Czy warto mieć w domu krzesło barowe? Jakie zalety ma hoker?

Krzesła baroweHokery od dawna nie są wyłącznie domeną pubów, restauracji czy salonów fryzjerskich. Na dobre zadomowiły się w polskich mieszkaniach, stając się interesującą alternatywą dla tradycyjnych krzeseł i taboretów. Ale czy krzesło barowe to rzeczywiście dobry wybór w kuchni? I jakie są zalety tego mebla?


Aranżacja z krzesłem barowym w domu

Na zakup hokerów do mieszkania warto zdecydować się jak najwcześniej, by uniknąć kosztownych przeróbek i ponoszenia kolejnych wydatków dotyczących zmiany umeblowania. Jeśli hoker ma współgrać z innymi elementami wyposażenia, to trzeba wziąć pod uwagę jego specyfikę.

Hokery, czyli wysokie krzesła barowe, nie zajmują wiele miejsca. Mogą jednak być nieprzydatne, gdy zostaną źle dobrane do pozostałych mebli. Przy klasycznym stole ich siedzisko będzie na zbyt wysokim poziomie. Dlatego konieczne jest wyznaczenie w kuchni lub salonie strefy specjalnie zaprojektowanej pod kątem umieszczenia w niej krzesła barowego. Im wcześniej o tym pomyślimy, tym mniej kłopotu z aranżacją wnętrza.

Oferta krzeseł barowych jest bardzo szeroka. Na rynku można znaleźć mnóstwo modeli. Dowodem na to mogą być hokery w sklepie Centrum Krzeseł, wśród których znajdują się m.in. hokery drewniane, metalowo-drewniane, plastikowe, tapicerowane z obiciem ze skóry lub z tkaniny, z oparciem lub bez oparcia. W katalogach sklepowych bez trudu można odnaleźć hoker odpowiedni do każdej aranżacji. Czym się jednak kierować przy wyborze?

Krzesła barowe

Zdjęcie modelu hokera Arosa

Dobre krzesło barowe, czyli jakie?

Zakup odpowiedniego krzesła barowego przy tak bogatej ofercie może się wydawać sporym wyzwaniem. W praktyce nie jest to jednak aż tak trudne. Wybierając hokery, warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • jego estetyka,
  • potrzeby aranżacyjne i stylistyka wnętrza,
  • potrzeby domowników i sposób użytkowania krzesła,
  • jakość wykonania,
  • materiały z jakich dany model został wyprodukowany,
  • cena.

Hoker powinien być utrzymany w stylu odpowiednim do aranżacji mieszkania. W tym względzie liczy się zarówno wygląd mebla, jak i materiał, z którego powstał. Dobre dopasowanie nie oznacza, że krzesło barowe nie może pełnić głównej roli albo stanowić kontrast względem reszty wystroju. Musi jednak być częścią spójnej kompozycji i konceptu aranżacyjnego.

Zasadniczy wpływ na charakter hokera ma jego konstrukcja. Ma to też duże znaczenie w kwestii użytkowania tego mebla. Hokery na jednej nodze w większym stopniu kojarzą się z luźną atmosferą barów niż hokery na trzech i na czterech nogach bardziej przypominające zwykłe krzesła lub taborety. Tradycyjne krzesła barowe miewają obrotowe siedziska, co ułatwia siadanie i schodzenie z nich. Z drugiej strony przez brak oparcia pełen relaks przy dłuższym siedzeniu będzie utrudniony, ale stołek barowy nie jest przecież fotelem i nie taka jest jego rola.

To, jaką funkcję ma pełnić krzesło barowe, jest jednak kluczowe przy wyborze konkretnego modelu. Gdy hoker ma być raczej postrzegany jako element dekoracyjny, zdecydujemy się na inną wersję, niż gdy będzie on służył w czasie codziennego spożywania posiłków lub zostanie umieszczony w salonie w strefie ze stolikiem kawowym. Estetyka ma znaczenie także w przypadku wykorzystania hokera w roli małego, stylowego stolika, półki lub oryginalnego kwietnika.

Kupując krzesło barowe warto zwrócić uwagę, czy oferuje ono możliwość regulacji wysokości. To pozwala dostosować je do wzrostu domowników, dla których korzystanie z tak wysokiego mebla może być problemem, na przykład dzieci. Również podpórka pod nogi powinna spełniać oczekiwania użytkownika. Dlatego istotna jest wysokość, na jakiej ją umieszczono i czy korzystanie z niej jest komfortowe.

Krzesła barowe

Zdjęcie (autor: Katarzyna Kraszewska Architektura wnętrz) modelu hokera Bari

Krzesło barowe - jakie są jego zalety?

Rosnąca popularność hokerów to efekt licznych zalet tego rodzaju mebli. Krzesło barowe jest praktycznym elementem wyposażenia wnętrza. Jest doceniane głównie za:

  • prostotę i funkcjonalność - konstrukcja hokerów jest prosta, a jednocześnie ich walory użytkowe są bardzo wysokie. To meble wygodne i komfortowe do siedzenia, a sposób ich użytkowania sprzyja kontaktom towarzyskim. Ponadto nie zajmują dużo miejsca. Ułatwiają też pracę w kuchni. Są wygodniejsze od zwykłych krzeseł w czasie przygotowywania posiłków, a i sięganie do wyższych półek jest dzięki nim prostsze.
  • nowoczesny i oryginalny charakter - w aranżacji pomieszczeń hoker to wciąż nowatorskie, niesztampowe i świeże rozwiązanie. Dzięki niemu można uzyskać niepowtarzalną atmosferę, tworząc wnętrze luksusowe w odbiorze, a zarazem przytulne i kameralne.
  • unikalne możliwości aranżacyjne - różnorodność stylistyczna krzeseł barowych jest bardzo szeroka. Znalezienie hokera, który będzie pasował do nowoczesnej kuchni lub salonu, stylu rustykalnego, vintage, skandynawskiego czy industrialnego, nie jest wielkim wyzwaniem. Bogate wzornictwo, kolorystyka oraz duży wybór tkanin i materiałów z jakich produkuje się krzesła barowe to jedno z ważniejszych źródeł ich popularności na rynku. Krzesło barowe można też wykorzystać na kilka sposobów - nie tylko jako mebel do siedzenia.

Hoker jest prawdziwą ozdobą mieszkań. Sprawdzi się w wielu stylach, a jednocześnie nada pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Musi być jednak dopasowany do pozostałych elementów wykończenia.

Krzesła barowe

Zdjęcie modelu hokera Mariquita

Czy warto kupić hoker?

W polskich domach coraz częściej pojawiają się wyspy, półwyspy oraz wysoko ustawione blaty barowe. Takie rozwiązania aranżacyjne można spotkać zarówno w dużych, jak i małych kuchniach, aneksach kuchennych oraz nowoczesnych salonach. Krzesło barowe w takim otoczeniu sprawdza się doskonale. Jego użytkowe funkcje są istotne, ale może też w nich spełniać rolę dekoracyjną. Wiele zależy tu od inwencji i potrzeb właściciela.

Nad wykorzystaniem hokera w swoim domu warto się zastanowić. Choć nie pasuje do każdego wnętrza i jego wysokość wymusza inwestycję w blat barowy lub stół o adekwatnych rozmiarach, to wykorzystanie krzesła barowego jest znakomitym sposobem na uatrakcyjnienie wnętrza. Warto wziąć ten mebel pod uwagę, aranżując własne mieszkanie.

Komentarze