętać o sobie. Gdy bowiem obie osoby czują satysfakcję z bycia w związku, miłość daje im pełnię szczęścia. Pielęgnowanie miłości jak ogrodu jest tutaj doskonałym i trafnym określeniem: pozwala zrozumieć, że miłość należy pielęgnować stale, dbać o to uczucie ale i cieszyć się nim, gdy rozkwita: zupełnie jako piękny, kolorowy ogród.

"Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości"

Paulo Coelho
Prosta i krótka myśl Paulo Coelho to ciekawa definicja miłości. Gdy kochamy kogoś i próbujemy odpowiedzieć siebie na pytanie, dlaczego właśnie on/ona? – zwykle udzielenie odpowiedzi jest trudne. Nie da się powiedzieć za co kochamy drugiego człowieka, zwykle czujemy go niego miłość za to, że jest, że możemy iść razem przez życie. Dobrym wyjaśnieniem tego stanu rzeczy jest miłość rodzica do dziecka: mama czy tata kocha swoje dziecko za nic, po prostu za to, że jest.

"Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie"

Auguste Bekannte
Autor zauważył bardzo trafną kwestię: samo zakochanie się i zdanie sobie sprawy z tego, że kochamy to nie wszystko. To tak naprawdę początek ale i wielka odpowiedzialność. Miłość to potężne uczucie, które na zawsze zmienia całe nasze życie. Gdy kochamy, jesteśmy silniejsi: możemy wszystko ale i słabi: jak niczego na świece boimy się o życie i zdrowie ukochanej osoby. Samo pokochanie kogoś to jednak nie wszystko. Sztuką jest przyjęcie odpowiedzialności za swoją miłość: dbanie o nią oraz o to, by trwała - analogicznie to pierwszego cytatu, który porównywał dbanie o miłość do pielęgnacji ogrodu. Jasne jest, że w życiu każdego z nas mają miejsce różne momenty: i te szczęśliwe i te zaskakujące ale i smutne, pełne łez i rozpaczy. Naszym zadaniem, jako osób zakochanych i kochających jest to, by mimo wszystko trwać i miłości i sprawiać, by każde wydarzenie wzmacniało nasze uczucie do drugiej osoby.

"Niedojrzała miłość mówi: kocham cię, ponieważ cię potrzebuję. Dojrzała mówi: potrzebuję cię, ponieważ cię kocham"

Erich Fromm
Znany psycholog doskonale określił różnicę między zakochaniem, zauroczeniem a prawdziwą, szczerą miłością. Zakochanie czy zauroczenie, określane jako niedojrzała miłość to nierzadko odczuwanie emocji dla samego odczuwania: kochamy dlatego, że to przyjemne uczucie i potrzebujemy drugiej osoby, nie chcemy być sami. Z kolei dojrzała miłość do uczucie zgoła odwrotne: kochamy kogoś za to, że jest i za to, że potrzebujemy jego bliskości do szczęścia.

"…ten, kto kocha naprawdę, kocha w milczeniu, uczynkiem, a nie słowami"

Carlos Ruiz Zafón
Hiszpański pisarz doszedł do ciekawych wniosków i ujął je w trafnej sentencji opisującej to, jak powinno się kochać. Prawdziwa miłość bowiem objawia się nie w tym tylko co mówimy ale głównie w tym, jak się zachowujemy wobec drugiej osoby: czy o nią dbamy, staramy się, by była szczęśliwa. O wiele piękniejszym dowodem miłości od powtarzanego codzienne bez refleksji "Kocham Cię" jest przygotowanie ukochanej osobie śniadania, okrycie jej kocem w chłodny wieczór czy pocieszenie, gdy jest smutna. Prawdziwa miłość powinna być uczuciem czynów, a nie tylko słów, z których niewiele wynika. Nie oznacza to oczywiście, że nie mamy mówić ukochanej osobie, że ją kochamy. Należy to robić, ponieważ bardzo przyjemnie jest usłyszeć, że ktoś nas kocha. Pamiętajmy jednak, by słowa szły z parze z czynami, które są ich potwierdzeniem.

"Nie kochasz kogoś ze względu na jego wygląd, ubranie czy samochód, ale dlatego, że śpiewa piosenkę, którą tylko ty słyszysz"

Oscar Wilde
Ciekawy cytat z oryginalną metaforą, mówiący o tym, za co zakochujemy się w drugiej osobie. Prawdziwa miłość nie jest uczuciem, które rodzi się z podziwu nad wyglądem fizycznym ani tym, co posiada druga osoba. Zakochujemy się w kimś dlatego, że jest wyjątkowy, że ma to, czego nie ma nikt inny, że "śpiewa piosenkę, którą tylko ty słyszysz".

