Cytaty, sentencje o przyjaźni. Złote myśli o prawdziwej i fałszywej przyjaźni

Cytaty o przyjaźniPrzyjaźń jest jedną z najpiękniejszych rzeczy, jaka może spotkać nas w życiu. To wieloletnia i trwała relacja z drugą osobą, oparta na wzajemnym zaufaniu, wyrozumiałości oraz oddaniu. Przyjaciele powinni być wobec siebie lojalni, wierni sobie oraz pomocni, niezależnie od okoliczności.


Czym jest przyjaźń? Przyjaźń prawdziwa a fałszywa

Czym jest przyjaźń? Jak się zaczyna, ile trwa? Jaka powinna być przyjaźń? Na te pytania trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Przyjaźń jest relacją głęboką, długotrwałą, opartą na zaufaniu, zrozumieniu. Przyjaciele spędzają razem czas, pomagają sobie, wspierają się. O przyjaźni można powiedzieć wiele pięknych rzeczy. Co wyróżnia prawdziwych przyjaciół od tych fałszywych? Ten zły nigdy nie ma czasu dla Ciebie, zawsze znajduje wymówki, nie stara się zrozumieć ani okazać wsparcia i współczucia. Jedynie na czym takiej osobie zależy to są własne korzyści. Fałszywy przyjaciel widzi Cię tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje.

Poniżej znajduje się 10 wyjątkowych cytatów o przyjaźni, które z pewnością staną się ciekawą inspiracją dla każdego, kto przyjaciela posiada lub chciałby go mieć

"Przyjaciel to człowiek, do którego dzwonię po wielu miesiącach milczenia, a on nie pyta: dlaczego się nie odzywałaś, tylko mówi: cieszę się, że właśnie dziś słyszę Twój głos"

Roma Ligocka, Czułość i obojętność
Autorka sentencji w ciekawy i prosty sposób opisała, kim jest według niej przyjaciel. Dla niej to człowiek, który cieszy się z tego, że jesteśmy, nie wypomina nam niczego ale jedynie raduje go nasza obecność i szczęście. Jeśli przyjaźń jest prawdziwa, tak właśnie jest: dla przyjaciół ważne jest już samo przebywanie razem, możliwość porozmawiania, choćby przez telefon.

"Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość"

Św. Jan Bosko
Włoski duchowny również proponuje ciekawe spojrzenie na przyjaźń i przyjaciela. Uważa on, że za najlepszego przyjaciela uważać się może ten, kto potrafi sprawić, że poprawi się nam nastrój, niezależnie od tego, co się wydarzyło. Z pewnością wielu z nas to przyzna: najczęściej już sama obecność przyjaciela poprawia nam samopoczucie.

"Najlepsi przyjaciele - bez względu na to, jacy są albo jak bardzo nas ranią - i tak nimi zawsze będą. Nikt nie jest doskonały. Błędy przyjaciół są do wybaczenia; to właśnie sprawia, że przyjaźń jest prawdziwa"

Jessica Ann Redmerski
Ceniona pisarka również wypowiadała się na temat przyjaźni. W powyższym cytacie zawarła bardzo ciekawe i ważne cechy przyjaźni: opisuje ją jako uczucie oparte na zrozumieniu, wyrozumiałości oraz lojalności. Każdy z nas popełnia błędy, można sprawić przykrość nawet przyjacielowi ale mocą tej relacji jest to, że przyjaciele wybaczają, dzięki temu przyjaźń można nazwać prawdziwą i wieczną.

"- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? - spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. - Co wtedy?
- Nic wielkiego - zapewnił go Puchatek. - Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika"

Alan Alexander Milne, Kubuś Puchatek
Piękna sentencja o przyjaźni pochodzi z opowiadań o Kubusiu Puchatku, ulubieńcu najmłodszych. W prosty ale jakże ujmujący sposób autor zawarł w nim definicję przyjaźni, która z pewnością okaże się zrozumiała dla małych odbiorców. Dziecko zrozumie dzięki temu, że przyjaźń nie jest czymś na chwilę, że głębokie uczucie łączy ludzi na długo. To cenna lekcja dla każdego młodego człowieka.

"Przyjaciel staje się fragmentem naszej biografii, jak data urodzenia, pierwsza szkoła czy imiona rodziców"

Janusz Leon Wiśniewski, Samotność w sieci
Znany autor również ciekawie wypowiada się na temat przyjaźni. Według niego prawdziwy przyjaciel staje się nieodłącznym elementem naszego życia, jest tak ważny jak nasza data urodzenia czy inne wymienione cechy. Jest to o tyle istotne, że w niektórych przypadkach przyjaźń wystawiona zostaje na próbę czasu, możemy na długo stracić kontakt z bliską osobą ale zawsze pamiętamy o przyjacielu, jest on stale obecny w naszym życiu, choćby w pamięci.

"Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać"

Antoine de Saint-Exupéry
Piękny cytat znanego pisarza: przyjaciół porównał on do aniołów, który metaforycznie podnoszą nas, gdy my zapominamy, jak się lata. Przekładając to na życie można stwierdzić, że rolą przyjaciela jest nie tylko podtrzymywanie nas na duchu ale i przypominanie nam o tym, ile jesteśmy warci, gdy mamy chwilę zwątpienia.

"Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować. Będziesz dla mnie jedyny na świecie"

Antoine de Saint-Exupéry "Mały książę"
Kolejny inspirująca sentencja tego samego autora, pochodzący z jego książki. Jej bohater, Mały Książę, oswoił lisa, który uraczył go takimi oto słowami. Dzięki temu książę zrozumiał, że przyjaźń łączy się z odpowiedzialnością: gdy ktoś nie jest naszym przyjacielem, jest tylko jednym z ludzi, osobą nierzadko nam obcą. Gdy jednak się poznamy i zostanie naszym przyjacielem, stanie się kimś bliskim i wyjątkowym.

"Prawdziwym przyjacielem jest ten, dzięki któremu staję się lepszy"

Św. Jan Paweł II
kolejny, wyjątkowy cytat o przyjaźni, tym razem autorstwa Jana Pawła II. W krótkim sformułowaniu ale jakże trafne podsumował on, kim jest prawdziwy przyjaciel. Dla papieża Polaka jest to osoba, która sprawia, że stajemy się lepsi.

"Możesz gromadzić wielkie skarby, ale nic nie jest tyle warte, ile szczery przyjaciel"

Św. Jan Chryzostom
Biskup także wypowiadał się na temat przyjaźni. Według niego szczery przyjaciel to jeden z największych skarbów, ktoś bardzo cenny, o kogo warto walczyć i pielęgnować przyjaźń.

"Nie wiemy dokładnie, w którym momencie rodzi się przyjaźń. Kiedy się dzban napełnia kropla po kropli, w końcu jedna z nich przelewa dzban; w ten sposób seria aktów dobroci dotykają serca, aż wreszcie jeden z nich zapali w nim płomień przyjaźni"

Ray Bradbury
Amerykański pisarz jest autorem pięknego cytatu na temat przyjaźni. Twierdził, że przyjaźń nie pojawia się nagle, że wymaga czasu aż dana relacja zasłuży na miano przyjaźni, co porównał do napełniającego się wodą dzbana.

Niech zaproponowane cytaty staną się ciekawą inspiracją w codziennym życiu. Mogą również okazać się mottem dla Waszej przyjaźni i sprawić, że będzie jeszcze bardziej wartościowa.

Komentarze