Czy obfite krwawienie miesiączkowe powinno niepokoić?

Obfite krwawienie miesiączkowe - poradaObfite miesiączki są jednym z częściej zgłaszanych problemów ginekologicznych. Przyczyn zbyt intensywnych krwawień może być wiele, m.in.: menopauza, ale także przyjmowanie antykoncepcji. W niektórych przypadkach może być objawem niepokojących zmian, np. endometriozy, dlatego warto zgłosić się z problemem do specjalisty, który dokładnie określi przyczynę.

Kiedy mówimy o obfitym okresie?

Cykliczne krwawienia są naturalną reakcją organizmu kobiety na cykl hormonalny, w którego trakcie, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, złuszcza się błona śluzowa macicy – endometrium. Przyjmuje się, że prawidłowa miesiączka trwa krócej niż tydzień, zwykle jest to 5 do 6 dni. Znacznie ciężej jednak samodzielnie określić ilość traconej w tym czasie krwi. Średnia utrata krwi waha się w granicach 30 – 80 ml, co oznacza, że wszelkie wartości powyżej 80 ml można uznać za obfite krwawienia. Jeśli kobieta chce potwierdzić swoje podejrzenia, warto wykonać badanie stężenia hemoglobiny przed okresem i powtórzyć je bezpośrednio po jego zakończeniu. Obniżone wartości po miesiączce będą wskazywać na niedokrwistość i potwierdzą przypuszczenia. Taki wynik zawsze warto skonsultować ze specjalistą.

Wiele kobiet zastanawia się, jak zmniejszyć krwawienie miesiączkowe. Powodzenie terapii jest jednak powiązane z przyczyną.

Przyczyny obfitych miesiączek

Jeśli obfite miesiączki występują u młodych dziewcząt, nie powinny wzbudzać nadmiernego niepokoju. Wynikają z rozwijającego się układu hormonalnego i z wiekiem utrata krwi w trakcie menstruacji powinna się zmniejszyć. Podobna sytuacja dotyczy kobiet po 40. roku życia, których organizm przygotowuje się do klimakterium. W tym przypadku również jest to naturalna reakcja fizjologiczna na zmiany zachodzące w układzie hormonalnym. W obu przypadkach nadmierne krwawienie warto zgłosić ginekologowi.

Obfite miesiączki mogą być jednak wynikiem chorób, nie tylko tych ginekologicznych. Wówczas o zmniejszeniu miesięcznego krwawienia decyduje skuteczność terapii właściwiej. To objaw m.in.: polipów i mięśniaków w obrębie macicy, ale także torbieli na jajniku czy endometriozy. Przyczyną mogą być zaburzenia wydzielania hormonów przez tarczycę oraz schorzenia wątroby czy zaburzenia czynności nerek. Obfite krwawienie jest również następstwem problemów z krzepliwością, np. choroby von Willebranda. Jeśli więc występują poza okresami zmian w układzie hormonalnym, koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą, który zdiagnozuje przyczynę i określi najskuteczniejszą terapię.

Leczenie obfitych miesiączek polega zwykle na wdrożeniu terapii hormonalnej, która reguluje cykl i ogranicza krwawienie. Ginekolog zleca najczęściej doustną antykoncepcję. Warto pamiętać, że przy obfitym miesiączkowaniu należy sprawdzać poziom żelaza. Jeśli jest zbyt niski, wskazana jest suplementacja tego pierwiastka. Problemu zbyt intensywnych krwawień w żadnym wypadku nie należy też bagatelizować, ponieważ może on prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Komentarze