Cytaty o miłości - piękne i mądre - Miłość

Cytaty o miłościMiłość to najpiękniejsze uczucie, jakim możemy darzyć drugiego człowieka. Wiele znanych osób wypowiadało się na jej temat, miało ciekawe poglądy na temat miłości. Cytaty o miłości umieszczaliśmy na okładkach zeszytów, wpisywaliśmy przyjaciołom do pamiętników, dziś umieszczamy je w formie dekoracji na ścianach swoich domów.

Szukasz inspirującego cytatu o miłości? Poniżej 32 piękne i mądre cytaty o miłości z komentarzem

"Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości"

Paulo Coelho
Prosty i krótki cytat Paulo Coelho to ciekawa definicja miłości. Gdy kochamy kogoś i próbujemy odpowiedzieć siebie na pytanie, dlaczego właśnie on/ona? - zwykle udzielenie odpowiedzi jest trudne. Nie da się powiedzieć za co kochamy drugiego człowieka, zwykle czujemy go niego miłość za to, że jest, że możemy iść razem przez życie. Dobrym wyjaśnieniem tego stanu rzeczy jest miłość rodzica do dziecka: mama czy tata kocha swoje dziecko za nic, po prostu za to, że jest.

"Aby miłość trwała przez całe życie, trzeba ją pielęgnować starannie jak ogród"

Henry Bordeaux
Piękny cytat o miłości, porównujący miłość do ogrodu. To coś dla wielbicieli prostych ale obrazowych metafor. Jest w tym zdaniu wiele prawdy, ponieważ miłość to uczucie, które może połączyć dwoje ludzi na zawsze, pod warunkiem, że ich związek będzie relacją stale pielęgnowaną. Praca nad związkiem i miłością powinna obejmować dbanie o drugiego człowieka: o jego pragnienia, potrzeby oraz bezpieczeństwo. Powinniśmy również pamiętać o sobie. Gdy bowiem obie osoby czują satysfakcję z bycia w związku, miłość daje im pełnię szczęścia. Pielęgnowanie miłości jak ogrodu jest tutaj doskonałym i trafnym określeniem: pozwala zrozumieć, że miłość należy pielęgnować stale, dbać o to uczucie ale i cieszyć się nim, gdy rozkwita: zupełnie jako piękny, kolorowy ogród.

"Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie"

Auguste Bekannte
Autor zauważył bardzo trafną kwestię: samo zakochanie się i zdanie sobie sprawy z tego, że kochamy to nie wszystko. To tak naprawdę początek ale i wielka odpowiedzialność. Miłość to potężne uczucie, które na zawsze zmienia całe nasze życie. Gdy kochamy, jesteśmy silniejsi: możemy wszystko ale i słabi: jak niczego na świece boimy się o życie i zdrowie ukochanej osoby. Samo pokochanie kogoś to jednak nie wszystko. Sztuką jest przyjęcie odpowiedzialności za swoją miłość: dbanie o nią oraz o to, by trwała - analogicznie to pierwszego cytatu, który porównywał dbanie o miłość do pielęgnacji ogrodu. Jasne jest, że w życiu każdego z nas mają miejsce różne momenty: i te szczęśliwe i te zaskakujące ale i smutne, pełne łez i rozpaczy. Naszym zadaniem, jako osób zakochanych i kochających jest to, by mimo wszystko trwać i miłości i sprawiać, by każde wydarzenie wzmacniało nasze uczucie do drugiej osoby.

"Niedojrzała miłość mówi: kocham cię, ponieważ cię potrzebuję. Dojrzała mówi: potrzebuję cię, ponieważ cię kocham"

Erich Fromm
Znany psycholog doskonale określił różnicę między zakochaniem, zauroczeniem a prawdziwą, szczerą miłością. Zakochanie czy zauroczenie, określane jako niedojrzała miłość to nierzadko odczuwanie emocji dla samego odczuwania: kochamy dlatego, że to przyjemne uczucie i potrzebujemy drugiej osoby, nie chcemy być sami. Z kolei dojrzała miłość do uczucie zgoła odwrotne: kochamy kogoś za to, że jest i za to, że potrzebujemy jego bliskości do szczęścia.

