Cytaty o samotności

Cytaty o samotnościSamotność kojarzy się nam z byciem samemu, z cierpieniem i tęsknotą za kimś bliskim. Dziś jednak spróbujmy spojrzeć na samotność nieco inaczej, mniej dosłownie. Spójrzmy na samotność jako bycie samotnym mimo tego, że otaczają nas ludzie, na samotność jako życie w niezgodzie w samym sobą czy samotność jako okazję do czynienia istotnych, życiowych refleksji.

Poniżej znajduje się 10 inspirujących cytatów, które z pewnością Cię zaintrygują.

"Najstraszniejsze jest, kiedy się jest samotnym we własnym wnętrzu"
Stanisław Jerzy Lec
Pierwszy cytat traktuje o samotności nie dosłownie, ale samotności ze samym sobą. Owszem, istnieje i taka samotność, zwykle mamy z nią do czynienia, gdy żyjemy niezgodnie z samym sobą, gdy nie akceptujemy siebie i nie rozumiemy swoich emocji. Cytat Stanisława Leca powinien każdego z nas skłonić do refleksji nad sobą, swoim życiem i tym, jak sami siebie postrzegamy. Samotność, jaką zdaje się nam odczuwać, może być bowiem niczym innym, jak cierpieniem, które wynika z tego, że nie zaspokajamy swoich potrzeb i nie realizujemy swoich marzeń lub świadomie tracimy szansę na szczęście, np. odrzucając miłość w imię robienia kariery lub nie walczymy o swoje uczucie, które powoli wygasa.

"Bo widzisz, najgorszą samotnością nie jest ta, która otacza człowieka, ale ta pustka w nim samym, kiedy z kraju nie wyniósł ani cieplejszego spojrzenia, ani serdecznego słówka, ani nawet iskry nadziei"
Bolesław Prus, "Lalka"
Bardzo podobny cytat z dzieła Bolesława Prusa. Doskonale pamiętamy "Lalkę", opowieść o pewnej siebie dziewczynie, która odrzuca prawdziwe uczucie, przegapia swoja szansę na miłość i boryka się z opisaną wyżej samotnością. Taka samotność jak wiemy już z poprzedniego aforyzmu, pojawić się może, gdy odrzucimy coś, co jest dla nas ważne i żyjemy niezgodnie ze sobą. Pamiętajmy, że taka samotność, choć nie jest dosłowna, ponieważ może nas otaczać wiele osób, również może wiązać się z cierpieniem.

"Niektórzy ludzie są ze sobą całe lata, ale nigdy nie masz uczucia, że do siebie pasują. Wydaje ci się, że mieszkają na różnych piętrach jednego domu"
Jonathan Carroll
Tym razem dość smutny cytat, opisujący sytuację między dwojgiem ludzi, którzy żyją razem, ale tak naprawdę w ich związku brakuje tego, co najważniejsze: szczerego i głębokiego uczucia. Miłość zmienia się przez lata, z namiętnego uczucia, opartego na romantycznych randkach, przeistacza się w uczucie dojrzałe, naznaczone różnymi wydarzeniami, które mają miejsce w naszym życiu. Bywa jednak i tak, że miłość się kończy, zanika wraz upływem czasu i w relacji zaczyna czegoś brakować: rozmów, bliskości, wspólnie spędzonych chwil. Pojawia się samotność, która jest bardzo bolesna, bo choć formalnie jesteśmy w związku, tak naprawdę jesteśmy bardzo samotni.

"Wśród ludzi jest się także samotnym"
Antoine de Saint-Exupéry
Kolejny cytaty, traktujący o podobnej tematyce, tym razem to słowa autora "Małego Księcia". Prosty, ale jakże wymowny w tej prostocie. Czy faktycznie możemy czuć się samotni wśród ludzi? Kiedy tak się dzieje? Kilka przykładów omówiliśmy powyżej.

  1. Gdy żyjemy niezgodnie z samym sobą, gdy odrzucamy szansę na szczęście, np. wielką miłość.
  2. Gdy żyjemy w związku bez miłości i czujemy się bardziej samotni, niż gdybyśmy żyli samotnie.
  3. Gdy bliscy nas nie rozumieją, nie mamy z nimi dobrych relacji i - mimo że mamy rodzinę - czujemy się bardzo samotni.
  4. Gdy skrywamy tajemnicę i nie dzielimy się tym z innymi, nie jesteśmy do końca szczerzy i czujemy, że tak naprawdę jesteśmy sami ze wszystkim, co niesie nam życie.

Nie oszukujmy się, taka samotność w tłumie boli bardzo, nierzadko o wiele bardziej niż dosłowna samotność, czyli bycie samemu. Wiemy bowiem, że fizycznie jesteśmy wśród ludzi: mamy męża/żonę, dzieci, rodzinę, przyjaciół, a tak naprawdę jesteśmy sami, nikt nas nie rozumie.

