Czy można wyleczyć zaćmę bez zabiegu? Sprawdź!

Wyleczenie zaćmyZaćma (katarakta) to choroba, która charakteryzuje się zmętnieniem soczewki oka skutkującym stopniowym pogarszaniem się ostrości widzenia. Może prowadzić nawet do utraty wzroku, na szczęście istnieje skuteczna metoda jej leczenia. Zabieg polegający na wymianie soczewki, bo o nim mowa, jest komfortowy dla pacjenta i jest przeprowadzany w ramach chirurgii jednego dnia.

Zaćma - charakterystyka choroby

Zaćma, nazywana także kataraktą (łac. cataracta), to choroba oczu, w przebiegu której dochodzi do zmętnienia soczewki. Soczewka oka to struktura znajdująca się w przedniej części gałki ocznej (między tęczówką a ciałem szklistym), jej główne zadanie to skupianie światła na siatkówce i umożliwianie akomodacji, czyli wyraźnego widzenia przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. U zdrowych osób jest ona przezroczysta i elastyczna, u pacjentów z zaćmą pojawiają się zmętnienia prowadzące do pogorszenia ostrości wzroku.

Zaćma pogłębia się stopniowo, jej przebieg może być jednak różny - czasami katarakta rozwija się w ciągu kilku miesięcy, a czasami w ciągu kilku lat. Nieleczona prowadzi do znacznego upośledzenia wzroku, a nawet ślepoty. Ze względu na lokalizację zmian wyróżnia się:

  • zaćmę korową - obejmującą obwód soczewki,
  • zaćmę podtorebkową tylną - powstającą w tylnej części soczewki,
  • zaćmę jądrową - umiejscowioną w środkowej części soczewki.

Zdiagnozowano u Ciebie kataraktę lub odczuwasz znaczne pogorszenie ostrości wzroku i podejrzewasz zaćmę? Dowiedz się więcej na temat operacyjnego jej leczenia: https://www.optegra.com.pl/zabiegi/zacma.

Przyczyny i objawy zaćmy

Najczęstszą przyczyną rozwoju zaćmy jest wiek - mówi się wówczas o zaćmie starczej. Wraz ze starzeniem się organizmu dochodzi do denaturacji i degradacji białek tworzących soczewkę, jest to zjawisko normalne (zazwyczaj ma to miejsce ok. 50.-60. roku życia). Wyróżnia się również postać wtórną katarakty, jako skutek takich schorzeń jak cukrzyca, zapalenie rogówki, twardówki czy zapalenie błony naczyniowej. Może ona pojawić się również jako konsekwencja urazu gałki ocznej.

Objawy zaćmy to:

  • stopniowe pogarszanie się ostrości wzroku do dali i do bliży; zniekształcone (rozmyte, zamglone) widzenie,
  • kłopoty z widzeniem o zmroku i w nocy,
  • podwójne widzenie przedmiotów,
  • zwiększona męczliwość wzroku,
  • obniżenie kontrastu.

Leczenie zaćmy

Początkowo, gdy soczewka traci swą przezierność, osoby krótkowzroczne mogą odczuwać poprawę widzenia, gdy założą mocniejsze szkła, z kolei dalekowidze - jeśli zrezygnują z okularów "plusowych" do dali. Jest to jednak rozwiązanie czasowe i w miarę rozwoju choroby niewystarczające. Czy zaćmę można wyleczyć farmakologicznie?

Jedyną w pełni skuteczną metodą leczenia katarakty jest operacja zaćmy. Obecnie najczęściej stosuje się ultradźwiękową fakoemulsyfikację - podczas zabiegu wykonuje się mikronacięcie (wielkości około 2,2 mm), usuwa zmętniałą soczewkę i zastępuje ją sztuczną. Cała procedura jest bezbolesna (wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym przy pomocy kropli) i bezpieczna dla pacjenta. Operacja trwa około 15-25 minut, nie jest wymagana hospitalizacja. Co istotne, zabiegu usunięcia zaćmy nie wykonuje się na obu oczach jednocześnie.

Komentarze