"…ten, kto kocha naprawdę, kocha w milczeniu, uczynkiem, a nie słowami"

Carlos Ruiz Zafón
Hiszpański pisarz doszedł do ciekawych wniosków i ujął je w trafnej sentencji opisującej to, jak powinno się kochać. Prawdziwa miłość bowiem objawia się nie w tym tylko co mówimy ale głównie w tym, jak się zachowujemy wobec drugiej osoby: czy o nią dbamy, staramy się, by była szczęśliwa. O wiele piękniejszym dowodem miłości od powtarzanego codzienne bez refleksji "Kocham Cię" jest przygotowanie ukochanej osobie śniadania, okrycie jej kocem w chłodny wieczór czy pocieszenie, gdy jest smutna. Prawdziwa miłość powinna być uczuciem czynów, a nie tylko słów, z których niewiele wynika. Nie oznacza to oczywiście, że nie mamy mówić ukochanej osobie, że ją kochamy. Należy to robić, ponieważ bardzo przyjemnie jest usłyszeć, że ktoś nas kocha. Pamiętajmy jednak, by słowa szły z parze z czynami, które są ich potwierdzeniem.

"Nie kochasz kogoś ze względu na jego wygląd, ubranie czy samochód, ale dlatego, że śpiewa piosenkę, którą tylko ty słyszysz"

Oscar Wilde
Ciekawy cytat z oryginalną metaforą, mówiący o tym, za co zakochujemy się w drugiej osobie. Prawdziwa miłość nie jest uczuciem, które rodzi się z podziwu nad wyglądem fizycznym ani tym, co posiada druga osoba. Zakochujemy się w kimś dlatego, że jest wyjątkowy, że ma to, czego nie ma nikt inny, że "śpiewa piosenkę, którą tylko ty słyszysz".

"Każde głębsze uczucie prowadzi do cierpienia. Miłość bez cierpienia nie jest miłością"

Jan Twardowski
Bardzo interesujące podejście do miłości miał ksiądz Jan Twardowski. Uważał on, że każda prawdziwa miłość naznaczona powinna być pewną dozą cierpienia. Sprawia to, że uczucie staje się silniejsze, a nas cierpienie uszlachetnia: wzmacnia nad i czyni jeszcze bardziej wartościowymi ludźmi.

"Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem"

Antoine de Saint-Exupéry
Pisarz w ciekawy sposób zdefiniował miłość. Gdy dla innych jesteśmy tylko kimś znajomym, kolegą czy koleżanką, dla kogoś, kto nas kocha jesteśmy całym światem. To piękna definicja miłości i w prosty sposób odróżnia to uczucie od innych, np. przyjaźni czy zauroczenia.

"Kochać kogoś, to przede wszystkim pozwalać mu na to, żeby był, jaki jest"

William Wharton
Amerykański psycholog i pisarz w swojej złotej myśli zwrócił uwagę na to, że darzenie kogoś miłością to nie tylko dbanie o niego ale również pozwalanie mu na to, by był szczęśliwy takim jaki jest. Gdy się w kimś zakochujemy, przyjmujemy go takiego, jakim go poznaliśmy, z jego zaletami i wadami, które w pełni akceptujemy. Bycie w szczęśliwym związku to trwanie w relacji, która w żadne sposób nas nie ogranicza, pozwala nam na bycie sobą. W dojrzałym związku zachowujemy się swobodnie ponieważ wiemy, że druga osoba nas kocha i akceptuje nas całkowicie.

"Kochać to także umieć się rozstać. Umieć pozwolić komuś odejść, nawet jeśli darzy się go wielkim uczuciem. Miłość jest zaprzeczeniem egoizmu, zaborczości, jest skierowaniem się ku drugiej osobie, jest pragnieniem przede wszystkim jej szczęścia, czasem wbrew własnemu"

Vincent van Gogh
Słynny malarz także mówił o miłości. Według niego istotą jest pozwolić odejść drugiej osobie, nawet jeśli ją kochamy. Miłości nie utożsamia z egoizmem oraz byciem zaborczym. To uczucie dobre, skierowane na szczęście drugiego człowieka nawet wtedy, gdy nam miałoby przynieść łzy i cierpienie.

"Miłość jest jak wiatr... Nie możesz jej zobaczyć, ale możesz ją poczuć..."