"Na samotność bowiem skazują człowieka nie wrogowie, lecz przyjaciele"
Milan Kundera
Kolejny cytat, który ma nieco podobną wymowę do poprzedniego, ale jest bardziej konkretny: bardzo często bywa tak, że to właśnie bliskie nam osoby skazują nas na samotność: to nasi zapracowani rodzice, przyjaciele, którzy nie mają dla nas czasu czy ukochana osoba, która zapomina o tym, że o związek trzeba dbać każdego dnia. Po latach mogą to być nasze dzieci, które zapominają, że miło by było odwiedzić weekend rodziców, którzy marzą o tym, by nacieszyć się wnukami.

"Czasem brak jednej osoby sprawia, że świat zdaje się wyludniony"
Alphonse de Lamartine
Tym razem nieco bardziej optymistycznie, bo o miłości, choć wymowa tego cytatu jest bardziej subiektywna: wszystko zależy od tego, jak go zrozumiemy. Sposób nr 1: gdy kogoś kochamy, możemy być tylko z tą osobą i czujemy, że mamy wszystko, gdy jej zabraknie, mimo wielu osób wokół nas, czujemy się bardzo samotni. Sposób nr 2: gdy nie mamy kogoś bliskiego, gdy nie uda się nam znaleźć miłości życia, nawet kochająca rodzina i wielu przyjaciół nie ukoi naszej samotności.

"Kiedy sięgniesz pamięcią wstecz, widzisz, jak wiele z naszego życia zmarnowaliśmy w samotności. Każdemu potrzebni są przyjaciele"
Vincent van Gogh
Znany malarz również mówił o samotności. Ten cytat jest dość przewrotny. Mówi o tym, że niekiedy w życiu zapominamy o bliskich: o rodzinie, przyjaciołach czasami zatracamy się we własnych problemach, unikamy bliskich, którzy za nami tęsknią. Bywa też tak, że zajęci robieniem kariery, zapominamy o tym, by odwiedzić starszych rodziców czy dalszą rodzinę. Dopiero jednak po latach zdamy sobie sprawę z tego, że w tych chwilach byliśmy bardzo samotni. Co więc robić? Na pewno dbać o to, by spędzać jak najwięcej czasu z bliskimi, cieszyć się ich towarzystwem i tym, że ich mamy. Samotność, owszem, jest potrzebna i każdy z nas powinien znaleźć złoty środek między czasem spędzanym z innymi, a samotnie.

"Każdy powinien mieć kogoś, z kim mógłby szczerze pomówić, bo choćby człowiek był nie wiadomo jak dzielny, czasami czuje się bardzo samotny"
Ernest Hemingway
Kolejny cytat autora "Małego Księcia", czym razem ujmuje samotność nieco inaczej. Według autora, każdy z nas powinien mieć bliską osobę, która będzie dla niego niejako aniołem stróżem, do którego może zwrócić się w każdej chwili: po poradę, wsparcie lub przynajmniej z prośbą o wysłuchanie lub pomilczenie razem. Taka osoba pomaga bardziej niż cała rodzina czy grupa przyjaciół: jest kimś zaufanym, bliskim i ostoją w chwilach rozpaczy czy zwątpienia. Może to być nasz najlepszy przyjaciel, mąż, żona, rodzic czy młodsza siostra. Najważniejsze, abyśmy mogli liczyć na tą osobę w każdej sytuacji.

"Samotność nie jest naszym przeznaczeniem, a samych siebie poznajemy tylko wtedy, kiedy możemy się przejrzeć w oczach innych ludzi"
Paolo Coelho
Niezwykle piękny i jakże trafny cytat znanego autora. Paulo Coelho jest idolem wielu osób, a jego trafne spostrzeżenia nierzadko stają się mottami życiowymi. Ten cytat również do nich należy. Według autora, człowiek nie powinien być samotny, to nie jest nasze przeznaczenie, z natury jesteśmy istotami społecznymi i naszą powinnością jest życie wśród innych ludzi. Mówi nawet dlaczego: dzięki nim poznajemy siebie, jak to obrazowo ujął: przeglądamy się w ich oczach. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że inny ludzie udzielają nam informacji zwrotnych o nas: oceniają nas, mówią o nas, w konkretny sposób nas traktują. To, jak się przy ans zachowują, nierzadko staje się dla nas źródłem wiedzy o tym, jak jesteśmy odbierani i właśnie: jacy jesteśmy.

"Czasami każdy człowiek potrzebuje trochę samotności, aby umiał docenić to, co ma i zapomniał o tym, czego mu najbardziej brakuje"
Autor nieznany
Piękne słowa nieznanego autora, według którego każdy z nas powinien doceniać chwile samotności i sobie na nie pozwalać: samotność może być bowiem ciekawym czasem dla nas samych, może stać się chwilą na refleksję nad samym sobą oraz zastanowienie się nad swoim życiem, swoimi celami, planami i marzeniami. W tych chwilach będziemy mogli docenić to, co mamy i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nie jest to właśnie to, do czego dążymy.

Zapewne po zapoznaniu się z powyższymi cytatami, zupełnie inaczej spojrzysz na samotność. Już nie będzie to uczucie, kojarzące się z cierpieniem, byciem samemu, rozpaczą po stracie ukochanej osoby. Będzie to okazja do zastanowienia się nas swoim życiem ale i samotność w tłumie, której również musimy unikać, ponieważ nierzadko boli o wiele bardziej niż faktyczna samotność, polegająca na życiu w pojedynkę.

Komentarze