Czy domek modułowy można postawić bez pozwolenia?

Dom modułowyDomy modułowe to rozwiązania, które cieszą się popularnością głównie w Kanadzie, czy krajach skandynawskich. Również w Polsce powstaje ich coraz więcej, co wynika przede wszystkim z ich zalet. Jak powstają domki modułowe? Czy można je budować bez pozwolenia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są i jak powstają domy modułowe?

Domy modułowe to budynki, które składane są z gotowych elementów. Powstają one w wyspecjalizowanych fabrykach, a ich złożenie następuje na miejscu budowy, co nie tylko skraca czas budowy, ale sprawia również, że może się ona odbywać o każdej porze roku. Domy modułowe są dostępne zarówno w wersji letniskowej, jak i całorocznej, jednak w tym drugim przypadku należy przygotować najpierw odpowiedni fundament, na którym powstanie tego typu budynek.

Z czego wytwarzane są domy modułowe? Wykorzystywany jest w tym celu keramzytobeton lub drewniana bądź stalowa konstrukcja z odpowiednim wypełnieniem. Następnie zostaje ona obita wodoodporną płytą OSB-3, co pozwala wykonać ocieplenie oraz elewację. W efekcie budynek niczym nie odbiega od standardowych domów, a jego cechą charakterystyczną jest energooszczędność.

Domy modułowe bez pozwolenia

Popularyzacja domów modułowych sprawia, że wiele osób zastanawia się nad tym, czy można je stawiać bez pozwolenia. Otóż tak, ale pod warunkiem, że powierzchnia zabudowy nie przekracza 70 m². Dozwolony metraż od 1 stycznia 2022 roku uległ podwojeniu, co wprowadziły w życie przepisy Polskiego Ładu. Do tej pory w ramach zgłoszenia powstawać mogły jedynie budynki modułowe o powierzchni nie przekraczającej 35 m². Ustawodawca określa również, że budowa domu modułowego bez pozwolenia jest dozwolona jedynie na działkach budowlanych o powierzchni minimalnej 500 m² i musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Szczegółowe warunki w tym zakresie są dostępne na stronie https://markaeko.pl/domki-bez-pozwolenia/.

Zalety domów modułowych

Jak już wspomniano rosnąca popularność domów modułowych wynika przede wszystkim z ich zalet. Zalicza się do nich m.in.:

  • szybkość budowy - całoroczny dom modułowy jest gotowy do zamieszkania zazwyczaj w przeciągu 2-3 miesięcy od momentu wyboru projektu;
  • możliwość rozbudowy - dom modułowy można rozbudować w przyszłości poprzez doklejenie kolejnego modułu;
  • komfort - w domu modułowym można mieszkać komfortowo i oszczędnie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że są to rozwiązania energooszczędne;
  • brak pozwolenia na budowę - budowa domu modułowego to minimum formalności;
  • wysokiej klasy technologia - technologia wykorzystywana do budowy domów modułowych sprawia, że są one niezwykle wytrzymałe, a także nie pękają i nie osiadają. W związku z tym mogą powstawać na terenach podmokłych, a także glebach skalistych, czy piaszczystych.

Podsumowując należy stwierdzić, że popularność domów modułowych w Polsce z pewnością będzie rosła, co wynika przede wszystkim z ich szybkości budowy, a także wejścia w życie nowych przepisów. Dzięki nim nie ma konieczności uzyskania pozwolenia na budowę nawet wtedy, gdy powierzchnia domu modułowego przekracza 35 m².

Komentarze