Cytat z filmu "Szkoła uczuć" (org. Remember me)
Piękny cytat z romantycznego dramatu o śmiertelnie chorej nastolatce, która zakochuje się z wzajemnością w szkolnym przystojniaku. Dziewczyna dzięki miłości spędza z ukochanym wspaniały czas, który jej pozostał. Chłopak zaś diametralnie zmienia swoje podejście do świata, staje się dojrzałym i wrażliwym człowiekiem, pełnym empatii i zrozumienia dla drugiego człowieka. Powyższy cytat stanowi jego słowa, wypowiedziane na końcu filmu, po śmierci bohaterki. Do takich wniosków doszedł, postawiony w obliczu zarówno miłości, jak i bólu po stracie ukochanej osoby. Bohater zrozumiał, że miłości nie da się kupić, ona po prostu pojawia się pewnego dnia i czujemy ją już do końca życia.

"Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma"

Św. Paweł z Tarsu, Hymn o miłości z 1 Listu do Koryntian, Nowy Testament
Na koniec artykułu jeden z najpiękniejszych cytatów o miłości. Zawiera dokładny opis miłości według świętego Pawła Apostoła. Opisuje on miłość jako uczucie dalekie od zazdrości, wzmagające cierpliwość i dające nadzieję. Według jego słów osoba zakochana dąży do szczęścia drugiego człowieka, a łączące ich uczucie jest tak silne, że nic mu nie zagraża.

"Pewnego dnia w twoim życiu pojawi się ktoś, dzięki komu zrozumiesz, dlaczego nigdy nie udało się z nikim innym"

autor nieznany

Piękne i jakże prawdziwe słowa o miłości. Wiele osób czeka na tę jedna, wymarzoną osobę, twierdząc, że nie ma szczęścia w miłości i cierpiąc po nieudanych związkach. Tak naprawdę jednak w pewnym momencie pojawi się ta wymarzona osoba, która pokaże nam, kogo tak naprawdę szukaliśmy i dlaczego nasze poprzednie relacje nie przetrwały. Pamiętajmy jednak, że i one - choć nierzadko okupione bolesnymi doświadczeniami - wiele nas nauczyły i przybliżyły do spotkania tej jedynej osoby.

"Miłość jest naszym prawdziwym przeznaczeniem. Nie odkrywamy sensu życia sami - znajdujemy go z kimś innym"

Thomas Merton

Taka właśnie jest miłość, nadaje życiu sens i sprawia, że poznajemy wszystkie jego kolory, zarówno te jasne, jak i ciemniejsze. Tak naprawdę jednak nie da się poznać sensu życia bez kochania kogoś: to właśnie uczucie miłości sprawia, że czujemy się potrzebni, wiemy, gdzie należymy i gdzie - przy kim - czujemy się najlepiej.

"Musisz kochać w taki sposób, by osoba, którą kochasz czuła się wolna"

Thich Nhat Hanh

Kolejne ważne słowa o miłości, a dokładniej o tym, że bycie kochanym powinno nadal być tożsame z wolnością. Obdarowywanie kogoś miłością, najpiękniejszym ze znanych nam uczuć - nie powinno być synonimem zniewolenia ale radości i dalszego rozwoju: już u boku ukochanej osoby. Jeśli więc kogoś kochamy, nie zawłaszczajmy go, bądźmy obok, kochajmy i bądźmy kochani ale pozwólmy drugiej stronie się rozwijać, cieszyć życiem i budujmy razem wspólna, wyjątkową przyszłość.

"Nie kochasz kogoś, ponieważ jest doskonały. Kochasz go, pomimo że nie jest"

Jodi Picoult

Kochanie kogoś to akceptowanie go takim, jakim jest, z jego zaletami i wadami. I taka właśnie jest miłość, a przynajmniej taka być powinna: to uwielbianie kogoś za to, że nie jest doskonały ale jednocześnie jest ideałem w naszych oczach. Miłość kogoś, kto akceptuje nas takimi jakimi jesteśmy naprawdę dodaje skrzydeł.

"Miłość jest jak ogień w deszczowy dzień: cały czas musisz go podsycać, chronić i pilnować, bo zgaśnie"

Guillaume Musso

Powyższy cytat porusza bardzo istotną kwestię, dotycząca miłości. Jest to uczucie, relacja, nad którą trzeba nieustannie pracować, jak w metaforze: podsycać ogień, starać się, aby relacja się pogłębiała, więź zacieśniała, a uczucie było silniejsze. Praktycznie każdego dnia powinniśmy dbać o nasze relacje: w rodzinie czy związku, aby uczucie było wyjątkowe.

"Jeden dzień spędzony z kimś, kogo kochasz, może zmienić wszystko"

Mitch Albom

Piękne słowa o miłości: spędzanie czasu z kimś kogo kochamy ma wielka moc. Jest lekiem na gorszy dzień, może nam pomóc w trudnych chwilach, np. w podejmowaniu ważnych decyzji. Bliskość i wsparcie bliskiej osoby jest najlepszym, co może nam dać druga osoba.

