Czy mam grzybicę pochwy? Jak rozpoznać i pokonać ten wstydliwy problem?

Grzybica pochwyProblemy intymne wiążą się z wieloma nieprzyjemnymi objawami i chociaż zdarzają się niezwykle często, wiążą się z ogromnym zawstydzeniem. Nie powinno to jednak nikogo zatrzymywać przed szukaniem rozwiązań, bo skutki nieleczenia, np. grzybicy pochwy, mogą być naprawdę poważne. Jak zatem rozpoznać, a następnie pokonać tego typu infekcję?

Infekcja pochwy pod lupą

Grzybica pochwy, inaczej zwana kandydozą pochwy (źródłem są grzyby z rodzaju Candida, od których to wywodzi się nazewnictwo), jest jedną z najczęstszych infekcji występujących w intymnych kobiecych obszarach. Co ważne, znaczne ryzyko jej zaistnienia pojawia się w trakcie lub po antybiotykoterapii.

Dlaczego tak się dzieje? Formę leczenia, jaką są antybiotyki, stosuje się w przypadku zakażeń bakteryjnych. Tego typu lekami zabijane są więc chorobotwórcze ustroje, ale przy okazji dochodzi niestety także do zniszczenia tych "dobrych bakterii". Może wpływać to na zaburzenia w pracy układy pokarmowego czy też właśnie w mikroflorze pochwy. W pochodzącej z niej wydzielinie znajduje się bowiem około 100 różnych bakterii, przede wszystkim są to pałeczki kwasu mlekowego. Odpowiadają m.in. za tworzenie kwaśnego środowiska, co pomaga chronić pochwę przed chorobotwórczymi patogenami. Kiedy ilość owych bakterii spada, a mikroflora zaczyna przybierać wartości zasadowe, szkodliwe drobnoustroje mogą swobodnie się namnażać. Co ciekawe, owe grzyby w naturalny sposób występują w organizmie. Kiedy jednak nie dochodzi do stanu chorobowego, są one niegroźne i bardzo nieliczne.

Jakie są objawy zakażenia grzybiczego pochwy, które występują w związku z kuracją antybiotykową?

  • Uporczywy świąd w okolicach intymnych,
  • serowate i bezzapachowe upławy,
  • pieczenie, bolesność pochwy oraz sromu,
  • ból i pieczenie w trakcie współżycia,
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu.

Warto przy tym zauważyć, że nie u każdego i nie przy każdej antybiotykoterapii dochodzi do infekcji pochwy. Istnieją jednak czynniki, które mogą to ryzyko zwiększyć, a jest to m.in. przedłużający się czas stosowania antybiotyków, ciąża, stosowanie antykoncepcji, różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, sposób odżywiania, który nie zapewnia wystarczającej ilości witamin, ale jest za to bogaty w węglowodany, czy też ogólne zaburzenia w pracy układu immunologicznego oraz inne, współwystępujące choroby.

Co pomaga uchronić się przed grzybicą pochwy po antybiotyku lub jej nawrotami?

  • Odpowiedni sposób odżywiania - ograniczenie ilości węglowodanów, ale też wprowadzenie produktów kiszonych;
  • wzmocnienie ogólnej odporności;
  • dbanie o higienę intymną przy wyeliminowaniu perfumowanych produktów higienicznych oraz dezodorantów intymnych;
  • rezygnacja z gąbek oraz myjek, które są znakomitym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów, a następnie przeniesienia ich na ciało;
  • ograniczenie liczby partnerów seksualnych.

Co istotne, grzybica bardzo łatwo przenosi się drogą płciową, stąd też leczeniu poddawani są oboje partnerzy. W trakcie kuracji należy jednak zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Co robić, gdy mam podejrzenie grzybicy pochwy i jak ją leczyć?

Przede wszystkim należy niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa, który może potwierdzić diagnozę. Bazuje przy tym na badaniu oraz ocenie wydzieliny z pochwy. Mogą zostać zlecone także dodatkowe testy, jak np. zrobienie wymazu z pochwy oraz posiew, który najskuteczniej potrafi ocenić, czy rzeczywiście jest to infekcja grzybicza.

W celu jej leczenia stosuje się leki przeciwgrzybicze, które najczęściej podaje się w formie dopochwowej. Są to tabletki, globulki, maści lub żele, które w swoim składzie mają m.in. nystatynę, klotrimazol lub też substancje z grupy azoli. Lekarz może zlecić stosowanie także preparatów zewnętrznych - maści lub kremów. W niektórych wypadkach, jeśli objawy są silne lub są to infekcje nawracające, może zajść konieczność stosowania doustnych leków przeciwgrzybiczych.

W tego typu problemach ważna jest szybkość reakcji, stąd też, jeśli nie masz możliwości pilnej wizyty u ginekologa lub objawy są bardzo słabo nasilone, możesz sięgnąć po preparaty, które dostaniesz w aptece bez recepty. One również występują pod postacią globulek, kremów, ale także płynów do irygacji. Pomogą złagodzić objawy i nie powinno być problemu, aby stosować je także w trakcie właściwego leczenia, które zaleci specjalista. Należy jednak koniecznie o to dopytać, bo w końcu skuteczność i bezpieczeństwo są zawsze na pierwszym miejscu!

Komentarze