"Każde głębsze uczucie prowadzi do cierpienia. Miłość bez cierpienia nie jest miłością"

Jan Twardowski
Bardzo interesujące podejście do miłości miał ksiądz Jan Twardowski. Uważał on, że każda prawdziwa miłość naznaczona powinna być pewną dozą cierpienia. Sprawia to, że uczucie staje się silniejsze, a nas cierpienie uszlachetnia: wzmacnia nad i czyni jeszcze bardziej wartościowymi ludźmi.

"Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem"

Antoine de Saint-Exupéry
Pisarz w ciekawy sposób zdefiniował miłość. Gdy dla innych jesteśmy tylko kimś znajomym, kolegą czy koleżanką, dla kogoś, kto nas kocha jesteśmy całym światem. To piękna definicja miłości i w prosty sposób odróżnia to uczucie od innych, np. przyjaźni czy zauroczenia.

"Kochać kogoś, to przede wszystkim pozwalać mu na to, żeby był, jaki jest"

William Wharton
Amerykański psycholog i pisarz w swojej złotej myśli zwrócił uwagę na to, że darzenie kogoś miłością to nie tylko dbanie o niego ale również pozwalanie mu na to, by był szczęśliwy takim jaki jest. Gdy się w kimś zakochujemy, przyjmujemy go takiego, jakim go poznaliśmy, z jego zaletami i wadami, które w pełni akceptujemy. Bycie w szczęśliwym związku to trwanie w relacji, która w żadne sposób nas nie ogranicza, pozwala nam na bycie sobą. W dojrzałym związku zachowujemy się swobodnie ponieważ wiemy, że druga osoba nas kocha i akceptuje nas całkowicie.

"Kochać to także umieć się rozstać. Umieć pozwolić komuś odejść, nawet jeśli darzy się go wielkim uczuciem. Miłość jest zaprzeczeniem egoizmu, zaborczości, jest skierowaniem się ku drugiej osobie, jest pragnieniem przede wszystkim jej szczęścia, czasem wbrew własnemu"

Vincent van Gogh
Słynny malarz także mówił o miłości. Według niego istotą jest pozwolić odejść drugiej osobie, nawet jeśli ją kochamy. Miłości nie utożsamia z egoizmem oraz byciem zaborczym. To uczucie dobre, skierowane na szczęście drugiego człowieka nawet wtedy, gdy nam miałoby przynieść łzy i cierpienie.

"Miłość jest jak wiatr... Nie możesz jej zobaczyć, ale możesz ją poczuć..."

Cytat z filmu "Szkoła uczuć" (org. Remember me)
Piękny cytat z romantycznego dramatu o śmiertelnie chorej nastolatce, która zakochuje się z wzajemnością w szkolnym przystojniaku. Dziewczyna dzięki miłości spędza z ukochanym wspaniały czas, który jej pozostał. Chłopak zaś diametralnie zmienia swoje podejście do świata, staje się dojrzałym i wrażliwym człowiekiem, pełnym empatii i zrozumienia dla drugiego człowieka. Powyższy cytat stanowi jego słowa, wypowiedziane na końcu filmu, po śmierci bohaterki. Do takich wniosków doszedł, postawiony w obliczu zarówno miłości, jak i bólu po stracie ukochanej osoby. Bohater zrozumiał, że miłości nie da się kupić, ona po prostu pojawia się pewnego dnia i czujemy ją już do końca życia.

"Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma"

Św. Paweł z Tarsu, Hymn o miłości z 1 Listu do Koryntian, Nowy Testament
Na koniec artykułu jeden z najpiękniejszych cytatów o miłości. Zawiera dokładny opis miłości według świętego Pawła Apostoła. Opisuje on miłość jako uczucie dalekie od zazdrości, wzmagające cierpliwość i dające nadzieję. Według jego słów osoba zakochana dąży do szczęścia drugiego człowieka, a łączące ich uczucie jest tak silne, że nic mu nie zagraża.

Zaproponowane powyżej cytaty o miłości mogą stać się dla nas inspiracją na co dzień, możemy zapisać je w ważnym dla nas miejscu lub też uczynić z nich piękne motto życiowe.

Komentarze