"Miłość to gra, w którą grać może dwoje i oboje wygrywają"

Eva Gabor

Ciekawe porównanie miłości do gry: w przypadku miłości romantycznej grają w nią dwie osoby, które tworzą wspólną przyszłość. Jak twierdzi autorka: wgrywają osobie, każdy daje coś z siebie ale i coś otrzymuje: bliskość, uczucie, wsparcie, pomoc oraz szacunek.

"Prawdziwa miłość oznacza, że zależy ci na szczęściu drugiego człowieka bardziej niż na własnym, bez względu na to, przed jak bolesnymi wyborami stajesz"

Nicholas Sparks

Piękne słowa znanego autora powieści. Miłość jest uczuciem, które daje i kiedy my dajemy ale czasami stajemy w jej obliczu przed trudnymi, a nawet bolesnymi decyzjami. Zwykle jednak, kierowani miłością, dokonujemy wyborów, które na celu maja przede wszystkim dobro drugiej osoby, tak przez nas kochanej.

"Dla świata możesz być jedną osobą, ale dla jednej osoby możesz być światem"

Bill Wilson

Krótki ale piękny cytat o miłości. Żyjąc, czujemy się czasami trybikiem w wielkiej machinie, jedna z wielu osób… Z drugiej strony w życiu osoby, która nas kocha możemy być całym światem. To piękne uczucie być dla kogoś kimś tak wyjątkowym.

Miłość
Miłość

"Kwiat nie może kwitnąć bez słońca, a człowiek nie może żyć bez miłości"

Max Muller

Wiele osób, zwłaszcza po trudnych i bolesnych doświadczeniach, przyznaje, że nie potrzebuje miłości, nie chce nikogo kochać i wybierają życie w pojedynkę. Warto pamiętać, że człowiek jako istota społeczna realizuje się w relacjach z innymi i miłość - a na pewno przyjaźń i inne związki, oparte na bliskich relacjach - są nam po protu potrzebne. Warto więc dać sobie czas po traumatycznych przeżyciach, wyciągnąć z nich lekcję i otworzyć się na innych. Pozwoli nam to czuć się potrzebnym i… kochanym,

"Miłość nie jest czymś, co znajdujesz. Miłość jest czymś, co znajduje ciebie"

Loretta Young

Szukamy miłości, chcemy poznać ta wymarzoną osobę ale ona się nie pojawia… szukając na siłę zwykle wiele nie zdziałamy i choć nasze plany są inne - czasem wystarczy poczekać i… dać się znaleźć. Miłość przychodzi sama, czasem w momencie, kiedy się jej zupełnie nie spodziewamy, zaskakuje nas, uderza jak grom i zmienia całe nasze życie.

"Miłość leczy ludzi - zarówno tych, którzy ją dają, jak i tych, którzy ją otrzymują"

Karl A. Menninger

Cytat o wyjątkowej, leczniczej, terapeutycznej i uzdrawiającej mocy miłości.. Czy chodzi tutaj o uzdrawianie z choroby? Owszem, też ale nie tylko. Miłość leczy przede wszystkim dusze, sprawia, że zmieniamy się, zaczynamy inaczej patrzeć na świat, wywracamy nierzadko do góry nogami nasze życie, system wartości. Miłość zmienia życie każdej ze storn, pod warunkiem, że jest ona uczuciem szczerym. Gdy się zakochamy czy urodzi się nam dziecko: zmienia się wszystko, odtąd już nie żyjemy tylko dla siebie ale i dla tych ważnych dla nas osób.

"W chwili, kiedy zaczynasz zastanawiać się, czy kochasz kogoś, przestałeś go już kochać na zawsze"

Carlos Ruiz Zafón

Aforyzm, który w nieco inny sposób mówi o miłości. W tym wypadku chodzi o to, gdy zaczynamy zastanawiać się, czy kogoś kochamy…. W tym momencie, według autora, nie ma już mowy o miłości, ponieważ to uczucie po prostu jest: nie zastanawiamy się, dlaczego kogoś kochamy i czy jeszcze miłość czujemy. Gdy zaczynamy to analizować, prawdopodobnie emocja wygasa i należy relację ratować.

