Czym jest terapia psychodynamiczna i co ją wyróżnia?

Terapia psychodynamicznaDobrze poprowadzona terapia psychodynamiczna może być pomocna m.in. w leczeniu nerwic lękowych, zaburzeń nastroju, depresji, fobii społecznych czy uzależnień. Na czym dokładnie polega ta forma psychoterapii? Jakie są jej główne cele oraz od czego zależy jej skuteczność? Odpowiadamy!Terapia psychodynamiczna, czyli jaka?

Psycholodzy pracujący w nurcie psychodynamicznym patrzą na osobowość człowieka z rozwojowej perspektywy. Jak podkreślają - emocjonalna relacja z przeszłością wpływa na jakość życia w tu i teraz. Ich zdaniem emocje tłumione w dzieciństwie mają swoje echo w dorosłości. Mogą one leżeć u źródeł wielu problemów takich jak np.:

  • stany lękowe i depresyjne,
  • uzależnienia od substancji,
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne,
  • a także niektórych dolegliwości somatycznych.

Niewyrażone, stale negowane emocje z czasem zaczynają dawać o sobie znać, manifestując się w postaci różnorodnych objawów. W takich przypadkach pomocna może być właśnie terapia psychodynamiczna.

Na czym polega terapia psychodynamiczna?

Ten rodzaj psychoterapii polega na rozmowach, podczas których pacjent dzieli się swoimi przemyśleniami, natomiast terapeuta pomaga w interpretacji tych wypowiedzi, zwracając szczególną uwagę na kwestie wywołujące psychiczny dyskomfort, lęk bądź opór. Terapia psychodynamiczna bazuje na indywidualnym podejściu do pacjenta. To on sam decyduje o charakterze każdego spotkania, np. o temacie rozmowy czy długości sesji danego dnia. Terapeuta podąża za tymi potrzebami. Nie proponuje też gotowych rozwiązań, lecz pokazuje, gdzie jeszcze jest praca do wykonania.

Istotą współpracy w podejściu psychodynamicznym jest jakość relacji na linii pacjent-terapeuta oraz dynamika przeżyć psychicznych zachodzących u każdego z nich. Stąd też kluczowe jest, aby wybrać psychologa, z którym łączy nas nić porozumienia.

Jakie są cele i narzędzia terapii psychodynamicznej?

Najważniejszym celem terapii jest zrozumienie tego, co się właściwie wydarzyło w przeszłości. Chodzi o zarówno o zrozumienie przeżytych doświadczeń, jak i sposobu własnej reakcji na nie. To punkt wyjścia do dalszej pracy z ograniczającymi przekonaniami, z których znaczna część wykształciła się już we wczesnym dzieciństwie. Właśnie dlatego w podejściu psychodynamicznym z reguły sięga się daleko wstecz. Często wykorzystuje się również mechanizm przeniesienia.

Przeniesienie polega na nieświadomym "przekierowaniu" na terapeutę reakcji emocjonalnych doświadczanych wobec ludzi z własnego życia. Chodzi tutaj o bardzo konkretne osoby - te, z którymi pozostajemy w emocjonalnym konflikcie. Najczęściej taką osobą jest jeden z rodziców, niekiedy obydwoje. Zjawisko przeniesienia daje szansę na ponowne przeżycie doświadczeń z przeszłości. Jednak tym razem są one przeżywane dużo bardziej świadomie, niż miało to miejsce kiedyś. Pozwala to z jednej strony uwolnić nagromadzone emocje, z drugiej - przepracować nieświadome konflikty wewnętrzne i ostatecznie zostawić przeszłość za sobą. Jest też pierwszym krokiem do zmiany negatywnych przekonań na temat siebie, innych ludzi i świata.

Od czego zależy skuteczność tej formy psychoterapii?

Na skuteczność każdej formy psychoterapii wpływa szereg czynników, m.in. rodzaj doświadczeń do przepracowania oraz możliwości emocjonalne konkretnego pacjenta. Jednak w podejściu psychodynamicznym kluczowe znaczenie dla efektów ma jakość relacji pacjenta z terapeutą. Ponieważ na sesjach wraca się często do bardzo bolesnych wspomnień, przyjacielska więź oparta na zaufaniu to podstawa. Ważne jest, aby terapeutą była osoba, przed którą chcemy się otworzyć. Ktoś, przy kim czujemy się komfortowo, z kim dobrze nam się rozmawia.

Po jakim czasie można liczyć na efekty terapii?

To kwestia bardzo indywidualna. Najczęściej potrzebny jest cykl regularnych spotkań trwających od sześciu do kilkunastu miesięcy. Niekiedy cały proces może wydłużyć się nawet do kilku lat. W przypadku terapii psychodynamicznej sesje odbywają się minimum 1-2 razy w tygodniu. W razie potrzeby częściej. Po więcej artykułów na temat psychologii, uzależnień, zdrowego stylu życia zajrzyj na portal Zdrowie i Życie!

Komentarze