Czekolada - jej historia, właściwości i rodzaje

CzekoladaZiarna kakaowca były pozyskiwane już 2000 lat p.n.e. przez Olmeków, którzy niegdyś zamieszkiwali tereny Meksyku.

Do dzisiaj jest wielką zagadką, jak odkryli, że kakaowiec daje owoce warte uwagi oraz sposób, w jaki pozyskiwali kakao.

Ziarna rozpowszechnili dopiero Majowie w III w. n.e. Oni prażyli już ziarna kakaowca albo je mielili. Sproszkowane kakao mieszali z wodą, miodem albo mąką kukurydzianą i tak powstał pierwszy napój czekoladowy. Co ciekawe, na początku przeznaczony był dla najważniejszych osobistości. Raczył się nim król oraz arystokracja. Gorąca czekolada była czczona podczas obrzędów i rytuałów. Dopiero później tradycję picia napoju ze zmielonymi ziarnami kakaowca przejęli Aztekowie. To zresztą oni wprowadzili kolejne innowacje, jakie dotyczyły pozyskiwania czekolady. Pewne jest, że to również oni jako pierwsi wprowadzili napój czekoladowy w postaci zimnej.

Ziarna kakaowca do Europy sprowadził sam Krzysztof Kolumb. Uznanie zdobyły przede wszystkim w Hiszpanii. To zresztą w tym kraju przez lata ukrywano recepturę na płynną czekoladę, która nie była gorzka. Tajemnicą było dodawanie do napoju wanilii oraz cukru.

Od XVIII wieku czekolada stała się powszechna, a najznamienitsze fabryki zaczęły produkować nie tylko tę płynną, ale i pralinki oraz tabliczki czekolady. Prym od zawsze wiosła Szwajcaria, która do dzisiaj uznawana jest za czekoladowego potentata.

Cenne składniki czekolady

Im mniej składników posiada czekolada, tym jest lepsza. Aby móc zajadać się taką, która rzeczywiście będzie miała zbawienny wpływ na nasz organizm, a nie tylko dostarczy pozytywne doznania smakowe, warto byłoby się przyjrzeć początkom jej powstawania. Już pierwszy etap produkcji czekolady ma ogromny wpływ na jej jakość. Do rozdzielania ziaren kakaowca, mielenia, rozdrabniania czy konszowania powinno używać się jedynie maszyn najlepszej jakości, których działanie nie wpływa negatywnie na jakość finalnej czekolady. Producenci wykorzystują najczęściej urządzenia z konszowaniem na mokro oraz te z poziomym młynem kulowym – podobno do produkcji czekolady są najlepsze.

Sama czekolada jest bogactwem składników odżywczych. W jednej tabliczce jest ich ponad 600. To między innymi magnez, flawonoidy, żelazo, niacyna. Czekolada usprawnia działanie układu trawiennego, działa korzystnie na układ nerwowy, usprawnia też działanie mięśni i wzmacnia kości.

Jaką czekoladę wybierać?

Najlepsza pod względem jakości jest czekolada gorzka. Ta zawiera najmniej cukru i najwięcej bogatej w wartości odżywcze miazgi kakaowej. Warto nabywać tabliczki czekolady, które w swoim składzie posiadają minimum 70% miazgi (są i takie, które posiadają nawet 95%). Inne prawdopodobnie są jedynie wyrobami czekoladopodobnymi, które dostarczyć mogą tylko pustych kalorii.

Wszystkie inne czekolady niż ta gorzka okazują się o wiele mniej wartościowe. Czekolada deserowa zawiera jakieś 30-70% miazgi kakaowej, mleczna tylko 20%, a biała nie zawiera jej wcale. Popularne są też wyroby czekoladopodobne, których należy unikać – nie zawierają więcej niż 7% miazgi kakaowej.

Czy wiecie, że …

Niegdyś ziarna kakaowca były tak cenne, że służyły za środek płatniczy? Worki z ziarnami wymieniano nawet na domy.

Tekst powstał w oparciu o materiały zawarte na stronie Vekamaf.com.pl - firmy zajmującej się sprzedażą maszyn do zakładów produkcyjnych.

Ocena: 4.7