"Nie możesz zmienić ludzi. Kochasz ich takimi, jacy są lub nie kochasz wcale. Akceptujesz ich takimi, jacy są lub nie akceptujesz wcale"

Don Miguel Ruiz

Cytat podobny do jednego z pierwszych w niniejszym artykule, warto przypomnieć sobie przypomnieć kwestie, jaką poruszał. Kocha się logos za to, jakim jest człowiekiem, bez względu na to, jakie ma cechy, co potrafi. Jeśli chcemy kogoś zmieniać, to na pewno nie jest to miłość, ona bowiem akceptuje wszystko, co pokazuje nam drugi człowiek.

"Prawdziwa miłość zaczyna się, gdy nie oczekujesz niczego w zamian"

Antoine de Saint-Exupery

Piękne słowa znanego autora na temat miłości. Według niego o prawdziwej miłości możemy mówić wtedy, gdy od drugiej osoby niczego nie oczekujemy, chcemy być przy niej i dla niej. Taka miłość jest najpiękniejsza: szczera, prawdziwa i dająca nam wiele radości i życiowego spełnienia.

"Bo w życiu to wszystko lepiej smakuje, jak jest przyprawione miłością. Trzeba jej dodawać wszędzie. Gdzie się tylko da"

Anna Ficner-Ogonowska

Ciekawe słowa na temat miłości, cytat o tym, że wszystko powinno być nią - choćby odrobiną - "przyprawione". Jest w tej złotej myśli wiele prawdy, gdybyśmy do wszystkiego, co robili wkładali serce, czyli swoja miłość, na pewno żyłoby nam się lepiej. Może warto się nad tym zastanowić?

"W miłości dwie wolności łączą się w jedną słodką niewolę"

Iason Evangelu

Zapewne wiele osób nie zgodzi się z powyższym cytatem: miłość do przecież nie niewola, to nadal synonim wolności, nie wolno dać się stłamsić drugiej stronie i zatracić siebie. Oczywiście ale miłość można przyrównywać do niewoli w kontekście bycia z jedna osoba, kochania tylko jej i tworzenia razem czegoś wspólnego, pięknego. Ponadto, w związku żyje się trudniej, łączą się w niego dwa światy, które od tej pory muszą znaleźć swoją wspólną drogę.

"Miłość to dwukierunkowa ulica, która jest ciągle w budowie"

Carroll Bryant

Kolejny ciekawy cytat na temat miłości, tym razem jest to przyrównanie jej do ulicy: dwukierunkowej. Owszem, gdy dwie osoby zakochują się w sobie ale nawet tworzą rodzinę, np. jako matka i dziecko – są to nadal dwie osoby, z których każda podążą trochę inna drogą - zwykle w tym samym celu. I taka właśnie jest miłość: umożliwia nam wspólne dojście do czegoś, czasami różnymi drogami, w ciągłej "budowie" ale zawsze - razem.

"Miłość spłaca się na raty. Kłopot w tym, że zwykle miłość się kończy, a pozostają jeszcze raty do spłacenia"

Coco Chanel

W ciekawy sposób na miłość patrzyła ikona mody i inspiracja dla wielu kobiet, Coco Chanel. Projektantka stwierdziła, że spłacamy ja na raty, co oznacza, że miłość coś nas kosztuje: dajemy coś z siebie, coś poświęcamy. Gdy trwamy w relacji, zostaje nam to zwrócone miłością drugiej osoby, sytuacja zmienia się, gdy relację tracimy: wtedy - jak wspomniała Coco - raty musimy płacić nadal. Nie oznacza to jednak, że nie opłaca się kochać. Nawet płacenie takich - bolesnych już później rat - jest cenną lekcją i ważnym doświadczeniem dla każdego z nas.

"Jeśli jest miłość, blizny po ospie są tak ładne, jak dołki w policzkach"

Stephen King

I na koniec może nieco zabawny cytat znanego autora powieści, Stephena Kinga. Według niego miłość oznacza taką akceptację, że nawet coś, co uważamy za wadę, może być zaletą i czymś pięknym w oczach kochającej nas osoby. Warto więc każdego z nas, a przede wszystkim sobie życzyć takiej miłości: szczerej, pięknej i trwającej wiecznie.

Zaproponowane powyżej cytaty o miłości mogą stać się dla nas inspiracją na co dzień, możemy zapisać je w ważnym dla nas miejscu lub też uczynić z nich piękne motto życiowe.

