Czym się różni fotoalbum od fotoksiążki?

Fotoalbum a fotoksiążkaChciałabyś sprawić sobie i bliskim prezent i zrobić album z pamiątkowymi zdjęciami, jednak nie wiesz jaka forma będzie dla Ciebie bardziej odpowiednia? Oto podstawowe różnice pomiędzy fotoalbumem, a fotoksiążką.

Każdy lubi wracać do wspomnieniami do wyjątkowych chwil, które przeżyło się z bliskimi, niezapomnianych wakacji, ważnych okazji. Wspomnienia takie przeważnie zostały uwiecznione na zdjęciach, które chętnie przeglądamy na nowo i dzielimy się nimi z innymi osobami. Dlatego wyjątkowo dobrym pomysłem jest tworzenie fotoalbumów i fotoksiążek, w których ważne dla nas zdjęcia zostaną wyeksponowane w pięknej i trwałej oprawie. Obie formy prezentacji na pierwszy rzut oka są bardzo podobne, różnią się jednak pod kątem technicznym, jakościowym, a także ceną. Na co, więc warto zwrócić uwagę?

Fotoksiążka czy fotoalbum?

Fotoalbum a fotoksiążka

Fotoksiążka

Fotoksiążka to jedna z form prezentacji zdjęć. To album ze zdjęciami wydrukowanymi w formie cyfrowej. Wygląda jak typowa książka z miękkimi, stosunkowo cienkimi kartkami, które zszyte łączy się na grzbiecie. Powoduje to, że fotoksiążki nie da się rozłożyć na płasko. Jednak niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest znacznie większa liczba stron, a co za tym idzie również zdjęć, które możemy zamieścić w naszej pamiątkowej fotoksiążce. Okładka fotoksiążki może być zarówno miękka, jak i płócienna, czy sztywna z wydrukowanym na niej zdjęciem. Na rynku istnieje duża oferta takich albumów, jak choćby CEWE Fotoksiążka. Cena wykonania takiej fotoksiążki jest podobna do tradycyjnego albumu ze zdjęciami wsuwanymi w foliowe koszulki, jednak trwałość jest dużo wyższa.

Fotoalbum

Fotoalbum to niezwykle elegancka, nowoczesna wersja tradycyjnego albumu z przyklejanymi zdjęciami. Ta forma oprawy jest sporo droższa, od fotoksiażki. Jednak za ceną idzie jakość. Po pierwsze fotoalbum składa się ze sztywnych kart, które tworzą tak zwane rozkładówki, w związku z czym album można rozłożyć na płasko. Obie strony może zajmować jedno zdjęcie bez żadnego ubytku w części łączenia. Drugą kwestią jest jakość zdjęć. W fotoksiążce mamy do czynienia z drukiem cyfrowym, przez co często może być problem z ziarnem, w fotoalbumie zaś jest obróbka fotograficzna - zdjęcie wywoływane jest na papierze światłoczułym. Dodatkowo karty można oddzielić przekładkami. To, co można traktować jako minus to ograniczona ilość zdjęć, jakie możemy umieścić w fotoalbumie. O ile nie chcemy stworzyć wielkiego tomu, ze względu na grubość kart możemy ich zmieścić znacznie mniej niż w fotoksiążce. Okładka powinna być gruba, zabezpieczająca karty ze zdjęciami. Przeważnie są to okładki płócienne. Popularne są tak zwane okienka, w których zamieszcza się zdjęcie, sugerujące zawartość całego albumu.

Rola albumu

To, którą formę wybierzemy jest kwestią indywidualną, bowiem obie oprawy mają swoje plusy i minusy. Decyzja najczęściej rozstrzyga się między jakością, a ilością. Jeśli zależy nam, by zamieścić dużą liczbę zdjęć zdecydowanie lepszą opcją będzie dla nas fotoksiążka, która w formie poręcznej, lekkiej książki przechowa dla nas cenne wspomnienia. idealnie sprawdzi się jako rodzinny album, albo pamiątka z wakacji, którą zawsze w każdej chwili możemy wyciągnąć i przenieść się do przeszłości. Fotoalbum natomiast może być fantastyczną pamiątką, kiedy nie zależy nam zbytnio na dużej ilości zdjęć, a jedynie na jej okrojonej części, za to zaprezentowanej w niezwykle elegancki, najwyższej jakości album. Fotoalbum może stanowić doskonały prezent na ślub, czy inne szczególnie wyjątkowe okazje.

Wybierając między fotoksiążką, a fotoalbumem w pierwszej kolejności należy zastanowić, się czemu ma służyć nasz album oraz jakie zdjęcia chcemy w nim zachować.

Komentarze

Agnieszka
Ja uwielbiam wywoływać zdjęcia w formie fotoksiążek. To dużo praktyczniejsze i piękniejsze później do oglądania. Bardzo łatwo można sobie ją samemu zrobić. Ja kilkakrotnie tworzyłam swoje w CEWE bo ma intuicyjny kreator - i za każdym razem jestem zadowolona.