Czy warto zmieniać zapach swoich perfum w trakcie różnych pór roku?

Modne perfumyZimą cięższe i bardziej tajemnicze, latem lekkie, oparte na cytrusach zapachy - czy tak powinno się dobierać zapachy? Czy pora roku ma wpływ na to, w jaki sposób odbieramy poszczególne nuty zapachowe? Mogłoby się wydawać, że zmiana zapachu perfum jest oczywista razem ze zmianą pory roku. W końcu w zimie zapach, którym się skrapiamy, pochodzi głównie z ubrania, a latem bardziej pachnie nim nasza skóra. To znacznie wpływa na trwałość, moc i jakość niektórych nut zapachowych. A jak jest w praktyce?

Ulubiony zapach bez względu na wszystko

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez jedną z niemieckich sieci perfumerii, aż 87% kobiet w populacji naszych zachodnich sąsiadów ma jeden ukochany zapach, który deklaruje się używać zarówno latem, jak i zimą. Nie zmienia to faktu, że Niemki, jak i przedstawicielki innych europejskich nacji są gotowe na eksperymenty i chętnie sięgają po nowe zapachy, testując je czasem przez kilka miesięcy. Zmiana głównego zapachu na czas zimy czy wiosny, nie musi zmieniać upodobań. Nadal na wieczorne wyjścia, możemy wybierać swój ulubiony zapach, a zmienić tylko ten dzienny.

Zapach lekki i ciężki - o co chodzi?

Jak wiadomo, zapachy ze względu na koncentrację składników podzielić możemy na:

  • Perfumy - wysoka koncentracja, trwałość zapachu, zwykle 20-40% aromatycznych składników
  • Wody perfumowane - średnia koncentracja, mniejsza niż perfumy intensywność, zwykle 15-20% aromatycznych składników
  • Wody toaletowe - rozcieńczony koncentrat, utrzymuje się około 4-5 godzin na skórze, 5-10% aromatycznych składników
  • Woda kolońska - niskie stężenie zapachu, 3-9% aromatycznych składników
  • Woda odświeżająca - woda z dodatkiem zapachu, o mniejszym niż 3% natężeniu aromatycznych składników

Już w tym podziale widać, że to, co odświeżające, codzienne, może być nieco mocniej rozcieńczone niż zapach, który pragniemy utrzymać na skórze przez cały dzień. Na co dzień raczej stosuje się wody perfumowane lub toaletowe. Głównie z uwagi na cenę. Te najcięższe rodzaje zapachów, czyli perfumy czy ekstrakty raczej rezerwuje się na wieczór oraz na skrapianie tkanin, kiedy zapachu ciała w sposób bezpośredni nie czuć.

Zapachowi konserwatyści, czyli co do czego NA PEWNO nie pasuje?

Zwolennicy teorii, że zapach to taki sam element garderoby jak szal czy buty, twierdzą, że to nieporozumienie, by stosować ciężkie zapachy do zwiewnych sukienek lub cytrusowo-mandarynkowe słodkie nuty do zimowego płaszcza. Wynika to z faktu, że jeśli faktycznie chcemy poczuć całym ciałem daną porę roku, absurdem zdaje się stawiać na kwiatowe nuty, kiedy wokół mnóstwo śniegu. Z drugiej strony taka zmiana na zasadzie kontrastu letni zapach-zimowa kurtka i ciężki zapach-letnia sukienka może pobudzać zmysły, dawać widmo zbliżającej się zmiany pory roku i po prostu nas wyróżniać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wejść na https://neness.pl/perfumy, wybrać kilka nut zapachowych wód toaletowych, które są znacznie tańsze niż perfumy i przetestować w których będziemy czuć się lepiej podczas mrozów, a które dobrze sprawdzą się w upalne dni.

Fot. materiały prasowe.

Komentarze