Miłość to najpiękniejsza emocja, jaka możemy odczuwać, to synonim bliskości, zaangażowania, więzi uczuciowej z drugim człowiekiem. Możemy kochać i być kochanym i taka wymiana jest oczekiwana przez każdego z nas. Pamiętajmy jednak, że miłość ma rożne oblicza, czasem jest piękna, czasem niestety bolesna, nieszczęśliwa. Za każdym razem jest wyjątkowa.

Komentarze

Konfucjusz
Ja najbardziej zgadzam się z Don Miguelem Ruizem. Dojrzała, prawdziwa Miłość (w odróżnieniu od zakochania), to akceptowanie drugiej osoby taką jaka jest i równocześnie mądre komunikowanie swoich potrzeb. To nie jest łatwe, ale możliwe :-)
https://www.empowerment-coaching.com/coaching-blog/search/konfucjusz
Myśliciel
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak długo można być w stanie zakochania i czy miłość może trwać do końca życia. Naukowcy twierdzą, że dla osób, które szczerze i autentycznie kochają czas nie ma znaczenia. Przyjrzyjmy się wiec temu, jak wyglądają poszczególne fazy związku i sprawdźmy czy istnieje coś takiego jak miłość do grobowej deski. Zdaniem naukowców stan zakochania zazwyczaj trwa od 1,5 roku do 4 lat. Później pojawia się prawdziwa miłość. Okazuje się, że w głowie działają zupełnie inne transmitery wtedy, gdy jesteśmy zakochani a inne później, gdy następuje faza głębokiej miłości. Na początku główną rolę odgrywa dopamina, co objawia się tym, że czujemy swego rodzaju uzależnienie od drugiej osoby, trudno jest nam znieść jej nieobecność. W tym czasie występuje także euforia i pobudzenie ale jednocześnie jesteśmy rozkojarzeni i bywa, że postępujemy nierozsądnie w stosunku do partnera, bo zakochanie w pewien sposób odbiera nam jasność myślenia. Gdy stan zakochania przechodzi w miłość, zachodzą również zmiany w mózgu. Wtedy główną rolę zaczyna odgrywać oksytocyna, która jest neurotransmiter em przywiązania. Oksytocyna to bardzo ważny hormon, który zmniejsza stres, sprzyja uspokojeniu i odprężeniu. Właśnie wtedy miłość staje się dojrzała, czujemy się przy danej osobie dobrze i bezpiecznie a stan oszołomienia powoli mija. Okazuje się, że etap dojrzałej miłości może trwać kilka lat ale równie dobrze i kilkadziesiąt czyli aż do śmierci. Zwykle jest tak, że z biegiem lat miłość zmienia swoją naturę. Po okresie euforycznego zakochania na pierwszy plan wysuwają się szacunek, zaangażowanie i troska o drugą osobę. W tym czasie decyzja o pozostawaniu w związku z daną osobą staje się coraz bardziej świadoma. Znamy już różne przeciwności losu, wiemy jakie partner ma wady i ograniczenia a mimo tego decydujemy się z nim być. W okresie zakochania partnerzy stają się pokazać drugiej osobie od jak najlepszej strony. Dbamy o siebie, o wygląd, o atrakcyjność spotkań. Później, gdy faza zakochania mija w wielu związkach to się zmienia. Tymczasem dbać o siebie trzeba zawsze. Ważne jest również to, by po latach nadal doceniać swojego partnera. Pierwszy czynnik, który niszczy dobre relacje to wejście w rutynę. Tymczasem każda relacja potrzebuje odmiany i świeżości. Powinny o tym pamiętać szczególnie te pary, które są już wiele lat razem. Na tym etapie dość często pojawiają się też problemy komunikacyjne. Partnerzy przestają ze sobą rozmawiać, brakuje szczerej i autentycznej uważności, którą warto obdarzać drugą stronę. W rozmowach coraz częściej pojawiają się wyrzuty i pretensje a to nie prowadzi do niczego dobrego. Warto rozmawiać wprost o swoich oczekiwaniach. Panie bardzo często liczą na to, że partner sam się domyśli i potem są rozczarowane. Oczywiście kryzysy mają prawo pojawić się w każdej relacji, nie muszą one jednak oznaczać końca miłości. Zwykle trzeba się zdobyć na wypracowanie kompromisu, dzięki któremu związek będzie trwał nadal. Bez względu na to, jak długo trwa relacja, zawsze warto dbać o bliskość, często się przytulać, bo wtedy wydzielają się hormony, które sprzyjają poczuciu bliskości i szczęścia.