Czy wiemy, jaki wybrać odkurzacz? Co warto kupić?

OdkurzaczW każdym domu bardzo szybko zbiera się kurz, pyłki, a jak mamy zwierzęta to także sierść. Mieszkanie w takich warunkach nie jest zbyt przyjemne, a więc co jakiś czas musimy zadbać o to, by usunąć nagromadzony brud. Najlepiej do tego celu nadaje się odkurzacz, ale właśnie, czy mamy odpowiedni? Czy jesteśmy z niego zadowoleni? A może lepiej kupić coś nowego?

Odkurzacz - do wyboru, do koloru

Odkurzacz wiele imion ma, spotykamy go w wielu miejscach, bo poza domowymi modelami, są też samochodowe, biurowe czy ogrodowe. Dzielimy je ze względu na mobilność, czyli przenośne i centralne, a także sposób pracy (ręczne, automatyczne). My nie będziemy aż tak szeroko opisywać zagadnienia, a skupimy się na prostym, ale najczęściej obowiązującym podziale. Mianowicie, opiszemy modele workowe, bezworkowe i wielofunkcyjne. Dowiedzmy się najważniejszych informacji o każdym z nich!

Workowe - proste i popularne

Jak w tytule - to bardzo popularne, nieskomplikowane w obsłudze odkurzacze. Wyposażone w wymienialny worek, do którego zbierają się zanieczyszczenia. Może być dwojakiego rodzaju: jednorazowy (przeważnie papierowy) lub wielokrotnego użycia, jaki można prać (tekstylny). Nie dziwi, że są często wybierane przez klientów, bo nie dość, że tanie, to jeszcze wygodne w użytkowaniu. Worek trzeba co prawda opróżniać, ale jakoś raz na miesiąc. Mankamentem na pewno jest to, że co jakiś czas (co 4-5 miesięcy) musimy zakupić nowe worki, ewentualnie je czyścić, jeśli zdecydowaliśmy się na materiałowe. Minusem jest również jego słaba skuteczność w pochłanianiu pyłów, roztoczy i alergenów.

Odkurzacz

Bezworkowe - czy lepsze?

W tym modelu rolę worka przejmuje plastikowy pojemnik, który trzeba regularnie opróżniać i myć. To więc duże oszczędności - czasowe oraz pieniężne, bo nie musimy co jakiś czas myśleć o zamawianiu worków, które przecież kosztują niemało (od 6 do nawet 25 złotych). Te odkurzacze bardzo skutecznie pochłaniają pyły, ale też roztocza i alergeny, z czym - jak wspomnieliśmy - słabo radzą sobie modele tradycyjne. Oczywiście, model ten ma wady, przykładowo cena zakupu, jak również eksploatacji jest dość wysoka. Poza tym, gdy odkurzacz wyposażony jest w filtr zmywalny, to po każdym użyciu musimy go zawsze czyścić.

Wielofunkcyjne - dwa w jednym

Jeśli nie wiemy, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze i mamy problem z wyborem, to może warto pomyśleć o odkurzaczu wielofunkcyjnym. W zależności od potrzeb jest w stanie pracować jako workowy lub bezworkowy. Co więcej, te modele czasem mają dodatkowe opcje, na przykład mycie podłogi czy pranie dywanów. Klienci cenią modele wielofunkcyjne za dużą swobodę działania, między innymi przez to, że można wybrać właśnie taki system odkurzania, jakie w danej chwili jest nam potrzebny. Bez problemu pochłaniają pyły, roztocza i alergeny, a dodatki do zestawu sprawiają, że można kompleksowo posprzątać całe mieszkanie. Niestety, te odkurzacze są dość drogie, a ponadto są duże, więc potrzeba na nie sporo miejsca.

Odkurzacz

Na co się zdecydować?

Nie ma tu łatwej odpowiedzi, bo każdy z przedstawionych rodzajów ma swoje silne i słabe strony. Na pewno pomocne mogą być rankingi odkurzaczy, które jak czarno na białym ukażą nam, co jest godnego polecenia. Tak samo można powiedzieć o recenzjach, dzięki którym możemy poczytać o konkretnym, interesującym nas modelu. Warto też zaznajomić się z opiniami innych osób. Oczywiście najlepsze są z pierwszej ręki, czyli od znajomych, którym ufamy, ale jak takich nie mamy, to pozostają nam fora internetowe.

Ocena: 5.0