Czym kierować się wybierając pościel do sypialni?

Ludowa pościelKażdemu zależy na zdrowym śnie i komfortowym samopoczuciu w sypialni. Jednak aby odczuwać spokój we własnym łóżku, należy dokładnie wybierać wszystkie składowe wystroju miejsca, w którym się śpi.

Rozmiar pościeli

Aby wybrać dobrą pościel, pasującą do łóżka, należy ustalić jej rozmiar. Warto zapoznać się z wielkością wsadu. Trzeba także znać wymiary łóżka, ponieważ wiele kompletów pościeli zawiera także prześcieradła. Kupując pościel bez wykonania niezbędnych pomiarów, może się okazać, że nijak nie będzie ona pasować. Zakup odpowiednich rozmiarów pościeli jest ważna także z praktycznego punktu widzenia. Zaoszczędzenie przez zakup małej pościeli może negatywnie wpływać na komfort snu i odczuwanie zimna.

Materiał, z którego wykonana jest pościel

Każdy materiał ma inne właściwości, dlatego należy go dobrać tak, aby odpowiadał preferencjom użytkownika. Najlepsze tkaniny zapewniają oddech skórze a także są łatwe w codziennej pielęgnacji oraz pasują do wystroju pomieszczenia. Najczęściej spotykanymi materiałami na pościel są:

  • bawełna - odprowadza wilgoć ze skóry, jest łatwa w praniu i prasowaniu, mimo że jest podatna na zagniecenia; jest też bardzo popularna z racji niskiej ceny,
  • wełna - dba o dobrą wentylację i utrzymanie ciepłoty ciała, nie przyciąga kurzu, dlatego jest zalecana alergikom, a także zmniejsza ból tych osób, które cierpią na problemy reumatologiczne; jest jednak uznawana za materiał luksusowy,
  • jedwab - charakteryzuje się delikatnością, nie przyciąga pyłów, dba o wentylację; jest miły w dotyku, co wpływa na działanie relaksujące,
  • len - izoluje przed chłodem, ma właściwości antyalergiczne; jest podatny na gniecenie oraz trudny do wyprasowania.

Technika splotu materiału

Ważny jest także rodzaj splotu materiału. Na rynku dostępnych jest wiele wersji. Najbardziej znane to:

  • satyna - pościel wykonana w ten sposób jest delikatna i błyszcząca,
  • kora - szorstka w dotyku, jednak odporna na gniecenie i spełniająca swoje funkcje o każdej porze roku,
  • mikrofibra - ma właściwości antyalergiczne, jest miła w dotyku i trwała,
  • flanela - utrzymuje ciepło, charakteryzuje się także lekkością; złe czyszczenie może spowodować kurczenie materiału,
  • perkal - bardzo gruby i trwały materiał,
  • adamaszek - gruby, twardy i błyszczący.

Wzór

Wbrew pozorom bardzo często kupujący kieruje się wzorem, jaki został umieszczony na tkaninie. Pościel, która zwykle pozostaje widoczna, musi pasować do aranżacji pomieszczenia i spełniać swoją funkcję jako ciekawego dodatku do reszty wyposażenia. Na rynku można znaleźć różnorodne kolory i wzory, a także nadruki. Równie często można spotkać tkaniny całkowicie gładkie jak i takie, do których został dodany nadruk. Należy dbać o to, aby pościel nie zdominowała wnętrza, tylko zachowywała stonowane w porównaniu z resztą aranżacji kolory. Jednak nie można też popadać w skrajność i nie kupować jednokolorowej, białej tkaniny.

Pościel dwustronna

Zdjęcie pochodzi ze strony https://i-posciel.pl.

O wyborze decyduje także rodzaj zapięcia na guziki lub zamek. Guziki mają tendencję do odrywania się i nie zapewniają ochrony przed alergenami. Dlatego lepszym wyborem jest zakup pościeli na zamek.

Komentarze