Czapka - kluczowy element zimowej garderoby

CzapkaCzapka to nie tylko element garderoby dla zmarzluchów, ale dla każdego z nas. Jak pewnie wszyscy wiemy, to właśnie głowa stanowi główne źródło utraty ciepła. Dlatego, by nie narażać się na przewianie, przemarznięcie lub zaziębienie - należy chodzić zimą zawsze z okrytą głową. Poniżej podpowiadamy - na co zwrócić uwagę w czasie przeglądania dostępnych czapek męskich, jeśli zależy nam na skutecznej izolacji termicznej.

Materiały na czapkę zimową - po jakie warto sięgać?

Przyjęło się ogólne przekonanie, że najlepszym materiałem na czapkę zimową jest wełna. Częściowo, jest to prawda, niemniej należy podkreślić, że materiały syntetyczne - niesłusznie uważane za zbyt słabe pod kątem termoizolacji - są w wielu sytuacjach nie mniej skuteczne.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jaki sposób oraz w jakich proporcjach dane materiały zostały użyte. Jest sprawą oczywistą, że wysokogatunkowa wełna (np. z owiec merynosów) wypadnie lepiej niż jej gorszy odpowiednik. To samo dotyczy np. takich materiałów syntetycznych jak polar czy kaszmir, które bywają wykorzystywane do obszycia czapek od wewnątrz.

Jeśli więc kupujesz czapkę wykonaną w całości z jednego materiału - polecamy, by była to wełna wysokiej klasy lub kaszmir bądź polar. Czapki bawełniane lepiej sprawdzą się w okresie jesiennym i wiosennym.

Materiał a grubość czapki zimowej

Czapek cieńszych używa się zazwyczaj w czasie uprawiania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu - dzięki temu przeciwdziałają niepożądanemu przegrzaniu głowy oraz odprowadzają wilgoć z powierzchni skóry.

Większość osób poszukuje jednak czapek grubych, często nawet dwuwarstwowych, które nadadzą się do noszenia podczas długotrwałej ekspozycji na warunki atmosferyczne. Wówczas polecamy wybierać czapki o dodatkowej warstwie - na przykład podszewce wykonanej z polaru lub mikropolaru. Warto wybierać tkaniny polarowe, w których zastosowano technologię stormlock - doskonale zabezpiecza przed wiatrem oraz opadami atmosferycznymi.

Zewnętrzna warstwa może być natomiast wykonana m.in. przy użyciu nici odblaskowych. Czapki takie będą stanowić dodatkowe zabezpieczenie podczas poruszania się w czasie zimowych wieczorów.

Czapka dobrze zabezpieczająca przed zimnem - czyli jaka?

Obecność dodatkowych elementów w budowie czapki może stanowić niemałą pomoc, zwłaszcza jeśli zależy nam na izolacji od zimna. Warto wówczas sięgnąć po czapki uszatki (zwane również pilotkami), wyposażone w dwa wygodne nauszniki. Mają one formę oklapłych części materiału, które opadając na nasze uszy, stanowią dodatkową warstwę izolacyjną.

Zmarzluchom wybierającym się na stok polecamy połączyć zwykłą czapkę z kominiarką. Wówczas, możemy mieć pewność, że nasza głowa będzie izolowana na niemal całej swojej powierzchni.

Czapki wyposażone w zapinkę to również wybór osób, które obawiają się negatywnych konsekwencji zbyt długiej ekspozycji na zimno. Mowa oczywiście o modelach, w których zapinka została ulokowana na zausznikach, a ich zaczepienia dokonuje się pod szyją. Czapki takie lepiej chronią przed wiatrem, który wdzierając się pod ich powierzchnię, potęguje odczucia chłodu.

Warto również zwrócić uwagę na samo dopasowanie czapki do naszej głowy. Po założeniu powinna trzymać się ponad linią łuków brwiowych, w połowie wysokości czoła. Przesadnie zsunięta w dół, będzie ograniczać nasze pole widzenia.

Fot. materiały prasowe.

Komentarze