Czy osteoporoza jest wyleczalna?

OsteoporozaDiagnoza osteoporozy jest dla wielu osób przerażająca. Z pewnością jest to trudne, gdy uświadamiamy sobie, że nasze kości ulegają degeneracji. Każdy chciałaby przecież na długo zachować siły i zdrowie, a także możliwość, by swobodnie móc się poruszać. Dlatego bardzo ważne jest, by podjąć działania profilaktyczne i ustrzec się przed chorobą. Co jednak zrobić, jeśli choroba się rozwinęła? Czy istnieje możliwość jej wyleczenia?

Osteoporoza - działa podstępnie

Niestety, osteoporoza to jedna z tych chorób, które działają podstępnie. Potrafi latami nie dawać o sobie znać. W końcu musi jednak nadejść ten moment, gdy stajemy się świadomi jej istnienia. Najczęściej ma to związek z częstymi urazami i złamaniami, które zmuszają nas do podjęcia specjalistycznych badań. Osteoporoza polega na tym, że masa kostna ulega redukcji. W związku z tym kości stają się mniejsze i słabsze, a co za tym idzie - podatne na łamanie. Czy istnieje możliwość odwrócenia tego procesu degeneracji?

Czy można wyleczyć osteoporozę?

Na to pytanie można odpowiedzieć pozytywnie. Tak, osteoporozę da się zatrzymać, a w wielu przypadkach istnieje duża szansa na cofnięcie się choroby. I to nawet w zaawansowanym wieku. A wszystko dlatego, że układ kostny ulega nieustannej przebudowie, w której głównym budulcem jest wapń. W procesie zdrowienia bardzo pomaga również aktywność fizyczna. Najważniejsza jest jednak odpowiednia dieta.

Produkty bogate w wapń to przede wszystkim nabiał, ryby, ser żółty, soja, tofu, a także niektóre warzywa (m.in. szpinak, jarmuż, szczypiorek), jak i owoce (m.in. suszone morele i daktyle). W przypadku zaawansowanego procesu chorobowego najlepszym rozwiązaniem będzie jednak suplementacja. Osoba niedoświadczona może po prostu nie zbilansować swojej diety odpowiednio. Stosując suplementację, ma się zawsze pewność, że dostarczamy naszym kościom optymalną dawkę tego pierwiastka. Na szczęście, na rynku nie brakuje preparatów z wapniem. Wśród nich, warto zwrócić uwagę na Calperos. Dlaczego akurat na ten produkt? Ponieważ posiada on wapń w postaci węglanu, czyli w formie najlepiej przyswajalnej dla ludzkiego organizmu. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://calperos.pl.

Skupiając się na diecie, warto również zadbać o odpowiedni poziom witaminy K, która sprawia, że wapń zostaje wbudowany w strukturę kości. Nie mniej ważna jest witamina D, która bierze udział w syntezie kolagenu i pomaga we wchłanianiu wapnia. Można ją czerpać z diety i suplementów, najlepiej jednak jest korzystać ze słonecznej pogody, która stymuluje jej produkcję. Idealnie połączyć można to z aktywnością fizyczną, chociażby z bieganiem czy spacerowaniem.

Stop osteoporozie

Oczywiście, im bardziej zaawansowany proces osteoporozy, tym dłużej trwa leczenie. Najważniejsza jest więc systematyczność w suplementacji i w utrzymywaniu aktywności fizycznej. Bezwzględnie należy również zrezygnować z używek. Przede wszystkim z alkoholu, który wypłukuje wapń z organizmu. Również dym papierosowy zawiera toksyny, które osłabiają kości. W walce o zdrowy układ kostny trzeba więc postawić przede wszystkim na zdrowy styl życia i wyrobić nowe nawyki. Plus jest taki, że będą one miały pozytywny wpływ nie tylko na nasze kości, ale ogólne samopoczucie oraz zdrowie. Motywacji do realizowania planu leczenia nie powinno więc zabraknąć. Przeczytaj więcej o osteoporozie na: https://calperos.pl/o-osteoporozie.

Nawet osoba z zaawansowaną osteoporozą może przywrócić swoim kościom odpowiednią masę, a tym samym zwiększyć ich elastyczność i uczynić je bardziej odpornymi na urazy. Oczywiście, każdy przypadek powinien być skonsultowany z lekarzem, który dokładnie podpowie, co trzeba zrobić. Leczenie zawsze jednak bazuje na zwiększeniu ilości wapnia w diecie. To przecież główny składnik kości, bez którego zaczynają one ulegać procesom degeneracji. Osteoporoza nie powinna więc być wyrokiem, a raczej stanowić formę ostrzeżenia, że najwyższy czas zająć się swoim układem kostnym. Warto także kłaść nacisk na działania profilaktyczne, zwłaszcza wśród osób młodych, które zwyczajnie o osteoporozie nie myślą, a powinny.

Komentarze