Czy tatuowanie jest bezpieczne?

TatuowanieTatuaże to coraz bardziej popularna metoda ozdabiania skóry. Decydują się na nie celebryci znani z pierwszych stron gazet i zwyczajni ludzie, pragnący w ten sposób podkreślić swoją oryginalność lub za pomocą unikalnego wzoru dać dowód swoim uczuciom, poglądom czy gustom.

Jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje, a grono miłośników tatuowania jest niemal tak samo liczne jak grupa zdecydowanych przeciwników. Jednak względy estetyki to tylko jedna strona medalu.

Drugą są kwestie zdrowotne i kwestie bezpieczeństwa, które należy rozważyć decydując się na tatuaż. Tatuaż to nie tylko ozdoba. Oznacza również ingerencję w organizm, bo polega na wprowadzeniu barwników w skórę właściwą. Istnieje cały szereg przeciwwskazań do wykonania tatuażu i warto je poznać przed udaniem się do studia tatuażu.

Najważniejsze przeciwwskazania medyczne do zabiegu tatuowania

Przeciwwskazaniem zdrowotnym do wykonania tatuażu są przede wszystkim niektóre choroby, takie jak padaczka, choroby układu krążenia, przebyty zawał serca czy hemofilia oraz choroby dotyczące układu immunologicznego. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy ktoś choruje na cukrzycę lub ma skłonności do omdleń. Należy o tym bezwzględnie poinformować osobę wykonującą zabieg, podobnie jak o uczuleniu na składniki tuszu oraz przyjmowaniu leków rozrzedzających krew (choćby zwykła aspiryna).

"Przeciwwskazaniem do tatuowania są również poważne schorzenia skóry (między innymi łuszczyca). Nie należy wykonywać tatuażu podczas ciąży i w okresie karmienia piersią, bo skóra kobiety ciężarnej jest podatna na rozstępy i może mieć podwyższoną skłonność do bliznowacenia - zwykle sugeruje się wstrzymanie z tatuażem na co najmniej pół roku po porodzie." - dermatolog Marta Malek.

W profesjonalnych studiach tatuażu klienci wypełniają specjalną ankietę, która ma wyeliminować obecność wspomnianych schorzeniach, tatuażysta może poprosić również o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych, które może wypisać dermatolog podczas konsultacji dermatologicznej. Czasami zaleca się wykonanie przed zabiegiem tatuowania testów alergicznych, aby  wyeliminować alergię na składniki tuszu.

Uwaga na pieprzyki i blizny!

Wiele osób chce za pomocą tatuażu zamaskować nieestetyczne blizny. Niestety, skóra pokryta bliznami słabo przyjmuje tusz i nie zaleca się pokrywania ich wzorem, bo uzyskany efekt estetyczny może zupełnie, odbiegając od oczekiwań klienta. Znamiona nie stanowią co prawda bezwzględnego przeciwwskazania do wykonania tatuażu, ale powinien o tym zadecydować dermatolog. Podobnie wygląda sprawa z rozstępami - tutaj również przed wykonaniem tatuażu należy skorzystać z konsultacji lekarza. Znamiona, pieprzyki i piegi to miejsca, gdzie pigment jest bardziej nagromadzony. Dotyczy to zwłaszcza pieprzyków wystających, ale także znamion płaskich. Nie wykonuje się w żadnym wypadku tatuażu w obrębie znamion ze względu na duże prawdopodobieństwo możliwych powikłań. W takich sytuacjach z uwagi na obecność licznych zakończeń naczyń krwionośnych należy je ominąć, dopasowując odpowiedni kształt wzoru.

Podstawowe zasady BHP przy tatuowaniu

Tatuaż wykonany amatorsko wiąże się z ogromnym ryzykiem. Dlatego tatuowanie skóry powinno być zawsze przeprowadzone w profesjonalnym studiu, które gwarantuje pełne bezpieczeństwo klienta i przestrzega standardów higieny, używając jałowych igieł i sterylnych barwników.

Komentarze